Մենք ունենք ընդամենը հայ ժողովրդին ցեղասպանությունից պաշտպանելու նպատակ. վարչապետը՝ Euronews-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ղարաբաղի գործողություններերը ԼՂ հակամարտությունում բացարձակապես ինքնապաշտպանական են: Հայկական կողմը որևէ մեկին սպանելու նպատակ չենք ունեցել և չունի, այլ ունի ընդամենը հայ ժողովրդին հերթական ցեղասպանությունից պաշտպանելու, ինքնապաշտպանվելու նպատակ: Այս մասին Euronews հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել էՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցազրույցի՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեքստն ամբողջությամբ։
Euronews - Պարոն վարչապետ, ՄԱԿ-ը, Մինսկի խումբը և Եվրամիությունը, բոլորն էլ կրակի անհապաղ դադարեցման կոչ են արել։ Այդուհանդերձ, մարտերը շարունակվում են։ Կարո՞ղ եք բացատրել, թե ինչի եք Դուք ձգտում այստեղ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Գիտեք, ամենակարևորը՝ միջազգային հանրությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը պետք է արձանագրեն, թե ինչ է տեղի ունեցել, և ինչ է տեղի ունենում: Նախ, մենք ողջունել ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահների և արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունը: Եվ այդ Թուրքիան է հայտարարել, որ կարծում է՝ Ադրբեջանը չպետք է դադարեցնի ռազմական գործողությունները, և ըստ էության, Ադրբեջանը մնացել է Թուրքիայի տված հանձնարարականի շրջանակում: Կարծում եմ, որ Եվրամիության արտաքին հարցերով գլխավոր հանձնակատարի այսօրվա հայտարարությունը վկայում է այդ մասին: Այս իրավիճակում, երբ մենք ունենք հակամարտության գոտում և ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավված ահաբեկչական խմբավորումներ, որոնք կռվում են Ադրբեջանի կողմից և որոնք հավաքագրվել և տեղափոխվել են հակամարտության գոտի, մարտական գործողությունների գոտի Թուրքիայի կողմից և հաշվի առնելով այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը հենց այս պահին, հենց հիմա գտնվում է գոյութենական սպառնալիքի ներքո, որովհետև Լեռնային Ղարաբաղի բոլոր բնակավայրերը, ներառյալ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, ենթարկվում են անընդհատ հրթիռային հարվածների՝ կարծում եմ, որ միջազգային հանրությունն այս իրավիճակում պետք է վճռականորեն քայլ անի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Euronews - Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունն ասում է, որ ձեր զինված ուժերը հրետակոծում են իրենց քաղաքները։ Հայտնի է, որ երկու կողմից էլ կան քաղաքացիական զոհեր։ Արդ, ես ուզում եմ հասկանալ, թե արդյոք Դուք հետամուտ եք խաղաղության:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Միանշանակ, որովհետև նախ հարվածներ հասցրել է Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակը, և Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը հստակ պարզաբանումներով է հանդես եկել, որ այդ պատասխան հարվածը հասցրել է միայն անհնարինության բերումով, որովհետև դա է միակ ճանապարհը եղել, որպեսզի փորձեն կանգնեցնել Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված հրթիռակոծությունները Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերին:
