Փաշինյանը Մերկելին մտահոգություն է հայտնել Բաքվի կողմից հրադադարի խախտման կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական հեռախոսազրույցն է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանը տեղեկատվություն է տրամադրել հոկտեմբերի 10-ին հայտարարված մարդասիրական հրադադարից հետո տեղի ունեցող զարգացումների մասին: Նա մտահոգություն է հայտնել Ստեփանակերտի չդադարող ռմբակոծության և ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրադադարի մասին պայմանավորվածության խախտման կապակցությամբ:
Գերմանիայի կանցլերը խոր մտահոգություն է հայտնել իրավիճակի լարվածության կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի կողմից ազգերի ինքնորոշման իրավունքի կիրառման կարևորությունը:

Премьер-министр Пашинян провел телефонный разговор с Ангелой Меркель
Премьер-министр Никол Пашинян провел очередной телефонный разговор с канцлером Федеративной Республики Германия Ангелой Меркель.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Никол Пашинян предоставил информацию о развитии событий после объявленного 10 октября прекращения огня по гуманитарным соображениям. Он выразил обеспокоенность в связи непрекращающимся ракетным обстрелом Степанакерта и нарушением соглашения о прекращении огня со стороны азербайджанских вооруженных сил.
Канцлер Германии выразила глубокую озабоченность в связи с напряженной ситуацией.
Премьер-министр Республики Армения подчеркнул важность осуществления права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.