ՀՀ-ն գտնվում է քաղաքակրթական առաջնագծում. Փաշինյանի հարցազրույցը The Globe and Mail-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցազրույց է տվել կանադական հեղինակավոր The Globe and Mail պարբերականին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչությունից, որում անդրադարձել է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագոտում իրավիճակին: Հարցազրույցի մասին հոդվածը ներկայացնում ենք ստորև.
«Հայաստանն ու Ադրբեջանը լայնածավալ պատերազմի շեմին են Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի շուրջ: The Globe and Mail-ին տված բացառիկ հարցազրույցում պարոն Փաշինյանն ասաց, որ իր երկիրը գտնվում է «քաղաքակրթական առաջնագծում» և որ այն երկրները, որոնք ՆԱՏՕ-ի միջոցով դաշնակցում են Թուրքիային, ինչպես Կանադան, արդ պետք է որոշեն, թե իրենք որ կողմում են:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Թուրքիան քաջալերում է Ադրբեջանի փորձը՝ լայնածավալ պատերազմի միջոցով վերադարձնելու Լեռնային Ղարաբաղըՙ գերազանցապես հայերով բնակեցված տարածքը, որը 1990-ականների սկզբին տեղի ունեցած արյունալի պատերազմից ի վեր գտնվում է տեղի էթնիկ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ: Նա ասաց, որ Թուրքիան սիրիական վարձկաններ է ուղարկել ադրբեջանական կողմին օգնելու համար. պնդում, որը հաստատում են նաև Ռուսաստանը և Ֆրանսիան: Պարոն Փաշինյանը հավելեց, որ նաև թուրքական օդուժն է հարձակվել հայկական դիրքերի վրա:
«Թուրքիայի զինված ուժերն անմիջականորեն մասնակցում են ռազմական գործողություններին», - Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանից հեռախոսազանգով ասաց պրն. Փաշինյանը: «Թուրքիայի՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ դաշնակիցները պետք է բացատրեն, թե ինչու են F-16 ինքնաթիռները գնդակոծում Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներն ու գյուղերըՙ սպանելով խաղաղ բնակչությանը»:
Հինգշաբթի օրը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի գրասենյակը հայտնեց, որ վերջինս հեռախոսազրույց է ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, և որ երկուսն էլ «կիսում են Թուրքիայի կողմից սիրիացի վարձկաններ Լեռնային Ղարաբաղ ուղարկելու հետ կապված մտահոգությունը»:
Պարոն Փաշինյանը նաև կոչ արեց արևմտյան երկրներին վերանայել Թուրքիային զենք վաճառելու պայմանավորվածություններն այն բանից հետո, երբ The Globe-ը հայտնեց, որ Բեռլինգտոնի, L3Harris Wescam–ի արտադրած պատկերագրման և թիրախավորման համակարգերը, որոնք վաճառվել են Թուրքիային, Ադրբեջանն օգտագործում է պատերազմական այս վերջին գործողություններում:
Նա ասաց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիմակայությունում Թուրքիայի դերը պետք է դիտարկել սիրիական և լիբիական հակամարտություններում նրա ներգրավվածության, ինչպես նաև Միջերկրականում ծովային սահմանների առնչությամբ Հունաստանի և Կիպրոսի նկատմամբ Թուրքիայի որդեգրած «ագրեսիվ» դիրքորոշման համատեքստում:
Պարոն Փաշինյանն ասաց, որ իր կառավարությունը մշտական կապի մեջ է Ռուսաստանի հետ և հավելեց, որ Թուրքիայի պահվածքը խնդիրներ է ստեղծում ամբողջ միջազգային հանրության համար:
Հինգշաբթի օրը Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները հանդես եկան համատեղ հայտարարությամբ՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին և բարեխղճորեն և առանց նախապայմանների պարտավորվել անհապաղ վերսկսել բովանդակային բանակցությունները: Սակայն հրադադարի ռեժիմի վերականգնման կոչը մերժվեց Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից:
Պարոն Փաշինյանն ասաց, որ ինքը ողջունում է հրադադարի կոչը և դատապարտում է Թուրքիայի կողմից դրա մերժումը:
«Մերձավոր Արևելքից ներմուծված ահաբեկիչները կռվում են Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի հովանավորության ներքո: Ինչպե՞ս կարող է ինչ-որ մեկը հիմա առաջարկել անպաշտպան թողնել Լեռնային Ղարաբաղի ազգաբնակչությանը ահաբեկիչներին և ծայրահեղականներին դեմ հանդիման: Հրադադար կարող է հաստատվել միայն այն դեպքում, եթե Թուրքիան հեռացվի Հարավային Կովկասից»:
Պարոն Փաշինյանն Էրդողանին նկարագրեց որպես առաջնորդ, որը երազում է վերականգնել այն Օսմանյան կայսրությունը, որը ոչնչացրեց իր հայ ազգաբնակչությանը Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում իրականացված ջարդերի և տեղահանությունների միջոցով: «Անցել է հարյուր տարի, և Թուրքիան վերադարձել է Հարավային Կովկաս՝ շարունակելու Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:

‘Armenia is on a civilizational frontline’ – PM tells The Globe and Mail
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan gave an interview to Canadian “The Globe and Mail” renowned periodical, in which he referred to the situation along the Karabakh-Azerbaijan line of contact, the PM’s Office told Armenpress.
