Կամերային կենտրոնի 2020-2021 համերգաշրջանի մեկնարկը կազդարարվի ինքնատիպ բացօթյա համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի2020-2021թթ․համերգաշրջանի մեկնարկը կազդարարվի ինքնատիպ բացօթյա համերգով։ Սեպտեմբերի 5-ին բոլորովին նոր հարթակում՝ Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տան այգում,համերգով հանդես կգան Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և խմբավար՝ Հարություն Թոփիկյան) և Հնագույն երաժշտության «Տաղարան» համույթը (գեղարվեստական ղեկավար և դիրիժոր՝ Սեդրակ Երկանյան):
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգի ծրագրում կհնչի հայկական ավանդական երաժշտություն, Կոմիտաս, Էդգար Հովհաննիսյան։ Համերգին հնարավորություն կունենա ներկա գտնվելու սահմանափակ թվով հանդիսատես՝ պարետատան սահմանած կանոններին համապատասխան։ Միջոցառման ընթացքում կպահպանվեն հակահամաճարակային բոլոր կանոնները։
Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնն ու իր 5 երաժշտախմբերը, չնայած կորոնավիրուսով պայմանավորված դժվարություններին, շարունակել են ակտիվ գործունեություն ծավալել առցանց հարթակներում, ներկայացնելով կրթական ծրագրեր, լավագույն համերգների և ելույթների տեսագրություններ, իրականացրել այլ նախաձեռնություններ։ ԿԵԱԿ երաժշտախմբերը փոքր կազմերով հանդես են եկել Մայրության և գեղեցկության օրվան նվիրված, Հայոց ցեղասպանության 105-ամյա տարելիցին նվիրված «Ոգեկոչման գիշեր», «Շնորհակալություն մեր հերոս բուժաշխատողներին» բուժաշխատողի օրվան նվիրված համերգներին:

Начало концертного сезона 2020 - 2021 Камерного центра ознаменуется оригинальным концертом
Начало концертного сезона 2020-2021 Камерного центра ознаменуется оригинальным концертом под открытым небом. 5 сентября на новой площадке, в парке Дома камерной музыки им. Комитаса с концертом выступят Ереванский государственный камерный хор (художественный руководитель и хормейстер Арутюн Топикян) и Ансамбль старинной музыки “Тагаран” (художественный руководитель и дирижер Седрак Ерканян).
Как передает «Арменпресс», в программе концерта прозвучит традиционная армянская музыка, мелодии Комитаса, Эдгара Ованнисяна. На концерте будет присутствовать ограниченное число зрителей в соответствии с правилами комендатуры. В ходе мероприятия будут соблюдены все противоэпидемические правила.
Национальный центр камерной музыки и его 5 музыкальных групп, несмотря на все трудности, обусловленные эпидемией, продолжали активную деятельность на онлайн-площадках, представляя образовательные программы, видеозаписи своих лучших концертов и выступлений, осуществляли и другие инициативы. Музыканты НЦКМ выступили с концертами, посвященными Дню материнства и красоты, 105-летию Геноцида армян - “Ночь поминовения”, Дню медработника - “В благодарность нашим героям-медработникам”.