ԿԳՄՍ նախարարը մասնակցել է Արագածոտնի մարզում 2 նախակրթարանների բացմանը. ՀՀ-ում կբացվի 21 նախակրթարան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյան սեպտեմբերի 13-ին՝ ուսումնական տարվա մեկնարկին, այցելել է Արագածոտնի մարզի Գեղարոտ և Գեղադիր համայնքներ՝ մասնակցելու նախակրթարանների բացման արարողությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը՝ հավելելով, որ Հայաստանում այս սեպտեմբերին կբացվի 21 նոր նախակրթարան
«Նախարար Ա. Հարությունյանը Արագածոտնի մարզպետ Դավիթ Գևորգյանի և ԿԾԿ ԾԻԳ-ի տնօրեն Գրիշա Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ շրջել է նախակրթարաններում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին, զրուցել մանկավարժների ու ծնողների հետ: Նախարարը շնորհավորել է համայնքների բնակիչներին նախակրթարանների բացման կապակցությամբ և նշել, որ առաջիկայում կդիտարկվի աշակերտներին, ծնողներին և դպրոցի աշխատակազմին հուզող հարցերի լուծման հնարավորությունները։ «Նախադպրոցական կրթությունը դպրոցում ուսումնական գործընթացի հաջող մեկնարկի հենասյունն է, և նման ծրագրերի արդյունքում կրթօջախների հիմնումը վաղը գրագետ և կրթված քաղաքացի ունենալու կարևոր նախապայմանն է»,-ասել է նախարարը:
Իրականացված ծրագրի արդյունքում նախակրթարանները նաև կահավորվել են անհրաժեշտ գույքով, ապահովվել նախադպրոցական կրթության կազմակերպման համար բոլոր անհրաժեշտ պարագաներով: Գեղադիր համայնքում նորաբաց նախակրթարանի փոքրիկ սաներից մեկը՝ Աննան, մեծ ոգևորությամբ ԿԳՄՍ նախարարին ցույց է տվել իր և ընկերների համար նախատեսված խաղալիքներն ու գունագեղ պահարանները:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի մարզային այցերը շարունակվում են:
Հիշեցնենք, որ 2020 թվականի նախադպրոցական կրթության միկրոծրագրերի իրականացմանն ուղղված նախնական աշխատանքները սկսվել են դեռևս 2019 թվականի նոյեմբերից և իրականացվում է Համաշխարհային բանկի համաֆինանսավորմամբ՝ «Կրթական ծրագրերի կենտրոն» ԾԻԳ-ի «Կրթության բարելավում» վարկային ծրագրի շրջանակում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Министр ОНКС участвовал в  открытии  двух  дошкольных учреждений в Арагацотнской области
13 сентября министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян посетил общины Гегаркуник и Гегадир Арагацотнской области, где принял участие в церемонии открытия дошкольных учреждений.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства образования, науки, культуры и спорта РА, добавив, что в сентябре в Армении откроется 21 новый детский сад.
«Министр А. Арутюнян в сопровождении губернатора Арагацотна Давида Геворгяна, директора отдела реализации программ Центра образовательных программ Гриши Ованнесяна осмотрел дошкольные учреждения, ознакомился с проделанной работой, побеседовал с учителями и родителями. Министр поздравил жителей с открытием дошкольных учреждений, отметив, что в ближайшее время будут рассмотрены возможности решения проблем учеников, родителей и сотрудников школы. «Дошкольное образование - это основа успешного начала образовательного процесса в школе. В результате таких программ создание школ является возможным предварительным условием для того, чтобы завтра иметь грамотных, образованных граждан», - сказал министр.
В результате реализации программы дошкольные учреждения были оснащены необходимым оборудованием, снабжены всем необходимым для организации дошкольного образования. Маленькая Анна, одна из учениц только что открытого детского сада в общине Гегадир, с большим энтузиазмом показала министру образования и науки игрушки и красочные шкафы, предназначенные для нее и ее друзей.
Визиты министра образования и науки РА в регионы продолжаются.
Напомним, что предварительная работа по реализации микропрограмм дошкольного образования в 2020 году началась с ноября 2019 года и осуществляется при софинансировании Всемирного банка в рамках кредитной программы «Улучшение образования» ОРП «Центр образовательных программ», говорится в сообщении.