Տնտեսական քաղաքականության նպատակը 2021-ին լինելու է մրցունակության և արտադրողական աճը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հաջորդ տարի տնտեսական քաղաքականության հիմնական նպատակ է լինելու մրցունակության և արտադրողականության աճը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկմանն այս մասին խոսեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«2021-ի նպատակը մեր էկոնոմիկայի նախարարության հատվածում իրականացվող քաղաքականության մրցունակության և արտադրողականության աճն է լինելու: Եվ դա կառավարության ծրագրի տնտեսական քաղաքականության առանցքն է»,- ասաց նախարարը:
Նախատեսվում է ձեռներեցության զարգացում, գործարար և ներդրումային միջավայրի բարելավում, զբոսաշրջության, արդյունաբերության և գյուղատնտեսության մրցունակության աճ: Թիրախավորվելու են նաև հանրային ներդրումների արդյունավետության բարձրացումը և որակի ենթակառուցվածքների բարելավումը: Խաչատրյանի խոսքով՝ կառավարությունը հատուկ ուշադրության է արժանացնելու օտարերկրյա ներդրումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքը:

Growth in competitiveness and productivity to be main goal of Armenia’s economic policy for 2021
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. Growth in competitiveness and productivity is going to be the main goal of Armenia’s economic policy for the next year, Minister of Economy Tigran Khachatryan said during the parliamentary standing committees’ debate of the 2021 state budget draft.
“The goal of the ministry’s policy for 2021 is going to be the growth in competitiveness and productivity. And this is the key of the economic policy of the government’s program”, the minister said.
He stated that it is also expected to develop entrepreneurship, improve business and investment climate, increase tourism, industry and agriculture.
The minister said the government will play a special attention to the activities over foreign investments.