ՇՈՒՇԻ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Արցախի Շուշի քաղաքից հանդես է եկել տեսաուղերձով, որում Արցախի նախագահը շեշտել է, որ առաջիկա օրերին պետք է բեկում մտցնել ճակատում: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ հավատում է հայ ժողովրդի հաղթանակին ու կոչ արել միավորվել, կռվել ու պատժել թշնամուն: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի նախագահի ուղերձը.
«Սիրելի հայրենակիցներ, քույրեր և եղբայրներ՝ Արցախում, Հայաստանի Հանրապետությունում և սփյուռքում ապրող իմ լավ բարեկամներ: Ինչպես 1992 թվականին, երբ սկսվեց մեր հաղթարշավը Շուշիի ազատագրումից, այսօր էլ մեր հաղթարշավը պայմանավորվածխ է Շուշիի պաշտպանությունից: Թշնամին գտնվում է այստեղից ընդամենը մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա, առավելագույնը՝ 5:
Եվ թշնամու գերնպատակն է գրավել Շուշին, տիրանալ Շուշիին: Ինչպես ասում են՝ ով տիրում է Շուշիին, տիրում է Արցախին: Եվ ուզում եմ, որ գիտակցենք այս պահը, գիտակցենք, և ոչ միայն լոկ խոսքերով, այլ անմիջական մասնակցենք Շուշիի պաշտպանությանը: Իմ կյանքում առաջին անգամ ես եղել եմ Շուշիում 1992 թվականի մայիսի 8-ին և առաջիններից եմ եղել, որ մտել եմ Ղազանչեցոց եկեղեցի, համբուրել եմ խաչը: Այսօր համբուրել եմ խաչը, աղոթել եմ, մոմ եմ վառել հանուն մեր հաղթանակի: Իրականում ես հավատում եմ, որ մենք հաղթելու ենք, իրականում ես հավատում եմ, որ այս օրերը լինելու են բեկումնային: Դրա համար մեզ պետք է միավորվել, դրա համար պետք է կռվել, դրա համար պետք է պատժել թշնամուն: Բայց դրա համար պետք է նաև ժամ առաջ հասնել Արցախ: Իհարկե, սա խուճապային ելույթ չէ, հակառակը: Նորից կրկնում եմ՝ հավատում եմ մեր հաղթանակին: Եվ օրերի ընթացքում պետք է բեկում մտցնենք ճակատում և պետք է պատժենք հակառակորդին հենց Շուշիի դարպասներում: Եկեք միավորվենք և միասին կռվենք: Իհարկե, հասկանում ենք, գիտակցում ենք ամեն ինչ, բայց եկեք նաև մեր ամենամեծ առաքելությունը կատարենք, հանուն հայրենիքի, հանուն մեր ապագայի, հանուն մեր սերունդների: Հաղթանակը մերն է լինելու, համոզված եղեք, ես հավատում եմ մեր հաղթանակին»:
Արայիկ Հարությունյանը տեսաուղերձին կից նաև գրառում է կատարել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր՝ այս վճռորոշ պատմական պահին, երբ թուրք-ադրբեջանական ու ահաբեկչական հրոսակախմբերը իրենց ողջ ռազմական ռեսուրսներով հարձակվել են Արցախ աշխարհի վրա՝ նպատակ ունենալով հազարամյակներով իր բնօրրանում ապրող արցախահայությանը բնաջնջելու կամ վտարելու սեփական հայրենիքից, մենք կենաց-մահու կռիվ ենք տալիս՝ բոլոր առումներով անհավասար պայմաններում։
Այժմ նրանք սպառնում են մեր հայրենիքին ու գոյությանը ոչ միայն ողջ առաջնագծի երկայնքով, այլ նաև լրջագույն ռազմական ռեսուրս են ներդրել Շուշիի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ամեն գնով տիրել հայոց հպարտ բերդաքաղաքին:
Շուշին լոկ քաղաք չէ, այն հայ ժողովրդի սեփական բնօրրանում ապրելու վճռականության խորհրդանիշն է, հայ ժողովրդի հաղթանակների խորհրդանիշը։ Շուշին համայն հայության բաբախող սիրտն է:
Որպես Արցախի գերագույն գլխավոր հրամանատար՝ ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում՝ միացե՛ք, միասին պաշտպանենք մեր Շուշին, մեր Արցախը, մեր ազգային արժանապատվությունը»:

Президент Арцаха Араик Арутюнян выступил с обращением к народу из города Шуши
Президент Арцаха Араик Арутюнян выступил с обращением к народу из города Шуши.Президент Арцаха подчеркнул, что в ближайшие дни необходимо совершить прорыв на фронте. Араик Арутюнян подчеркнул, что верит в победу армянского народа, и призвал его объединиться, бороться и наказать врага. Арменпресс представляет послание президента Арцаха:
«Дорогие соотечественники, братья и сестры, мои хорошие друзья, живущие в Арцахе, Республике Армения и диаспоре. Как и в 1992 году, когда наш победный марш начался с освобождения Шуши, сегодня наш победный марш обусловлен обороной Шуши. Противник находится всего в нескольких километрах отсюда, максимум - 5.
А главная цель врага - захват Шуши. Как говорится, тот, кто владеет Шуши, владеет Арцахом. И я хочу, чтобы мы осознали этот момент, осознали не только на словах, но и приняли непосредственное участие в защите Шуши. Впервые в жизни я посетил Шуши 8 мая 1992 года. Я был одним из первых, кто вошел в церковь Казанчецоц и поцеловал крест. Сегодня я поцеловал крест, помолился, зажег свечу ради нашей победы.
На самом деле, я верю, что мы победим, на самом деле, я верю, что эти дни будут переломными. Вот почему мы должны объединяться, вот почему мы должны бороться, вот почему мы должны наказать врага. Но для этого нужно как можно скорее приехать в Арцах. Конечно, это не паническое явление, наоборот. Еще раз повторяю, я верю в нашу победу. И в считанные дни мы должны сделать прорыв на фронте, мы должны наказать врага прямо у ворот Шуши. Давайте объединимся и будем сражаться вместе.
Конечно, мы понимаем, осознаем все, но давайте выполним свою величайшую миссию - ради Родины, ради нашего будущего, ради наших поколений. Победа будет за нами, будьте уверены, я верю в нашу победу».
Араик Арутюнян также сделал запись в Facebook, которую тоже приводим польностью:
«Сегодня, в этот решающий исторический момент, когда турецко-азербайджанские и террористические банды напали на Арцах со всеми своими военными средствами с целью истребить или изгнать арцахских армян, тысячелетиями проживавших на своей родине, мы сражаемся насмерть во всех неравных условиях.
Теперь они угрожают нашей родине и существованию не только по всей линии фронта, но и вкладывают серьезные военные ресурсы в направлении Шуши, стремясь любой ценой овладеть гордым армянским городом-крепостью.
Шуши - это не просто город, это символ решимости армянского народа жить в своей колыбели, символ побед армянского народа. Шуши - это бьющееся сердце всех армян.
Как Верховный главнокомандующий Арцаха, еще раз призываю вас объединиться и защитить наш Шуши, наш Арцах, наше национальное достоинство».