«Վրացական երազանք»-ն առաջատար է. ԿԸՀ-ն հաշվարկում է ընտրությունների արդյունքները
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, հաշվարկելով 72.45 տոկոս քվեաթերթիկների տվյալները, հայտարարել է, որ «Վրացական երազանք» կուսակցությունը հավաքել է ձայների 48.51 տոկոսը: «Միացյալ ազգային շարժում-միավորված ընդդիմություն-ուժը միասնության մեջ է» քաղաքական ուժը ստացել է ձայների 26.15 տոկոսը: Երրորդ տեղում «Եվրոպական Վրաստան»-ն է, որն ստացել է ձայների 3.8 տոկոսը: Բացի այս երեք ուժերից, նախնական արդյունքներով, խորհրդարան կանցնեն ևս յոթ ուժեր:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ընդհանուր ընտրական տեղամասերի թիվը 3 հազար 847 է:
Ընտրություններին մասնակցել է 48 քաղաքական կուսակցության և 2 դաշինք:
Մեծամասնական ընտրակարգով երկրորդ փուլով քվեարկություններ կանցկացվեն Թբիլիսիում, Քութայիսում, Ռուսթավիում, Թելավիում, Ախմետայում, Կվարելիում, Լագոդեխիում:

"Грузинская мечта" набирает 48,51%
Центризбирком Грузии сообщил данные по выборам в Грузии по итогам подсчета 72,45% бюллетеней: "Грузинская мечта" набирает 48,51%.
Цифра, которую получает "Мечта", снижается по мере подсчета голосов – изначально, после обработки четверти бюллетеней, у нее было более 54%.
Как сообщаетАрменпресссо ссылкой на Sputnik Georgia, по предварительным данным, в парламент вместе с "Мечтой" проходит десять партий:
Блок "Сила в единстве", созданный Единым Нацдвижением – 26,15%;
"Европейская Грузия" (Давид Бакрадзе) – 3,8%;
"Лело для Грузии" (Мамука Хазарадзе) – 3,28%;
"Альянс Патриотов" (Ирма Инашвили) – 3,23%;
"Георгий Вашадзе - Стратегия Агмашенебели" – 3,15%;
"Гирчи" (Зураб Джапаридзе) – 3,07%;
"Граждане" (Алеко Элисашвили) – 1,41%;
Лейбористская партия (Шалва Нателашвили) – 1,02%.
Другие партии пока не преодолевают барьер в 1%, в том числе "Единая Грузия" Нино Бурджанадзе (0,86%).
Что касается мажоритарных округов, то уже известно, что вторые туры пройдут в Тбилиси, а также в Кутаиси, Рустави и Телави, Ахмета, Кварели и Лагодехи.