Շումերական հարթաքանդակը հանել են Մեծ Բրիտանիայի աճուրդից եւ կհանձնեն Իրաքին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շումերական քանդակը, տարիքը, ենթադրաբար, կազմում Է 2400 տարի, հանել են աճուրդից եւ Իրաքին կվերադարձնեն Բրիտանական թանգարանի ակտիվ աջակցությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է The Guardian-ը:
Հարթաքանդակը TimeLine առցանց- աճուրդում Էին դրել դեռ 2019 թվականի մայիսին, սակայն Բրիտանական թանգարանի աշխատակիցներն սկսել են կասկածել, թե ինչ-որ մի բան այն չԷ եւ դիմել են ոստիկանությանը: «Մենք հաճախ ենք հանդիպում մաքանենգային ցուցանակներ, մետաղից պատրաստված առարկաներ, կնիքներ եւ այլն: Բայց այստեղ խոսքը բացառիկ գտածոյի մասին Է: Այս որակի արտեֆակտները շատ հազվագյուտ երեւույթ են»,-պարզաբանել Է Բրիտանական թանգարանի ղեկավար Ջոն Սիմփսոնը, ճշտելով, որ հայտնի Է ընդամենն արվեստի մոտավորապես 50 նման ստեղծագործություններ Հին Միջագետքից:
Աճուրդում այն սխալմամբ ներկայացված Է եղել որպես «աքքադական ցուցանակ»՝ արեւմտյան Ասիայից», որն ստացվել Է 90-ական թվականների մասնավոր հավաքածուից: «Իրականում այն աքքադական չԷ, այլ շումերական, եւ դա հաստատ ցուցանակ չԷ»,-հավաստիացրել Է Սիմփսոնը: Պարզվել Է, որ դա պատի զարդարանք Է, որը պատկանում Է Հարավային Իրաքի վաղդինաստիական ժամանակաշրջանի երրորդ փուլին: Դրանում պատկերված Է նստած տղամարդու ֆիգուրա՝ շումերական երկար փեշերով (կաունակեսե): Փորձագետն այն նկարագրել Է որպես գլխավոր քրմուհի կամ տիրակալ, նրա բարձրացված աջ ձեռքին ծիսական գավաթ Է, իսկ ձախը ծնկներին Է սեղմել արմավենու տերեւը:
Արտեֆակտի վրա հայտնաբերվել են այրվելու հետքեր, ինչը կարող Է վկայել այն մասին, որ այն պատկանում Է Հարավային Իրաքում հին շումերական Գիրսու քաղաքից (ժամանակակից անվանումը՝ Տելլո) գտածոյին: Սիմփսոնի կարծիքով՝ շանս կա գտնել քանդակի մյուս կտորները: Աճուրդի կազմակերպիչները հրաժարվել են արտեֆակտից՝ իմանալով դրա անօրինական ծագման մասին: Իրաքի ղեկավարության հետ պայմանավորվածության համաձայն, հարթաքանդակը Բրիտանական թանգարանում ցուցադրվելու Է երկու ամիս, այնուհետեւ այն կուղարկեն հայրենիք, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Шумерский барельеф сняли с аукциона в Великобритании и передадут Ираку
Шумерскую скульптуру, возраст которой предположительно составляет 2400 лет, сняли с аукциона и вернут Ираку при активном содействии Британского музея,сообщаетThe Guardian.
Барельеф выставили на онлайн-аукцион TimeLine еще в мае 2019 года, однако сотрудники Британского музея заподозрили неладное и обратились в полицию.
"Нам часто встречаются контрабандные таблички, изделия из металла, печати и фигурки. Но тут речь идет об уникальной находке. Артефакты такого качества — большая редкость", — пояснил куратор Британского музея Джон Симпсон, уточнив, что известно всего около 50 подобных произведений искусства из Древней Месопотамии.
На аукционе она была ошибочно представлена как "аккадская табличка из западной Азии", поступившая из частной коллекции 90-х годов,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"На самом деле, она не аккадская, а шумерская, и это точно не табличка", — заверил Симпсон.
Выяснилось, что это часть обетного настенного украшения, которое относится к третьему этапу раннединастического периода Южного Ирака. На нем изображена сидящая мужская фигура в шумерской длинной юбке (каунакесе).
Эксперт описал ее как верховного жреца или правителя, его поднятая правая рука держит церемониальный кубок, а левая прижимает к коленям пальмовой лист. На артефакте обнаружены следы горения, что может говорить о том, что он относится к находкам из древнего шумерского города Гирсу (современное название Телло) в Южном Ираке.
По мнению Симпсона, со временем и при определенной доле везения есть шанс найти остальные фрагменты скульптуры.
Устроители аукциона отказались от артефакта, узнав о его незаконном происхождении.
По договоренности с руководством Ирака барельеф будет выставлен в Британском музее в течение двух месяцев, а затем его отправят на родину.