ՇՈՒՇԻ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Արցախի Շուշի քաղաքից հանդես է եկել տեսաուղերձով, որում Արցախի նախագահը շեշտել է, որ առաջիկա օրերին պետք է բեկում մտցնել ճակատում: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ հավատում է հայ ժողովրդի հաղթանակին ու կոչ արել միավորվել, կռվել ու պատժել թշնամուն: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի նախագահի ուղերձը.
«Սիրելի հայրենակիցներ, քույրեր և եղբայրներ՝ Արցախում, Հայաստանի Հանրապետությունում և սփյուռքում ապրող իմ լավ բարեկամներ: Ինչպես 1992 թվականին, երբ սկսվեց մեր հաղթարշավը Շուշիի ազատագրումից, այսօր էլ մեր հաղթարշավը պայմանավորվածխ է Շուշիի պաշտպանությունից: Թշնամին գտնվում է այստեղից ընդամենը մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա, առավելագույնը՝ 5:
Եվ թշնամու գերնպատակն է գրավել Շուշին, տիրանալ Շուշիին: Ինչպես ասում են՝ ով տիրում է Շուշիին, տիրում է Արցախին: Եվ ուզում եմ, որ գիտակցենք այս պահը, գիտակցենք, և ոչ միայն լոկ խոսքերով, այլ անմիջական մասնակցենք Շուշիի պաշտպանությանը: Իմ կյանքում առաջին անգամ ես եղել եմ Շուշիում 1992 թվականի մայիսի 8-ին և առաջիններից եմ եղել, որ մտել եմ Ղազանչեցոց եկեղեցի, համբուրել եմ խաչը: Այսօր համբուրել եմ խաչը, աղոթել եմ, մոմ եմ վառել հանուն մեր հաղթանակի: Իրականում ես հավատում եմ, որ մենք հաղթելու ենք, իրականում ես հավատում եմ, որ այս օրերը լինելու են բեկումնային: Դրա համար մեզ պետք է միավորվել, դրա համար պետք է կռվել, դրա համար պետք է պատժել թշնամուն: Բայց դրա համար պետք է նաև ժամ առաջ հասնել Արցախ: Իհարկե, սա խուճապային ելույթ չէ, հակառակը: Նորից կրկնում եմ՝ հավատում եմ մեր հաղթանակին: Եվ օրերի ընթացքում պետք է բեկում մտցնենք ճակատում և պետք է պատժենք հակառակորդին հենց Շուշիի դարպասներում: Եկեք միավորվենք և միասին կռվենք: Իհարկե, հասկանում ենք, գիտակցում ենք ամեն ինչ, բայց եկեք նաև մեր ամենամեծ առաքելությունը կատարենք, հանուն հայրենիքի, հանուն մեր ապագայի, հանուն մեր սերունդների: Հաղթանակը մերն է լինելու, համոզված եղեք, ես հավատում եմ մեր հաղթանակին»:
Արայիկ Հարությունյանը տեսաուղերձին կից նաև գրառում է կատարել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր՝ այս վճռորոշ պատմական պահին, երբ թուրք-ադրբեջանական ու ահաբեկչական հրոսակախմբերը իրենց ողջ ռազմական ռեսուրսներով հարձակվել են Արցախ աշխարհի վրա՝ նպատակ ունենալով հազարամյակներով իր բնօրրանում ապրող արցախահայությանը բնաջնջելու կամ վտարելու սեփական հայրենիքից, մենք կենաց-մահու կռիվ ենք տալիս՝ բոլոր առումներով անհավասար պայմաններում։
Այժմ նրանք սպառնում են մեր հայրենիքին ու գոյությանը ոչ միայն ողջ առաջնագծի երկայնքով, այլ նաև լրջագույն ռազմական ռեսուրս են ներդրել Շուշիի ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ամեն գնով տիրել հայոց հպարտ բերդաքաղաքին:
Շուշին լոկ քաղաք չէ, այն հայ ժողովրդի սեփական բնօրրանում ապրելու վճռականության խորհրդանիշն է, հայ ժողովրդի հաղթանակների խորհրդանիշը։ Շուշին համայն հայության բաբախող սիրտն է:
Որպես Արցախի գերագույն գլխավոր հրամանատար՝ ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում՝ միացե՛ք, միասին պաշտպանենք մեր Շուշին, մեր Արցախը, մեր ազգային արժանապատվությունը»:

I believe these days will be a turning point – Artsakh's President addresses nation from Shushi
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. President of Artsakh Arayik Harutyunyan addressed the nation from Artsakh's Shushi city, where the President emphasized that a breakthrough must be made on the frontline. President Harutyunyan underlined that he believes in the victory of the Armenian people and urged to unify, fight and punish the enemy. ARMENPRESS presents the address of Arayik Harutyunyan.
''Dar compatriots, sisters and brothers, ny friends in Artsakh, Republic of Armenia and the Diaspora,
Like in 1992, when our triumphal march kicked off by the liberation of Shushi, today our victory is conditioned by the protection of Shushi. The enemy is just a few kilometers from here, maximum 5 kilometers.
And the main goal of the enemy is to occupy Shushi. There is a saying who controls Shushi, he controls Artsakh. And I want us to understand this point, understand not just by words, but directly participate in the protection of Shushi. For the first time in my life I was in Shushi on May 8, 1992 and was among the first ones to enter Ghazanchetsots Church and kiss the cross and I prayed and lit a candle for our victory. In reality, I believe in our victory, and I believe that these days will be a turning point. For that goal we have to unite, we have to fight and punish the enemy. But for that it's also necessary to reach Artsakh as soon as possible. Of course, this speech is not intended for panic, just the oppositie. I again reiterate, I believe in our victory. And we have to make a breakthrough in the front line within the days and have to punish the enemy just near the gates of Shushi. Let's unite and fight together. Of course, we understand and comprehend everything, but let's carry out our greatest mission, for the sake of the Motherland, our future and our generations. The victory must be our, be confident, I believe in our victory'', Harutyunyan said.
Arayik Harutyunyan also made a post on his facebook page, saying,
''Dear compatriots,
Today, in this decisive historical moment, when the Turkish-Azerbaijani and terrorist gangs, using their entire military resources, undertook an offensive at Artsakh, aimed at extermination and exile of all Artsakh Armenians, who have been living on their native soil for millennia, from their Homeland, we carry on a life and death struggle, in unequal conditions in every respect.
Now they threaten our Homeland and our existence not only along the entire frontline, but have also invested serious military resources in the direction of Shoushi, in order to capture the proud Armenian town-fortress at any cost.
Shoushi is not just a town, it is the symbol of the determination of the Armenian people to live in their own cradle, a symbol of the victories of the Armenian people. Shoushi is the beating heart of all Armenians.
As a Supreme Commander-in-Chief of Artsakh, I once again call on each and every one of you to unite and defend our Shoushi, our Artsakh, our national dignity''.