Փաշինյանը Նիդերլանդների վարչապետի հետ հեռախոսազրույցում կարևորել է ազգերի ինքնորոշման իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, շարունակելով այս օրերի շփումները եվրոպական երկրների առաջնորդների հետ, հոկտեմբերի 13-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ վարչապետը տեղեկատվություն է տրամադրել ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի և Արցախում ընթացող ռազմական գործողությունների մասին:
Նա զրուցակցի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի կողմից՝ հոկտեմբերի 10-ին հայտարարված հումանիտար հրադադարի խախտման և ռազմական գործողությունների շարունակման փաստի վրա:
Նիդերլանդների վարչապետը կարևորել է կողմերի միջև հրադադարի պահպանումը և խաղաղ գործընթացի վերսկսումը:
Հակամարտության կարգավորման համատեքստում ՀՀ վարչապետը վերահաստատել է ազգերի ինքնորոշման իրավունքի անխափան իրագործման հնարավորության կարևորությունը:

Pashinyan highlights right to self-determination of nations talking with Dutch PM
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan held a telephone conversation with Dutch PM Mark Rutte on October 13.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister, Pashinyan delivered information over the Azerbaijani-Turkish aggression and the military operations taking place in Artsakh.
Pashinyan drew the attention of Mark Rutte on the fact that Azerbaijan infringed the humanitarian ceasefire agreement declared on October 10 and continued military operations.
The Dutch PM highlighted the preservation of the ceasefire between the sides and resumption of the peace process.
In the context of the settlement of the conflict, the Prime Minister of Armenia highlighted the implementation of the right to self-determination of nations.