Լավրովն ու Չավուշօղլուն ընդգծել են մոսկովյան հայտարարության դրույթները կատարելու անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 11-ին կայացել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հեռախոսազրույցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 9-10 կայացած եռակողմ բանակցությունների արդյունքներով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում առկա իրավիճակի վերաբերյալ: Ընդգծվել է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների՝ հոկտեմբերի 10-ի համատեղ հայտարարության բոլոր դրույթները խստորեն կատարելու անհրաժեշտությունը:
Ռուսական կողմը հաստատել է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ակտիվ միջնորդական ջանքերը շարունակելու պատրաստակամությունը՝ հաշվի առնելով մոսկովյան հայտարարության դրույթները:

Russian, Turkish FMs highlight need of fulfilling provisions of Moscow statement
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov and his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu held a telephone conversation today at the initiative of the Turkish side, the Russian foreign ministry reports.
During the talk the two officials exchanged views on the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone based on the results of the trilateral talks held in Moscow on October 9-10. They highlighted the need of strictly implementing all the provisions of the joint statement made by the Russian, Armenian and Azerbaijani foreign ministers on October 10.
The Russian side affirmed the readiness to continue the active mediation efforts aimed at the settlement of the NK conflict, taking into account the provisions of the Moscow statement.