Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով Արցախում խախտվում է շուրջ 33 հազար մարդու կրթության իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ երկրների որոշման համաձայն, ամեն տարի նոյեմբերի առաջին հինգշաբթին նշվում է որպես Դպրոցներում բռնության և ահաբեկելու դեմ պայքարի միջազգային օր:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը նշեց, որ այսօր դպրոցում բռնության դեմ պայքարի մասին խոսելուց բացի, անհրաժեշտ է գիտակցել, թե ինչպիսի բռնություն է կիրառվում արցախցի երեխաների նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով:
«Տեսնում ենք, որ այդ սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով խախտվում է շուրջ 33 հազար մարդու կրթության իրավունքը: Նրանք հնարավորություն չունեն իրենց կրթության իրավունքն իրացնելու մանկապարտեզներում, դպրոցներում, քոլեջներում, բուհերում: Դրանից բացի, մենք ուսումնական հաստատություններում ունենք զգալի ավերածություններ: Վերջին տվյալների համաձայն, շուրջ 61 դպրոց և 10 մանկապարտեզ զգալիորեն վնասվել են: Այն ենթակառուցվածքները, որոնք կրթության իրավունքի վերականգնման հնարավորություն են ընձեռում, լուրջ բարեկարգման անհրաժեշտություն ունեն»,- ասաց նախարարի տեղակալը:
Կրթության իրավունքի խախտման, և այս իմաստով բռնության թիրախ են դառնում նաև ՀՀ-ի սահմանամերձ համայնքների սովորողները: Պատերազմական գործողությունների սանձազերծման առաջին իսկ օրվանից, ելնելով անվտանգության նկատառումներից, սահմանամերձ համայնքների երեխաների կրթությունը կազմակերպվեց հեռավար եղանակով: Շուրջ 10 հազար սովորողներ չկարողացան ուսումնական հաստատություններ հաճախել արդեն իսկ սեպտեմբերի 28-ից:
«Դրանից բացի, մենք ունեցանք դպրոցների թիրախավորման դեպքեր Հայաստանում, մասնավորապես, Գեղարքունիքի մարզում: Մենք տեսնում ենք շարունակական թիրախավորում, բռնություն: Երբ խոսում ենք երեխաների հանդեպ բռնությունից, ապա շատ կարևոր է գիտակցել, որ պատերազմական այս դրությունը մեծապես վտանգում է նրանց իրավունքները: Այս շարունակական բռնությունը, կրթության իրավունքի ոտնահարման հետ մեկտեղ, դպրոցականների հոգեկան առողջության հետ կապված լրջագույն խնդիրներ է առաջացնում: Այսօր ոտնահարված են երեխաների տարրական իրավունքները»,- ընդգծեց Ժաննա Անդրեասյանը:

В результате агрессии Азербайджана в Арцахе нарушено право на образование около 33 000 учащихся
Согласно решению стран-членов ЮНЕСКО, ежегодно в первый четверг ноября отмечается Международный день борьбы с насилием и терроризмом в школах.
На пресс-конференции в конференц-зале «Арменпресс» заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян отметила, что сегодня, помимо разговоров о борьбе с насилием в школе, необходимо осознать, какое насилие применяется в отношении детей Арцаха в результате агрессии Азербайджана.
“Мы видим, что агрессия, развязанная Азербайджаном, нарушает право на образование около 33 000 человек. У них нет возможности реализовать свое право на образование в детских садах, школах, колледжах и университетах. К тому же разрушена значительная часть учебных заведений Арцаха. По последним данным, сильно пострадали около 61 школы и 10 детских садов. Инфраструктура, которая дает возможность восстановить право на образование, нуждается в восстановлении”, - сказала замминистра.
Учащиеся приграничных общин Республики Армения также становятся объектами нарушения права на образование, и в этом смысле - объектами насилия. С первого же дня начала боевых действий в целях безопасности обучение детей в приграничных населенных пунктах проводилось дистанционно. Около 10 000 студентов с 28 сентября не имеют возможности посещать учебные заведения. “Кроме того, были и случаи нападений на школы в Армении, особенно в Гегаркуникской области. Мы видим постоянные нападения, насилие. Когда мы говорим о насилии в отношении детей, очень важно осознавать, что состояние войны серьезно угрожает их правам. Это продолжающееся насилие, наряду с нарушением права на образование, создает серьезные проблемы для психического здоровья школьников. Сегодня нарушаются основные права детей”, - подчеркнула Жанна Андреасян.