Euronews - Կարծիքները տարբերվում են առ այն, թե ով է առաջինը սկսել մարտական գործողությունները սեպտեմբերի 27-ին։ Անցյալ տարի Դուք և Ձեր երկրի Արտաքին գործերի նախարարը հայտարարեցիք, որ մտադիր եք հանրությանը նախապատրաստել խաղաղության։ Բայց մենք այլ բան ենք տեսնում։ Դուք ունեք Ռուսաստանի աջակցությունը, և ես կցանկանայի իմանալ, թե այդ աջակցությունը որքանով կարող է ազդել Ձեր հետագա քայլերի վրա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Խաղաղությունը միշտ եղել է մեր գլխավոր և գերագույն նպատակը: Իմ՝ վարչապետ ընտրվելու օրվանից ես ասել եմ, որ մենք պետք է ճգնենք գտնել այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Հայաստանի ժողովրդի համար, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Եվ ես առաջին ղեկավարն եմ՝ ներգրավված բանակցային գործընթացի մեջ, ով պաշտոնապես ասում է, որ որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի նաև դիմացի ժողովրդի համար: Ամբողջ խնդիրն այն է, որ Ադրբեջանն այս բանաձևը չի ընդունել և չի ընդունել պաշտոնապես՝ ասելով, որ իր համար կա միայն մեկ լուծում, երբ Լեռնային Ղարաբաղն ամբողջությամբ, էթնիկ զտումների միջոցով ազատված կլինի հայերից և ամբողջությամբ կանցնի Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Սա ցեղասպանության սպառնալիք է, և այդ ցեղասպանության սպառնալիքի իրականացման գործում այսօր ներգրավված են միջազգային ահաբեկիչներ, որոնք հավաքագրել և տարածաշրջան են բերվել Թուրքիայի կողմից և որոնք մարտնչում են Ադրբեջանի կողմից: Այս փաստը, ըստ էության, արդեն ճանաչել են տարածաշրջանի և եվրոպական մի շարք երկրներ: Ես էլի ուզում եմ ընդգծել՝ եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել հումանիտար աղետը, եթե մենք ուզում ենք կանգնեցնել այս հակամարտության ծավալումն ավելի մեծ մասշտաբներով, միջազգային հանրությունը պետք է վճռականություն ցուցաբերի և ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Euronews – Ի՞նչ քայլեր եք Դուք պատրաստվում ձեռնարկել զինված բախումների կիզակետում հայտնված քաղաքացիական բնակչության զրկանքներն ու կորուստները նվազագույնի հասնելու համար։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Նախորդ հարցից բաց թողեցի, գիտեք, ես կարծում եմ՝ իսկապես շատ կարևոր է պարզել, թե ով է սկսել այս հարձակումը: Եվ դրա համար այսօր միջազգային մամուլը և միջազգային հանրությունն ունի բավարար տեղեկատվություն: Հայաստանը և Ղարաբաղը չէին կարող սկսել այդ պատերազմը՝ մի պարզ պատճառով, որովհետև մենք այստեղ ռազմական խնդիրներ չունեինք լուծելու: Խնդիրը, որը մենք պետք է լուծենք, քաղաքական է, և Ադրբեջանն է, որ պատերազմին նախորդած վերջին 15 տարում, 15 ամսում, 15 շաբաթում, 15 օրում, 15 ժամում անընդհատ սպառնացել է, որ ինքը ռազմական ճանապարհով կլուծի հարցը: Այդտեղ ոչ մի գաղտնիք չկա: Եկեք հրապարակայնորեն վերլուծենք Ադրբեջանի և Թուրքիայի հայտարարությունները, եկեք հրապարակայնորեն վերլուծենք՝ իսկ ինչո՞ւ պետք է ահաբեկիչները բերվեին Ադրբեջան, շփման գոտի: Որևէ ուրիշ նպատակով կարո՞ղ են ահաբեկիչները հավաքագրվել որևէ այլ երկրում և բերվել սեփական երկիր, եթե այդ երկիրը ռազմական ագրեսիա չի պատրաստում: Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանը համաձայնվեր, որ ահաբեկիչները տեղափոխվեն սեփական երկրի տարածք: Բայց մենք ասում ենք, որ այսօր, այո, ամենակարևորը, բռնության դադարեցումն է, և սրա համար Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի իր հարձակումները: Իհարկե, կարևորը խաղաղությունն է տարածաշրջանում, և սրա համար լավագույն գործիքը մենք համարում ենք միջազգային հանրության կողմից Ղարաբաղի անկախության ճանաչումը:
Euronews - Կներե՛ք, պարոն վարչապետ, ասացե՛ք խնդրեմ, Դուք պատրա՞ստ եք դադարեցնել կրակը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Այո, իհարկե, բայց հասկանո՞ւմ եք՝ սա չի նշանակում, որ մենք կանգնենք, գան և մեր ժողովրդին ցեղասպանության ենթարկեն: Մենք ոչ մեկի վրա չենք հարձակվել: Մեր գործողությունները և Ղարաբաղի գործողությունը բացարձակապես ինքնապաշտպանական է: Մենք որևէ մեկին սպանելու նպատակ չենք ունեցել և չունենք: Մենք ունենք ընդամենը հայ ժողովրդին հերթական ցեղասպանությունից պաշտպանելու, ինքնապաշտպանվելու նպատակ:
