Պռոշյանի կոնյակի գործարանի մասնաճյուղի հրդեհից 4 տուժածների վիճակը մնում է ծայրահեղ ծանր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պռոշյանի կոնյակի գործարանի մասնաճյուղում տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով տուժած 4 բուժառուի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր, դինամիկայում՝ կայուն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը:
«32 և 46 տարեկան բուժառուները վիրահատվել են. վիրահատությունը հաջող է ընթացել: Բացի այրվածնքերից, վերջիններս ունեն նաև կոտրվածքներ` սրունք-թաթային հոդերի շրջանում»,- գրել է Նիկողոսյանը:
Մամուլի խոսնակը հավելել է, որ մյուս բուժառուների առողջական վիճակում փոփոխություն չկա:
«Պռոշյանի կոնյակի գործարան» ՍՊ ընկերության Արմավիրի մարզի Արմավիր գյուղի մասնաճյուղում սեպտեմբերի 1-ի ժամը 12:00-ի սահմաններում, գինու մթերման բաքերի մոտ զոդման աշխատանքներ կատարելիս խախտվել են աշխատանքի պաշտպանության կանոնները, ինչի հետևանքով տեղի է ունեցել պայթյուն: Արդյունքում՝ գործարանի 2 աշխատակցի անզգուշությամբ պատճառվել է մահ, իսկ 4 աշխատակից տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներով ու այրվածքներով տեղափոխվել են «Արմավիր» բժշկական կենտրոն: Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի (աշխատանքի պաշտպանության կանոնները խախտելը) 2-րդ մասի հատկանիշներով: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են մի շարք աշխատակիցներ: Քրեական գործով վերոնշյալ գործարանի 6 աշխատակիցներ ճանաչվել են տուժող: Նշանակվել են դատաբժշկական և դիակի դատաբժշկական փորձաքննություններ: Կատարվում է նախաքննություն:

Пострадавшие при пожаре на коньячном заводе остаются в крайне тяжелом состоянии
Состояние 4 пострадавших в результате пожара, произошедшего на территории филиала Коньячного завода “Прошян”, остается крайне тяжелым, стабильным в динамике.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написала пресс-секретарь Министерства здравоохранения Алина Никогосян.
“Были проведены операции пострадавшим 32-х лет и 46-и лет. Операции прошли успешно. Кроме ожогов, они получили и переломы в области голеностопных суставов”, - написала Никогосян.
Пресс-секретарь добавила, что в состоянии здоровья остальных пострадавших изменений нет.
На территории филиала Коньячного завода “Прошян” в селе Армавир Армавирской области 1 сентября, около 12:00, при проведении сварочных работ возле баков по заготовке вина были нарушены правила охраны труда, вследствие чего и произошел взрыв. В результате, по неосторожности погибли два сотрудника завода, 4 сотрудника с телесными повреждениями и ожогами различной степени тяжести были доставлены в медицинский центр “Армавир”. По данному факту в следственном управлении Армавирской области возбуждено уголовное дело по признакам ч. 2 ст. 157 УК Республики Армения (нарушение правил охраны труда). Был проведен осмотр места происшествия, допрошены ряд сотрудников. В рамках уголовного дела 6 сотрудников вышеуказанного завода признаны потерпевшими. Назначены судебно-медицинская экспертиза и судебно-медицинская экспертиза тел погибших. По делу ведется следствие.