The article on the Prime Minister’s interview is presented below.
“Armenia and Azerbaijan are on the brink of all-out war over Nagorno-Karabakh. In an exclusive interview with The Globe and Mail, Mr. Pashinyan said his country is on a “civilizational frontline” – and that countries such as Canada that are allied to Turkey, via NATO, need to decide which side they are on.
Mr. Pashinyan said Turkey had encouraged what looks to be a full-scale attempt by Azerbaijan to recapture mountainous Nagorno-Karabakh, a predominantly Armenian-populated region that has been under the control of local ethnic Armenian forces since a bloody war in the early 1990s. He said Turkey had sent Syrian mercenaries to aid the Azerbaijani side – an allegation supported by Russia and France – and that the Turkish air force had also attacked Armenian positions.
“Turkey’s military personnel and the Turkish armed forces are directly engaged in the hostilities,” Mr. Pashinyan said by telephone from the Armenian capital of Yerevan. “Turkey’s NATO allies must explain why these F-16 jets are shelling towns and villages in Nagorno-Karabakh and killing civilian populations.”
On Thursday, the office of French President Emmanuel Macron said he had spoken by phone with Russian President Vladimir Putin and that both men “share concern about the sending of Syrian mercenaries by Turkey to Nagorno-Karabakh.”
Mr. Pashinyan also called for Western countries to reconsider weapons sales to Turkey, after The Globe reported on allegations that imaging and targeting systems manufactured by Burlington, Ont.-based L3Harris Wescam – and sold to Turkey – were being used by the Azerbaijani side in the conflict.
He said Turkey’s role in the conflict between Armenia and Azerbaijan should be viewed in the context of Turkey’s involvement in conflicts in Syria and Libya, as well as Turkey’s “aggressive” stand toward Greece and Cyprus over maritime borders in the Mediterranean Sea.
Mr. Pashinyan said his government was in “permanent” conversations with Russia, and went on to note that Turkey’s behavior was an issue for the entire international community.
On Thursday, France, Russia and the United States issued a joint call for an immediate ceasefire and for the warring parties “to commit without delay to resuming substantive negotiations, in good faith and without preconditions.” However, the ceasefire push was rejected by Turkish President Tayyip Recep Erdogan.
Mr. Pashinyan said he welcomed the ceasefire call, and condemned Turkey’s rejection of it.
“Terrorists imported from the Middle East are fighting on the side of Azerbaijan, under Turkey’s sponsorship. How could anyone propose now to leave the population of Nagorno-Karabakh unprotected, facing terrorists and extremists?” he said. “A ceasefire can be established only if Turkey is removed from the South Caucasus.”
Mr. Pashinyan cast Mr. Erdogan as a leader with dreams of restoring the Ottoman Empire, which decimated its ethnic Armenian population with a series of massacres and deportations carried out during the First World War.
“A hundred years have passed and Turkey has returned to the South Caucasus, in order to continue the Armenian genocide here.”