ԼՂ ժողովուրդը պետք է կարողանա առանց սահմանափակումների որոշել կարգավիճակը. ՀՀ վարչապետը՝ ՄԱԿ ԳԱ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն իր հավատարմությունը: Խաղաղության գործընթացի հիմքում պետք է ընկած լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որը ճանաչվել է միջազգային հանրության և միջազգային միջնորդների, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից: Այս իրավունքի ուժով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է կարողանա առանց սահմանափակումների որոշել իր կարգավիճակը: Այդ իսկ պատճառով, նրանց ընտրած իշխանությունները պետք է կարողանան մասնակցել բանակցություններին: Հակամարտության գոտում բնակվող մարդկանց խնդիրներն ու կարիքները պետք է դառնան բանակցությունների օրակարգի գերակայություն: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ելույթ ունենալով ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 75-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկումների ժամանակ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Նիկոլ Փաշինյանն իր խոսքում նշել է.
«Գլխավոր ասամբլեայի մեծարգո նախագահ,
Այս տարի մենք նշում ենք Միավորված ազգերի կազմակերպության հիմնադրման 75-ամյակը. կազմակերպություն, որը ծնվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մոխիրներից: Մենք հիշում ենք մեր պապերի կատարած զոհաբերությունը, հանուն խաղաղության և մարդկության ապագայի նրանց կրած զրկանքներն ու չարչարանքները:
Այսօր ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան առաջին անգամ է անցկացվում վիրտուալ ձևաչափով: Որքան էլ անհարմար և անցանկալի լինի, այս ձևաչափով հանդիպումն ապացուցում է մարդկության վճռականությունը` շարունակելու միջազգային համագործակցությունը, ինչպես նաև ցույց է տալիս մեր հանձնառությունն ու հավատարմությունը ՄԱԿ-ի սկզբունքներին և բազմակողմ համագործակցությանը:
Համավարակն իրապես աննախադեպ ազդեցություն է թողել մարդկային կյանքի բոլոր ոլորտներում: Գլոբալ մարտահրավերները լուծելու համար անհրաժեշտ է, որ բոլոր պետությունները վերադառնան արդյունավետ բազմակողմանիության և միջազգային համագործակցության դաշտ` ՄԱԿ-ի հովանու ներքո:
Մենք բարձր ենք գնահատում ՄԱԿ-ի, մասնավորապես` Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի առաջնային դերը Covid-19-ի դեմ համամոլորակային պայքարում: Մենք շնորհակալ ենք մեր գործընկեր բոլոր երկրներին, ովքեր աջակցեցին Հայաստանին: Մենք էլ օգնության մեր բաժինը տրամադրեցինք մեր մյուս գործընկերներին: Այս հավաքական ջանքերը հանդիսանում են միջազգային համերաշխության կարևորագույն դրսևորում:
Առաջնորդվելով մեր հավաքական հանձնառության ոգով, այն է՝ ոչ մեկին չթողնել հետևում, մենք կիսում ենք այն համոզմունքը, որ վիրուսի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ առողջապահական տեխնոլոգիաների և արտադրանքի արդարացի հասանելիությունը պետք է լինի համաշխարհային գերակայություն, և յուրաքանչյուր ոք, ներառյալ հակամարտության վայրերում ապրողները, պետք է հնարավորություն ունենա Covid-19-ին հակազդելու միջոցներից օգտվել անարգել և առանց սահմանափակումների:
Ճիշտ այդպես էլ COVID-19- ի դեմ պատվաստանյութերը համաշխարհային նշանակության հանրային բարիք են և պետք է մատչելի լինեն բոլոր ժողովուրդներին՝ առանց խտրականության:
Թույլ տվեք վերստին հավաստել Հայաստանի միանշանակ աջակցությունը Գլխավոր քարտուղարի՝ համաշխարհային զինադադար հաստատելու կոչին և COVID-19-ի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 2532 բանաձևին, որը պահանջում է մարտական գործողությունների ընդհանուր և անհապաղ դադարեցում բոլոր իրավիճակներում:
Չնայած որ մարդկության ջանքերն այս օրերին ուղղված էին Covid-19-ի հաղթահարմանը, մենք ականատես եղանք մեր տարածաշրջանում խաղաղության ու անվտանգության ապակայունացման ցավալի փորձերի:
Հուլիսին Ադրբեջանը ձեռնարկեց հերթական ագրեսիվ գործողությունը: Ադրբեջանի զինված ուժերը նախահարձակ եղան Հայաստանի սահմանամերձ Տավուշի մարզի ուղղությամբ:
Հայաստանը կոչ արեց գնալ լարվածության անհապաղ թուլացման և համաձայնեց դադարեցնել մարտական գործողությունները՝ դրանց բռնկումից հաշված ժամեր անց, այդուհանդերձ Ադրբեջանը շարունակեց թիրախավորել խաղաղ բնակչությանը, ենթակառուցվածքները և չդադարեցրեց հարձակումները Հայաստանի սահմանամերձ շրջանների վրա՝ օգտագործելով հրետանի, ծանր զինատեսակներ, անօդաչու թռչող սարքեր և խոշոր հետևակային ստորաբաժանումներ:
Ավելին, Ադրբեջանի իշխանություններն էլ ավելի սաստկացրին իրենց ռազմաշունչ հռետորաբանությունը՝ հատելով քաղաքակիրթ պատկերացումների բոլոր հնարավոր սահմանները: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նույնիսկ սպառնաց հրթիռային հարված հասցնել Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանին, ինչը հավասարազոր է «միջուկային ահաբեկչության» սպառնալիքի:
Հուլիսյան մարտերն ի դերև հանեցին Ադրբեջանի ռազմական գերազանցության մասին առասպելը և հաստատեցին, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի: Ադրբեջանի ղեկավարության համար վաղուց հասունացել է այդ փաստն ընդունելու անհրաժեշտությունը, ուստի նրանք պետք է հրաժարվեն ուժի գործադրումից և սպառնալիքներից՝ բանակցությունների միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորման համատեքստում:
Հայաստանը վերահաստատում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանն իր հավատարմությունը: Խաղաղության գործընթացի հիմքում պետք է ընկած լինի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, որը ճանաչվել է միջազգային հանրության և միջազգային միջնորդների, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից:
Այս իրավունքի ուժով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է կարողանա առանց սահմանափակումների որոշել իր կարգավիճակը: Այդ իսկ պատճառով, նրանց ընտրած իշխանությունները պետք է կարողանան մասնակցել բանակցություններին: Հակամարտության գոտում բնակվող մարդկանց խնդիրներն ու կարիքները պետք է դառնան բանակցությունների օրակարգի գերակայություն:
Հայաստանի համար մեկ այլ առանցքային գերակայություն է անվտանգության գոյաբանական սպառնալիքների ենթարկվող Արցախի ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովումը:
Ազատությունը, ժողովրդավարությունը և մարդու հիմնարար իրավունքների հարգումն անհրաժեշտ նախապայման են հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման գործընթացում: Միայն օրինականորեն ընտրված կառավարություններն են ի զորու իրապես արտահայտել իրենց ժողովրդի շահերը և գնալ փոխզիջման:
Ադրբեջանի իշխանությունները հետևողականորեն օգտագործում են հակամարտությունն իրենց իշխանության հարատևությունն օրինականացնելու նպատակով: Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը և հայերը որպես թշնամի են դիտվել Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից` իրենց երկրում արդարացնելու համար ցածր կենսամակարդակը, ժողովրդավարության բացակայությունը և մարդու իրավունքների համատարած խախտումներն:
Հրադադարը պետք է ամրապնդվի տեղում կոնկրետ գործողություններով: Ռազմաշունչ հռետորաբանությունից և ատելության խոսքից հրաժարվելը, շփման գծում և սահմանի վրա ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության ընդլայնումը, հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի քննության մեխանիզմների ստեղծումը և տեղական հրամանատարների միջև կապի ուղիղ գծերի հաստատումն այս առումով չափազանց կարևոր են:
Հուլիսյան սրացման ընթացքում միջազգային հանրության կողմից հնչող կոչերը հիմնականում վերաբերում էին հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, երկխոսությանը և կողմերի զսպմանը: Հարևան տարածաշրջաններում իր ազդեցությունն ընդլայնելու ապակայունացնող քաղաքականությանը միանգամայն համահունչ՝ Թուրքիան, այդուհանդերձ, ջանք ու եռանդ չխնայեցՀարավային Կովկասում ևս լարվածությունը մեծացնելու համար, այդ թվում՝ Միջերկրածովյան Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Մերձավոր Արևելքում։
Ադրբեջանին իր միակողմանի աջակցությամբ և այնտեղ ռազմական ներկայության ընդլայնմամբ՝ Թուրքիան վիժեցնում է տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը, ինչպես նաև այդ նպատակին ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախաձեռնությունները:
Թուրքիան ուղղակիորեն սպառնում է Հայաստանին և ցուցադրաբար մարտաշունչ կեցվածք դրսևորում՝ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի անմիջական հարևանությամբ Ադրբեջանի հետ անցկացնելով սադրիչ բնույթի համատեղ զորավարժություններ:
Թուրքիան իր քաղաքականությունը կառուցում է մեր տարածաշրջանում ազգակցական ավանդույթների, հակամարտությունների շահագործման, Հայոց ցեղասպանության արդարացման և այդ հանցագործության անպատժելիության վրա: Թուրքիան անվտանգության սպառնալիք է Հայաստանի և տարածաշրջանի համար:
Այս համատեքստում, Հայաստանը կշարունակի ակտիվորեն ներգրավվել տարածաշրջանային և միջազգային ջանքերում՝ երկխոսության և համագործակցության միջոցով խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար:
Չնայած այս տարի մեր առջև ծառացած մարտահրավերներին, Հայաստանը շարունակում է ներգրավված լինել խաղաղության և անվտանգության պահպանման միջազգային գործողություններում: Լիբանանում, Մալիում, Կոսովոյում և Աֆղանստանում ծառայող հայ խաղաղապահները նպաստել են այնտեղի անվտանգությանն ու կայունությանը: Մենք պատրաստ ենք ընդլայնել մեր մասնակցությունը ՄԱԿ-ի հովանու ներքո իրականցվող խաղաղապահ գործողություններին:
