Միայն միջազգային պատշաճ արձագանքը կկանխի տարածաշրջանի հումանիտար աղետը. փոխվարչապետը՝ ԵՄ դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանին սպառնացող հումանիտար աղետը կարող է կանխվել միմիայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին ուղղված միջազգային պատշաճ արձագանքի միջոցով։ Այս մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպման ընթացքում ՀՀ փոխվարչապետը դեսպանին է ներկայացրել Թուրքիայի ուղիղ աջակցությամբ և Թուրքիայի կողմից բերված օտարերկրյա ահաբեկիչների մասնակցությամբ Արցախի և Հայաստանի դեմ իրականացվող բացահայտ ագրեսիան, անդրադարձել է արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ խաղաղ բնակչության և կենսական ենթակառուցվածքների թիրախավորման դեպքերին։
Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հանցավոր գործողությունները, այդ թվում՝ տարածաշրջան ահաբեկչական խմբավորումների տեղափոխումը և խաղաղ բնակչության թիրախավորումը չեն կարող անարձագանք մնալ միջազգային հանրության կողմից և որ Արցախի ժողովրդի գոյութենական սպառնալիքը կարող է կանխվել միայն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչմամբ և իրականացմամբ։
Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է նաև, որ տարածաշրջանին սպառնացող հումանիտար աղետը կարող է կանխվել միմիայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հանցավոր գործողություններին ուղղված միջազգային պատշաճ արձագանքի միջոցով։
Հանդիպման ընթացքում փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ դեսպանին կառուցողական համագործակցության համար:
Կողմերը քննարկել են համատեղ իրականացվող «Պետական ֆինանսների քաղաքականության բարեփոխումների ծրագիր», «Որակավորումների բարելավում ավելի լավ աշխատատեղերի համար», «Աջակցություն Հայաստանում հանրային կառավարման բարեփոխումներին. ծառայությունների մատուցման բարելավում` ավելի արդյունավետ և պատասխանատու հանրային կառավարման միջոցով» բյուջետային աջակցության ծրագրերի ընթացքը, այդ թվում նաև առաջիկա մասհանումների իրականացման ուղղությամբ տարված աշխատանքները:
Փոխվարչապետը և ԵՄ դեսպանը գոհունակությամբ են նշել, որ արդեն ուժի մեջ են մտել երկու նոր բյուջետային աջակցության ծրագրեր՝ «Աջակցություն Հայաստանում դատական ոլորտի բարեփոխումների իրականացմանը. Փուլ 1» և «COVID-19 համավարակի դիմակայման Հայաստանի պայմանագիր»:
Մհեր Գրիգորյանը նշել է նաև, որ չնայած կորոնավիրուսային համավարակի և ռազմական դրության պայմաններին Կառավարությունը նաև շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկմանն ուղղված աշխատանքները:

Гуманитарная катастрофа будет предотвращена только путем надлежащей реакции: вице-премьер
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, в ходе встречи вице-премьер проинформировал посла об открытой агрессии против Арцаха и Армении при прямой поддержке Турции и с участием завербованных Турцией иностранных террористов, коснулся случаев нападения на мирных жителей и жизненно важные объекты инфраструктуры с применением запрещенного оружия.
Вице-премьер подчеркнул, что преступные действия Азербайджана и Турции, в том числе переброска террористических группировок в регион и нападения на мирных жителей, не могут оставаться без реакции со стороны международного сообщества, и экзистенциальная угроза в отношении народа Арцаха может быть предотвращена только путем международного признания и реализации права народа Арцаха на самоопределение.
Мгер Григорян подчеркнул также, что угрожающая региону гуманитарная катастрофа может быть предотвращена только путем надлежащей международной реакции на преступные действия Турции и Азербайджана.
В ходе встречи вице-премьер поблагодарил посла ЕС за конструктивное сотрудничество.
Стороны обсудили ход реализации совместных программ бюджетной поддержки: “Программа реформирования политики государственных финансов”, “Улучшение квалификации для улучшения рабочих мест”, “Поддержка реформ государственного управления в Армении: улучшение предоставления услуг посредством более эффективного и ответственного общественного управления”.
Вице-премьер Армении и посол ЕС с удовлетворением отметили, что уже вступили в силу две новые программы бюджетной поддержки: “Поддержка проведения судебной реформы в Армении: Этап 1” и “Договор о противостоянии эпидемии COVID-19 в Армении”.
Мгер Григорян также отметил, что, несмотря на эпидемию коронавируса и условия военного положения, правительство продолжает держать в центре внимания работы по реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС.