Շնորհակալություն մեր բանակի թիկունքն ամուր պահելու համար. վարչապետը՝ Բերդի բնակիչներին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Բերդում ներկա է գտնվել «Երևանյան հեռանկարներ» 21-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի բացմանը, որում ելույթ է ունեցել Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ Էդուարդ Թոփչյանի գլխավորությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որով ամփոփել է նաև Տավուշի սահմանամերձ համայնքներ կատարած այցը։
Իր խոսքում կառավարության ղեկավարը հիշեցրել է, որ օգոստոսի 28-ին Սարդարապատում կառավարությունը գնահատանքի և հարգանքի տուրք է մատուցել մեր զինվորականներին հուլիսյան հաղթական մարտերի առիթով և հավելել, որ այսօրվա այցը, որն ամփոփվում է այսպիսի աննախադեպ համերգով, նույնպես այդ խորհուրդն ունի։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատել է, որՀայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը երբեք Բերդում համերգ չի ունեցել և հիշելի էլ չէ, թե վերջին անգամ Բերդում երբ է դասական երաժշտության համերգ եղել:
«Եվ այսօրվա այս բոլոր միջոցառումները նպատակ ունեն նույնպիսի գնահատանքի և հարգանքի տուրք մատուցել Տավուշի տարածաշրջանի, խոշորացված Բերդ համայնքի մեր հերոսական ժողովրդին, որովհետև հուլիսյան հաղթական մարտերը, իհարկե, կերտել են մեր զինվորականները, մեր բանակը, բայց նրանց համար ամուր և հաղթական թիկունք են հանդիսացել Բերդի մեր հերոսական ժողովուրդը, Տավուշի մեր հերոսական ժողովուրդը: Եվ մենք այսօր կարող ենք անել արձանագրումներ մի քանի առիթներով՝ օգտագործելով աննախադեպ բառը, ցույց տալու համար, որ ընդհանրապես հաղթանակներն ամենատարբեր մասշտաբների, դրանք օդից չեն ընկնում, դրանք ինչ-որ մի հավաքականության, ինչ-որ մի հետևողականության արդյունք են»,- ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ այսօր եղել է Չինարի սահմանապահ համայնքում, որտեղ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունից ի վեր ոչ մի բնակելի տուն չի կառուցվել: «Այսօր Չինարիում զրոյից կառուցվում է բնակելի տուն կառավարության նախաձեռնությամբ և այն մինչև տարեվերջ կհանձնվի բազմազավակ, բազմանդամ տաս հոգանոց ընտանիքի՝ ընդ որում մինչև վերջ կահավորված:
Մովսես գյուղն իր գոյության 300 տարվա ընթացքում երբեք ասֆալտապատ ճանապարհ չի ունեցել: Այսօր Մովսես գյուղն ունի ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող ճանապարհ:
Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղն անկախությունից ի վեր երբեք ասֆալտապատ ճանապարհ չի ունեցել: Այսօր Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղը համայնքին հանրապետական նշանակության ճանապարհին կապում է նորակառույց ժամանակակից պահանջներին համապատասխանող ճանապարհով: Եվ մինչև տարեվերջ, հույս ունենանք, Ներքին Կարմիրաղբյուրը կունենա ժամանակակից զբոսայգի, որը մենք անվանում ենք «մայրիկների և զավակների» զբոսայգի, որը կփոխի Ներքին Կարմիաղբյուրի մթնոլորտը:
Այգեպար համայնքը երբեք ասֆալտապատ փողոցներ չի ունեցել: Այսօր Այգեպարի բոլոր փողոցներն ասֆալտապատվում են, հրետակոծությունից տուժած տանիքները փոխվում են, և դրանով փոխվում է բնակավայրի գույնը:
Ես այսօր մտածում էի Այգեպարի նորացված տանիքների մասին և ինձ համար ամենակարևոր պատկերը հետևյալն էր՝ իսկ ի՞նչ է տեսնում մեր զինվորը դիրքերից հետ նայելով: Տանիքներն ավելի կարևոր են դիրքերում կանգնած մեր զինվորների համար, երբ նրանք հետ նայեն, տեսնեն իրենց թիկունքում ապրող, զարգացող և ապագային լավատեսորեն նայող բնակավայր, տեսնեն ապագայի նկատմամբ վճռականություն ունեցող թիկունք, և տեսնեն, այո՛, նաև մշակույթով ապրող թիկունք: Այսօրվա այս համերգը խորագրված է «Մշակույթը՝ թիկունք», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով, այսօրվա շրջայցն ընդհանրապես պատկերում է համայնքներում, նաև գյուղական բնակավայրերում մարդկանց նոր ապրելակերպի, նոր կենսակերպի մասին կառավարության տեսլականը: «Ես ասացի, որ դասական երաժշտության համերգ չի հիշվում, թե վերջին անգամ երբ է եղել Բերդում: Բայց մենք ուզում ենք, որ անընդհատ լինեն այսպիսի համերգներ, ընդ որում մենք ուզում ենք, որ այս համերգները լինեն ոչ միայն հրավիրատոմսերով: Մենք ուզում ենք, որ Բերդում, մեր ամենատարբեր համայնքներում լինեն տոմսարկղներ և մարդիկ հերթ կանգնեն այդտեղ, վճարեն համերգը լսելու համար, ունենան այդ վճարունակությունը: Այս համերգով մենք ձևակերպում ենք մեր երկրի, մեր հայրենիքի, մեր մարզի, մեր համայնքի՝ սահամանապահ համայնքի, ապրելակերպի ռազմավարական տեսլականը:
Բերդ խոշորացված համայնքի սիրելի հայրենակիցներ,
Այսօր եկել ենք ձեզ ասելու շնորհակալություն, ձեզ ասելու շնորհակալություն, որ դուք այսպես ամուր պահում եք մեր բանակի թիկունքը և մեր երկրի սահմանը, առաջին հերթին, հոգեբանորեն։
2015 թվականի ես որպես պատգամավոր կրկին սահմանային իրավիճակի սրացման ժամանակ այցելել էի Այգեպար համայնք և տներից մեկում ես այպիսի նախադասություն ինձ թույլ տվեցի: Ես հիշում եմ նույնիսկ տան տիրոջ անունը՝ գյուղում իրեն Գովեն ամի էին ասում: Ասացի, սա փաստորեն Հայաստանի վերջին տունն է: Երբ ինձ թույլ տվեցի ասել, որ փաստորեն սա Հայաստանի վերջին տունն է, այդ մարդը 75-80 տարեկան, գուցե ավելի, ինձ ուղղեց, ասաց, ո՛չ, սա Հայաստանի առաջին տունն է: Եվ մենք եկել ենք այսօր ասելու, որ Այգեպար գյուղի այդ բնակչի նախադասությունն այսօր դարձել է պետական քաղաքականություն: Եվ այդ քաղաքականությունն իրականացվելու է հետևողականորեն:

Сегодня мы пришли поблагодарить вас за то, что крепко держали тыл нашей армии: премьер жителям Берда
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян в Берде присутствовал на открытии 21-го международного музыкального фестиваля “Ереванские перспективы”, в ходе которого выступил Национальный филармонический оркестр Армении под управлением Эдуарда Топчяна.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян выступил с речью, в ходе которого подвел итоги своего визита в приграничные населенные пункты Тавуша.
В своем выступлении премьер-министр напомнил, что 28 августа в Сардарапате правительство почтило наших военнослужащих по случаю победоносных июльских боев, добавив, что сегодняшний визит, завершившийся столь беспрецедентным концертом, также несет в себе этот символ.
Никол Пашинян отметил, что Национальный филармонический оркестр Армении никогда не давал концертов в Берде, и даже невозможно вспомнить, когда в последний раз в Берде был концерт классической музыки.
“И все сегодняшние события направлены на то, чтобы воздать дань уважения нашему героическому народу Тавушской области, укрупненной общины Берд, потому что победные июльские бои, конечно, созданы нашими военными, нашей армией, но для них сильным, победоносным тылом был наш победоносный народ Берда, героический народ Тавуша.
И сегодня мы можем сегодня констатировать несколько фактов, используя слово “беспрецедентный”, чтобы показать, что в целом победы разного масштаба не падают с воздуха, a являются результатом определенной сплоченности, определенной последовательности”, - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян напомнил, что сегодня он был в приграничной общине Чинари, где с момента обретения независимости Армении не было построено ни одного жилого дома. “Сегодня в Чинари с нуля по инициативе правительства строится жилой дом, который до конца года будет передан многодетной семье из десяти человек.
За 300 лет существования села Мовсес никогда там не было асфальтированной дороги. Сегодня в селе Мовсес есть дорога, отвечающая современным требованиям.
В селе Неркин Кармирахпюр с момента обретения независимости не было асфальтированной дороги. Сегодня село Неркин Кармирахпюр соединяет с дорогой государственного значения соответствующая современным требованиям недавно построенная дорога. А до конца года, будем надеяться, в Неркин Кармирахпюре появится современный сквер, который мы называем “Парком матерей и детей”, который изменит атмосферу Неркин Кармирахпюра.
В общине Айгепар никогда не было асфальтовых улиц. Сегодня все улицы в Айгепаре заасфальтированы, меняются крыши, поврежденные в результате обстрела, и это меняет цвет населенного пункта.
Сегодня я думал об обновленных крышах Айгепара, и самым важным для меня был следующий образ: что видит наш солдат, оглядываясь назад? Крыши более важны для наших солдат на позиции, чтобы когда они оглядывались назад, видели в тылу развивающиеся, смотрящие с оптимизмом в будущее населенные пункты, видели настроенный на будущее тыл, и, да, видели живущий культурой тыл. Сегодняшний концерт называется «Культура в тылу»”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, сегодняшний визит в целом отражает видение правительства нового образа жизни людей в общинах, особенно в сельских населенных пунктах. “Я сказал, что трудно вспомнить, когда в последний раз проводился концерт классической музыки в Берде. Но мы хотим, чтобы такие концерты были постоянно, и чтобы эти концерты были не только по пригласительным билетам. Мы хотим, чтобы в Берде, в наших различных общинах были билетные кассы, чтобы люди стояли там в очереди, платили за концерт и имели такую платежеспособность. Этим концертом мы формулируем стратегическое видение нашей страны, нашей родины, нашей области, нашей общины, приграничного села, образа жизни.
Дорогие соотечественники укрупненной общины Берд,
Сегодня мы пришли поблагодарить вас, поблагодарить вас за то, что вы так крепко храните тыл нашей армии и границу нашей страны, в первую очередь, психологически.
В 2015 году в качестве депутата я посетил общину Айгепар во время обострения пограничной ситуации, и в одном из домов я позволил себе такую фразу. Я даже помню имя хозяина дома, в деревне его звали Говен ами. Я сказал, что это, фактически, последний дом Армении. Когда я позволил себе сказать, что, фактически, это последний дом Армении, тот человек, ему было 75-80 лет, может быть, больше, обратился ко мне и сказал: нет, это первый дом Армении. И мы пришли сегодня сказать, что слова этого жителя села Айгепар стали сегодня государственной политикой. И эта политика будет последовательно реализована.