Հայաստանը կարևորում է Կայուն զարգացում-2030 օրակարգի արդյունավետ իրականացումը:
2020 թ․ի հուլիսի 10-ին Հայաստանը ներկայացրեց Կայուն զարգացման նպատակների իր երկրորդ կամավոր ազգային զեկույցը: Այս տարվա Բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի թեման՝ Արագացված գործողությունները և փոխակերպման ուղիները, կատարելապես արտացոլում է 2018-ի Ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխությունից ի վեր Հայաստանի հռչակած ազգային առաջնահերթություններն ու քաղաքականությունը:
Ունենալով ժողովրդի լիարժեք աջակցությունը՝ մեր կառավարությունը վճռական է իրականացնելու բարեփոխումների իր հավակնոտ օրակարգը, որը միտված է պետական հզոր հաստատությունների միջոցով մրցունակ և ներառական ժողովրդավարական հասարակության կառուցմանը: Բարեփոխումների օրակարգը ներառում է հասարակական կյանքի յուրաքանչյուր ոլորտ՝ շեշտը դնելով մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, անկախ դատական համակարգի և պետական կառավարման բարելավման վրա:
Մենք հետամուտ ենք լայնածավալ տնտեսական և սոցիալական զարգացման օրակարգին՝ ապավինելով տեխնոլոգիական, բնապահպանական և կրթական բարձր չափանիշների: Այս շաբաթ մեր կառավարությունը շրջանառության մեջ դրեց Մինչև 2050 թվականը Հայաստանի փոխակերպման ռազմավարության նախագիծը, որում թվարկված են 16 գերնպատակներ՝ խարսխված արդիականության և առաջընթացի համարձակ տեսլականի վրա:
Միավորված ազգերի կազմակերպության 75-րդ տարեդարձը մեզ ստիպում է ընդունել մարդկային արժանապատվության և մարդու իրավունքներին սպառնացող բազմաթիվ մարտահրավերների առկայությունը: Որպես Մարդու իրավունքների խորհրդի անդամ՝ Հայաստանը շարունակելու է մեծապես նպաստել մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և ամրապնդմանը միտված միջազգային համագործակցությանը:
Ինչպես իր ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականության օրակարգում Հայաստանը կարևորում է բոլոր քաղաքացիների իրավահավասարությունը և կանանց ու երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը քաղաքական և հասարակական կյանքին:
Հակամարտության գոտիներում կանանց իրավունքների պաշտպանությունը և իրենց մասնակցությունը հակամարտության լուծման բոլոր փուլերին կարևոր նշանակություն ունեն: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 1325 բանաձևի դրույթների կիրարկումը մեր կառավարության կարևորագույն գերակայություններից է:
Ցեղասպանությունների կանխարգելումը մշտապես բացարձակ առաջնահերթություն է եղել Հայաստանի համար: Որպես ցեղասպանության սարսափներ վերապրած ժողովուրդ՝ մենք բարոյական պատասխանատվություն ունենք մարդկության առջև` պահպանելու ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը և նպաստելու այդ սարսափելի ոճիրի կրկնության կանխարգելմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերին:
Մենք բարձր ենք գնահատում արդյունավետ կանխարգելման միջազգային օրակարգի առաջ մղմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին՝ Մարդու իրավունքների խորհրդի միջոցով միջազգային հանրության արտահայտած աջակցությունը:
Հայաստանն աջակցում է ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի վերաբերյալ կառավարությունների, խորհրդարանների, միջազգային կազմակերպությունների, ակադեմիական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության միջև ներառական երկխոսության հարթակների ստեղծմանը: Հայաստանում պարբերաբար անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության գլոբալ ֆորումը» դարձել է երկխոսության այդպիսի հերթական հարթակը:
Միավորված ազգերի կազմակերպության 75-ամյակը պատեհ առիթ է վերահաստատելու խաղաղության, զարգացման և մարդու իրավունքների երեք փոխկապակցված հիմնասյուների կարևորությունը:
Ընթացիկ հակամարտությունները, արմատականության և անհանդուրժողականության շարունակական առկայությունը, անդրազգային և համամոլորակային մարտահրավերները բացահայտում են մեր հավաքական թուլություններն ու փոխկախվածությունը:
Ինչպես միշտ, մեզ անհրաժեշտ է արդյունավետ բազմակողմանիություն և հետևաբար, ուժեղ և բարեփոխված Միավորված ազգերի կազմակերպություն՝ գալիք սերունդների համար ավելի լավ ապագա, խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու համար:

Karabakh people should be able to determine their status without limitation – Pashinyan tells UNGA