Euronews - Ո՞րն է կարգավորման Ձեզ համար ընդունելի տարբերակը։ Կա՞ հակամարտության լուծման այնպիսի տարբերակ, որը չի ենթադրում բռնություն։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Մեր ամբողջ դիրքորոշումը եղել է և շարունակում է մնալ այն, որ բռնությունների միջոցով Ղարաբաղի հարցը լուծել հնարավոր չէ: Որևէ լուծման հասնել՝ բռնության միջոցով, հնարավոր չէ: Դա Ադրբեջանի քաղաքականությունն է եղել, որ իրենք պատրաստվում են բռնի եղանակով լուծել Ղարաբաղի հարցը: Հայաստանը միշտ էլ պատրաստ է եղել կոմպրոմիսի: Այդ Ադրբեջանն է, որ որևէ կերպ չի ուզում կոմպրոմիս, չի ուզում կոմպրոմիս: Նրա միակ լուծումն այն է, որ Ղարաբաղի հայությունը, որը միշտ եղել է Ղարաբաղի բնակչության 80 և ավելի տոկոսը, տեղահան արվի, և Լեռնային Ղարաբաղը էթնիկ զտումների միջոցով ազատվի հայերից, դառնա ոչ հայաբնակ տարածք: Բայց մարդիկ չեն կարող իրենց հազարամյա հայրենիքն ուղղակի թողնել Ադրբեջանի պահանջով: Եվ նրանք պետք է ինքնապաշտպանվեն և ունեն ինքնապաշտպանվելու իրավունք: Բացի ինքնապաշտպանությունից, Լեռնային Ղարաբաղն այստեղ որևէ ուրիշ նպատակ չունի:

‘Our only purpose is to protect Armenian people from another genocide’ – PM tells Euronews
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The actions of Armenia and Karabakh are only for self-defenses. We have not and do not have the purpose to kill anyone. Our only purpose is to protect the Armenian people from another genocide. It is a self-defense purpose, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in an interview to Euronews, the PM’s Office told Armenpress.
Below is the full text of the interview:
Euronews:The UN, the Minsk Group, the EU have all called for an immediate ceasefire yet the fighting continues so can you explain to us what are you aiming to achieve here?
Prime Minister Nikol Pashinyan- You see the most important thing is that we welcomed the international community and the OSCE Minsk Group co-chairs acknowledgement of what has been happening. We have welcomed the statements of OSCE Minsk Group co-chair countries presidents and foreign affairs ministers. Turkey has announced that Azerbaijan should not stop the hostilities. And Azerbaijan has essentially remained within the instruction given to it by Turkey. And the statement today by the EU Commissioner for External Affairs confirms this situation.
Taking into consideration that there are terrorist groups fighting on [the] Azerbaijani side, which are involved in the hostilities, they are recruited and transported to the conflict zone, by Turkey. And the fact that the Armenians in Nagorno-Karabakh, at this very moment that I speak to you, are under an existential threat, because all the towns and villages are under constant shelling by rockets and missiles, including the capital city Stepanakert.
I think the international community in this situation should decisively act now and recognize the independence of Karabakh.
Euronews:Azerbaijan’s defense ministry has said that your forces are shelling some of its towns. We must be clear that there are civilian casualties on both sides of this, I’d like to understand, are you pursuing peace?
Prime Minister Nikol Pashinyan- Absolutely, the defense army of Nagorno-Karabakh has struck, and the defense ministry of Nagorno-Karabakh, clearly explained that the strikes had to be made because nothing else was possible. It was the only way to stop the Azerbaijani rocket attacks and the missile attacks against towns and villages of Nagorno Karabakh and against civilians.
