ԼՂ կարգավիճակի ճանաչումը կարո՛ղ է դառնալ այս իրավիճակից ելք. վարչապետը՝ գերմանական ZDF ալիքին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գերմանական ZDF հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում համոզմունք է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի միջազգային ճանաչումը կարող է դառնալ այն իրավիճակից ելք, երբ Արցախի ժողովուրդը կանգնած է ցեղասպանության սպառնալիքի առաջ։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Հարցազրույցը ներկայացվում է ստորև։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, երբ մի ժողովուրդ ցեղասպանության վտանգի ներքո է, և որն իր պատմության մեջ տեսել է ցեղասպանություն՝ ես խոսում եմ 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանության մասին, որին զոհ գնաց 1,5 մլն հայ, և գործնականում Արևմտյան Հայաստանն ամբողջությամբ էթնիկ զտման միջոցով ազատվեց հայերից: Եվ, իմիջիայլոց, կարծում եմ, որ Թուրքիան 100 տարի անց տարածաշրջան է վերադարձել՝ հայերի ցեղասպանությունը շարունակելու համար: Ընդ որում՝ ցեղասպանությունը շարունակելը ոչ միայն էմոցիոնալ վրեժի կամ հայատյացության արդյունք է, այլև Հարավային Կովկասի հայերը Թուրքիայի ճանապարհին վերջին խոչընդոտն են՝ շարունակելու իրենց էքսպանսիան դեպի հյուսիս, դեպի արևելք և դեպի հարավ-արևելք: Ահա այս պայմաններում, երբ ցեղասպանության վտանգի առաջ է կանգնած ժողովուրդը, ինքը չի ասում՝ իմ ռեսուրսները բավարա՞ր են, թե՞ բավարա՞ր չեն, ցեղասպանվե՞ն, թե՞ չցեղասպանվեն:
Փորձ է արվում Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտման ենթարկել և հայերին դուրս մղել այնտեղից, ոչնչացնել հայությանը: Այստեղ սկզբունքային նշանակություն ունի ռազմական գործողություններում Սիրիայից վարձված ահաբեկիչների մասնակցությունը, որոնք հավաքագրվել և Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմելու համար Ադրբեջան են բերվել Թուրքիայի կողմից:
Հայաստանի վարչապետը նախազգուշացնում է էսկալացիայի վտանգի մասին, եթե Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակը միջազգային հանրության կողմից լուրջ չընդունվի: Նա խոսում է 3-րդ համաշխարհային պատերազմի սպառնալիքի մասին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Եթե միջազգային հանրությունը պատշաճ ձևով չարձագանքի, այս պատերազմը կարող է ընդլայնվել մեր տարածաշրջանում՝ դեպի ավելի մեծ տարածաշրջան: Միջազգային հանրությունը պետք է շատ լուրջ վերաբերվի այս իրավիճակի: Հակառակ դեպքում մենք կարող ենք կանգնել 3-րդ համաշխարհային պատերազմի սպառնալիքի առաջ: Որովհետև՝ ասել եմ և էլի չեմ զլանա ասել, եթե միջազգային հանրությունը, մասնավորապես, Եվրոպան այս իրավիճակին պատշաճ չարձագանքի, հարկ է ոչ հեռավոր ապագայում Թուրքիային սպասել Վիեննայի մերձակայքում: Էլի պետք է պատմությանը հղում անենք՝ ինչպես եղել է արդեն անցյալում:
Հայաստանի վարչապետը կոմպրոմիսի պատրաստակամություն հայտնում է, բայց հարցականի տակ է դնում՝արդյոք այդ պատրաստակամությունը փոխադա՞րձ է
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Կոմպրոմիսը հնարավոր է այն պայմաններում, եթե կողմերը պատրաստ են կոմպրոմիսի: Ադրբեջանը պատրաստ չէ: Տեսեք, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները նախագահների մակարդակով՝ Դոնալդ Թրամփ, Էմանուել Մակրոն և Վլադիմիր Պուտին, հայտարարություն են ընդունում և կոչ են անում անհապաղ դադարեցնել կրակը: Հայկական կողմերը ողջունում են այդ հայտարարությունը: Ադրբեջանը չի արձագանքում որևէ կերպ: Իսկ Թուրքիան հայտարարում է, որ հույս ունի, որ Ադրբեջանը չի դադարեցնի ռազմական գործողությունները, որից հետո Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ռազմական գործողությունները կդադարեցնի միայն, այսպես ասած, Լեռնային Ղարաբաղի կապիտուլյացիայից հետո:

Признание статуса Карабаха может стать выходом из этой ситуации: интервью Пашиняна телеканалу “ZDF”
“Когда народ стоит перед угрозой геноцида” - так премьер-министр Армении Никол Пашинян описывает нынешнюю ситуацию в Нагорном Карабахе
Премьер-министр Никол Пашинян: Когда народ находится под угрозой геноцида, и этот народ видел геноцид в своей истории, я говорю о Геноциде армян в Османской Турции в 1915 году, в результате которого погибли 1,5 миллиона армян, и практически Западная Армения в результате этнической чистки осталась без армян. И, кстати, я думаю, что Турция вернулась в регион 100 лет спустя, чтобы продолжить Геноцид армян. Более того, продолжение геноцида является не только результатом эмоциональной мести или армянофобии, а армяне Южного Кавказа являются последним препятствием для Турции на пути продолжения своей экспансии на север, восток и юго-восток. И вот в этих условиях, когда народ стоит перед угрозой геноцида, то он не говорит: достаточно ли моих ресурсов или нет, подвергаться геноциду или нет.
Делается попытка этнической чистки Нагорный Карабах и изгнания оттуда армян, истребления армян. Принципиальное значение здесь имеет участие в боевых действиях нанятых из Сирии террористов, завербованных и переброшенных в Азербайджан Турцией для боевых действий против Нагорного Карабаха.
Премьер-министр Армении предупреждает об опасности эскалации, если ситуация в Нагорном Карабахе не будет серьезно воспринята международным сообществом. Он говорит об угрозе третьей мировой войны
Премьер-министр Никол Пашинян: Если международное сообщество не отреагирует должным образом, эта война может перерасти из нашего региона в более крупный регион. Международное сообщество должно очень серьезно относиться к этой ситуации. В противном случае мы можем столкнуться с угрозой третьей мировой войны. Потому что, как я уже говорил и не поленюсь повторить еще раз, если международное сообщество, особенно Европа, не отреагирует должным образом на эту ситуацию, в ближайшем будущем нужно ждать Турции около Вены. Снова обратимся к истории: как это было в прошлом.
Премьер-министр Армении выражает готовность к компромиссу, но сомневается в том, является ли эта готовность взаимной
Премьер-министр Никол Пашинян: Компромисс возможен только в том случае, если стороны готовы к компромиссу. Азербайджан не готов. Посмотрите, сопредседатели Минской группы ОБСЕ на уровне президентов - Дональд Трамп, Эммануэль Макрон, Владимир Путин - делают заявление и призывают к немедленному прекращению огня. Армянские стороны приветствует это заявление. Азербайджан никак не реагирует. А Турция заявляет, что надеется, что Азербайджан не прекратит боевые действия, после чего Азербайджан объявляет, что прекратит военные действия только после, так сказать, капитуляции Нагорного Карабаха.