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Armenia reaffirms its commitment to the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The right of self-determination of the people of Nagorno-Karabakh is a basis of the peace process, which is recognized by the international community and the international mediators, the OSCE Minsk Group Co-Chairs, in particular. By virtue of this right, the people of Nagorno-Karabakh should be able to determine their status without limitation. To this end their elected authorities should be able to take part in the negotiations. The aspirations and needs of people living in the conflict zone should become the priority of the negotiation agenda, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said in his statement at the general debate of the 75th session of the UN General Assembly.
“Honorable General Assembly President,
This year we are celebrating the 75th anniversary of the foundation of the United Nations, which was born out of the ashes of the Second World War. We remember the sacrifice of our grandparents, their tribulations for peace and the future of humankind.
Today, the first time ever the UN General Assembly is being held in a virtual format. No matter how uncomfortable and undesirable it is, the meeting in this format proves the determination of humankind to continue cooperation; it shows our dedication and commitment to the UN and multilateral cooperation.
Indeed, the pandemic has an unprecedented impact on all aspects of human life. Addressing global challenges requires recommitment of all states to effective multilateralism and international cooperation with the central role of the United Nations.
We appreciate the primary role of the UN, in particular the World Health Organization and the UNDP, in the global response to Covid-19. We are grateful to all our partner countries who supported Armenia and on our part, we extended our share of help to our friends. This collective effort is an important manifestation of international solidarity.
In the spirit of our collective pledge to leave no one behind, we share the conviction that equitable access to all essential health technologies and products to combat the virus is a global priority, and no one, including those living in conflict areas, should be denied or be limited in access to remedies to mitigate the impact of Covid-19.
Likewise, vaccines against COVID-19 are a global public good and should be accessible and affordable to all peoples without any discrimination.
I want to once again stress Armenia's unequivocal support to the Secretary-General’s appeal for a global ceasefire and UN Security Council Resolution 2532 on COVID-19, demanding general and immediate cessation of hostilities in all situations.
While global efforts were directed at coping with Covid-19, we have been witnessing deplorable attempts to destabilize peace and security in our region. This July Azerbaijan ventured yet another act of aggression. The armed forces of Azerbaijan initiated a military offensive in the borderline Tavush region of Armenia.
As Armenia had called for an immediate de-escalation and agreed to end hostilities of hours after their outbreak, Azerbaijan continued targeting civilian population and infrastructure, and attacking Armenia’s borderline areas by employing artillery, heavy weaponry, UAV’s, and large infantry units. Moreover, the Azerbaijani authorities had also escalated their war threats, which crossed all the imaginable boundaries of a civilized world. Azerbaijan’s Ministry of Defense even threatened to launch a missile strike at the Nuclear Power Plant in Armenia, which is tantamount to a threat of “nuclear terrorism.”
The July battles shattered the myth of Azerbaijan’s military superiority and validated the obvious that there is no military solution to the Nagorno-Karabakh conflict. It is long overdue for the Azerbaijani leadership to acknowledge this fact and renounce the use of force and threat of force in the context of the conflict resolution.
Armenia reaffirms its commitment to the exclusively peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. The right of self-determination of the people of Nagorno-Karabakh is a basis of the peace process, which is recognized by the international community and the international mediators, the OSCE Minsk Group Co-Chairs, in particular. By virtue of this right, the people of Nagorno-Karabakh should be able to determine their status without limitation. To this end their elected authorities should be able to take part in the negotiations. The aspirations and needs of people living in the conflict zone should become the priority of the negotiation agenda.