Euronews:There is no consensus from either side for who is responsible for the violence starting again on September 27. You made a statement last year, your foreign minister that you were going to prepare civilian populations for peace. That is not what we’re seeing. I’d like to understand, do what extent you feel emboldened or at least supported to act because perhaps you feel that you are supported from Russia? To what extent is that driving some of your decisions and actions?
Prime Minister Nikol Pashinyan- Peace, as always, has been our primary and ultimate goal from the day I was elected prime minister, I said we have to strive to find a solution that will be acceptable to the people of Armenia, the people of Nagorno-Karabakh and the people of Azerbaijan. And I am the first leader involved in the negotiations who officially says any solution must be acceptable to the people of the other side as well.
The whole problem is that Azerbaijan does not and has not accepted officially this approach. For them the only solution is through ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh, to be fully cleaned of Armenians and will fall completely under Azerbaijani control. This is a threat of genocide.
Today international terrorists are involved in the implementation of that genocide. They were recruited, brought to the region by Turkey. They are fighting on the side of Azerbaijan. And this fact has essentially been recognized already by countries in the region and a number of European countries.
So I wish to highlight, if we want to stop the humanitarian catastrophe, if we want to stop this conflict growing any wider, the international community needs to show determination and recognize the independence of Nagorno-Karabakh.
Euronews:The international community is also looking to your actions and we must stress that there are civilian casualties on both sides. People have died in Azerbaijan as a result of actions that you have overseen. What measures are you taking to try to limit the suffering of people caught up in this violence?
Prime Minister Nikol Pashinyan- Going back to your previous question, it’s very important to set the record clear, asked as to who unleashed this attack. And I think in the international media and amongst the international community, there is sufficient information Armenia and Karabakh could not start this war for the simple reason that we have no military tasks to accomplish here. The task we have is a political one.
Azerbaijan is the one, which in the last 15 years and in the last 15 days before this war, please allow me to finish. And in the 15 days preceding the war and I am answering your question, if you will give me a minute, please. In the 15 years preceding the war, the 15 months, 15 weeks, 15 days and 15 hours preceding the war, Azerbaijan has constantly threatened that it will solve this issue by military means. This is no secret. Let us publicly analyze the statements, which were made by Azerbaijan and Turkey.
Let us analyze publicly why terrorists had to brought to Azerbaijan to the line of contact. What other purpose could there be in recruiting terrorists from another country, bringing them to one’s country? If that country is not planning a military aggression, why would Azerbaijan agree to terrorists being transported to its territory? But we think that the most important thing today is to stop violence. And for this, Azerbaijan needs to stop its attacks if they want peace in the region. And the best tool for it, in our opinion, is the international community’s recognition of the independence of Karabakh.
Euronews: Are you prepared to stop the attacks?
Prime Minister Nikol Pashinyan- Yes, of course. But, this does not mean that we would wait then they would come and commit genocide on our people. We have not attacked anyone. Our actions and the actions of Karabakh are only for self-defenses. We have not and do not have the purpose to kill anyone. Our only purpose is to protect the Armenian people from another genocide. It is a self-defense purpose.
Euronews: What would be an acceptable resolution for you? Is there a different way of finding a resolution to this conflict which doesn’t involve violence?
Prime Minister Nikol Pashinyan - Our position has been and remains that the Karabakh issue can not be solved through violence. Any solution cannot be achieved through violence. But Azerbaijan’s policy has been a plan to violently solve the Karabakh issue. Armenia has always been ready for compromise. Azerbaijan is the one which does not in any way want any compromise.
They do not want compromise. Their only solution is that the Armenians of Karabakh, who always have been 80 plus per cent of the population of Karabakh, should be displaced and they are going to get Karabakh through ethnic cleansing and that area becomes free of Armenians and a non-Armenian inhabited area.
These people cannot just leave their thousands of years’ homelands just because Azerbaijan demands so, they have to defend themselves and they have that right to self-defense. There is no other aim for Nagorno Karabagh here, but self-defense.