Փոխվարչապետ Ավինյանի մոտ քննարկվել են ծառայությունների մատուցման գրասենյակների մոդելների հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ սեպտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից ծառայությունների մատուցման գրասենյակների մոդելներին վերաբերող քննարկում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, իր ելույթում փոխվարչապետն ասել է.
Այսօր քննարկելու ենք պետական ու համայնքային ծառայություններին վերաբերող հարցեր: Առհասարակ քաղաքացիների ու բիզնեսի հետ հաղորդակցման մի քանի եղանակներ ունեն պետական ու համայնքային մարմինները և դրանցից մեկը ծառայությունների մատուցումն է։ Պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից մատուցվող ծառայությունների որակն ու արդյունավետությունը հաճախ պայմանավորում են քաղաքացիների և տնտեսվարողների վերաբերմունքը և գոհունակությունը հանրային իշխանության նկատմամբ։
Այսօր մենք սկսում ենք Հանրային կառավարման բարեփոխումների քննարկումների շարք, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են պետական և համայնքային ծառայություններին։
Ծառայությունների բնագավառում բարեփոխումների օրակարգն առնչվելու է ծառայությունների մատուցման և՛ ինստիտուցիոնալ և՛ ընթացակարգային մեխանիզմներին։
Մենք առաջիկայում քննարկելու ենք`
ծառայությունների մատուցումն ապահովող վարչարարության, մոդելի ընտրության և ինստիտուցիոնալ հենքի արդիականացման խնդիրները,
ծառայությունների մատուցման նկատմամբ հսկողություն և որակի կառավարման արդյունավետ քաղաքականություն սահմանելու անհրաժեշտության հարցը,
թվային, նորարարական տեխնոլոգիաների և գործիքների կիրառմամբ պետական ծառայությունների մատուցման հնարավոր այլընտրանքային մեթոդների գործարկումը,
պետական մարմինների համապարփակ փոխգործելիության ապահովումը։
Սա մեր ընդհանուր օրակարգն է լինելու: Այսօր, մասնավորապես, կկենտրոնանանք ծառայությունների մատուցման գրասենյակների մոդելներին վերաբերող հարցերի վրա»:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գերատեսչությունների կողմից ներկայացված մոդելների առաջարկները և նախանշվել են հետագա քայլերը:

Обсуждены связанные с моделями офисов по предоставлению услуг вопросы
Под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 4 сентября состоялось обсуждение моделей предоставления услуг государственными органами и органами местного самоуправления. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Авиняна, в своей речи вице-премьер отметил:
Сегодня мы должны обсудить вопросы, связанные с государственными и общинными услугами. В целом, у государственных и общинных органов есть несколько способов общения с гражданами и бизнесом, одним из которых является оказание услуг. Качество и эффективность услуг, оказываемых государственными органами и органами местного самоуправления, часто определяют отношение граждан и хозяйствующих субъектов к общественной власти.
Сегодня мы начинаем серию обсуждений реформ общественного управления, которые, в основном, касаются государственных и общинных услуг.
Повестка дня реформ в сфере услуг будет связана с институциональными и процедурными механизмами предоставления услуг.
В ближайшее время мы обсудим:
проблемы модернизации обеспечивающего предоставление услуг администрирования, выбора модели и институциональной базы;
вопрос необходимости установления эффективной политики управления качеством и контроля за предоставлением услуг;
запуск возможных альтернативных методов предоставления государственных услуг с использованием инструментов цифровых, инновационных технологий и инструментов;
обеспечение комплексного взаимодействия государственных органов.
Это будет наша общая повестка дня. Сегодня, в частности, мы сосредоточимся на вопросах, связанных с моделями офисов по предоставлению услуг”.
В ходе встречи были обсуждены представленные ведомствами предложения о моделях, намечены дальнейшие шаги.