Ensuring comprehensive security of the people of Artsakh who have been exposed to existential physical security threats is another key priority for Armenia.
Freedom, democracy and respect for basic human rights are integral requisites of an environment conducive to achieving a lasting and comprehensive settlement of the conflict. Only legitimately elected governments can genuinely express the interests of their people and move towards a compromise.
The authorities of Azerbaijan have been consistently using the conflict for legitimizing their long grip on power. For decades, Armenia and the Armenians have been useful enemies for the leadership of Azerbaijan to justify low living standards, the absence of democracy and systematic violations of human rights in their country.
The ceasefire must be strengthened by concrete actions on the ground. Renouncing bellicose rhetoric and hate speech, expanding OSCE monitors on the line of contact and the borders, establishing an investigative mechanism into ceasefire violations and setting up direct communication lines between commanders on the ground are essential in this regard.
During the July escalation, calls from the international community were mostly about the respect of the ceasefire, dialogue and restraint. Turkey, however, much in line with its destabilizing policies of power projection in its other neighboring regions, including the East Mediterranean, North Africa and the Middle East, spared no effort to fuel tensions in the South Caucasus, as well.
With its unilateral support to Azerbaijan and the expansion of military presence there, Turkey undermines efforts to peace and stability in the region, as well as the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to this end.
Turkey directly threatens Armenia and puts on show aggressive military posturing by way of provocative joint military drills with Azerbaijan in close vicinity of Armenia and Nagorno-Karabakh.
Turkey builds its policies in our region on traditions of kinship, on exploiting conflicts, on the justification of the Armenian Genocide and on the impunity for that crime. Turkey poses a security threat to Armenia and the region. In this context, Armenia will continue to actively engage in regional and international efforts to maintain peace and security through dialogue and cooperation.
Despite the challenges we have been facing this year, Armenia continues its engagement with international operations of preserving international peace and security. Armenian peacekeepers serving in Lebanon, Mali, Kosovo, and Afghanistan have contributed to the security and stability there. We are ready to expand our participation in peacekeeping operations under the auspices of the UN.
Armenia prioritizes the effective implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development.
On July 10, 2020, Armenia presented its Second Voluntary National Review (VNR) of the Sustainable Development Goals. The theme of this year’s High-Level Political forum - Accelerated action and transformative pathways - perfectly reflects Armenia’s national priorities and policies of the past two years since the non-violent Velvet Revolution in 2018.
Powered with the strong popular mandate, our Government is very determined to advance ambitious reforms, aimed at building a competitive and inclusive democratic society with strong institutions. The reform agenda embraces every area of public life and puts a strong emphasis on human rights, the rule of law, combating corruption, independent judiciary and improved public administration.
We pursue large-scale economic and social development and rely on technological, environmental and educational high standards. This week our Government launched the Armenia Transformation Strategy 2050 with 16 mega goals, based on a bold vision for modernity and progress.
On the 75th Anniversary of the United Nations, we are compelled to recognize the many existing challenges to human dignity and human rights. As a member of the Human Rights Council, Armenia will continue to strongly contribute to international cooperation for the protection and promotion of all human rights.
Both in its domestic policies and the foreign policy agenda, Armenia underlines the important priority of promoting equal rights and active participation of women and youth in political and public life.
The protection of women’s rights in conflict zones and their participation in all stages of conflict resolution are critical. Practical implementation of the provisions of UN Security Council Resolution 1325 is amongst the important priorities of our Government.
Prevention of genocides has been an unwavering priority of Armenia. As a nation to have endured its horrors, we have a moral responsibility before humanity to preserve the memory of the victims of genocides and to contribute to the efforts of the international community to prevent the recurrence of horrendous crimes.
We appreciate the strong international support expressed also in the Human Rights Council to Armenia’s efforts to advance an effective international prevention agenda.
Armenia promotes platforms for inclusive dialogue among governments, parliaments, international organizations, academia and civil society on the genocide prevention agenda. The “Global Forum against the Crime of Genocide” Held in Armenia, has become one such regular platform for dialogue.
The 75th anniversary of the United Nations is a fitting occasion to reaffirm the strength of its three interconnected pillars of peace, development and human rights. The ongoing conflicts, persistence of radicalism and intolerance, transnational and global challenges continuously reveal our collective vulnerabilities and interdependence. As ever, we need effective multilateralism and therefore a strong and reformed United Nations for a better future, peace and security for generations to come.