Փոխնախարարը EFSD-ի հետ քննարկել է Քաջարան-Ագարակ ճանապարհի կառուցման հետ կապված հարցը
ԵՐԵՎԱՆ , 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի (EFSD) ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի Տրանշ-4-ի Քաջարան- Ագարակ ճանապարհահատվածի կառուցման հետ կապված հարցերը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, այդ հատվածի կառուցումը ֆինանսավորվում է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրասիական զարգացման բանկի Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի միջոցներով: Ճանապարհահատվածի նախագծումն իրականացնում է «Այ Առ Դի Ինջենիրինգ և Ջի Փի Ինջեներիա» ՀԳ իտալական ընկերությունը։
Առաքելության ընթացքում Կայունացման և զարգացման եվրասիական հիմնադրամի տրանսպորտի և հաղորդակցման գծով ղեկավար Ա. Գլավատսկիխի‚ ծրագրերի իրականացման գլխավոր մենեջեր Ա. Ռաշչիկովի‚ հիմնադրամի ծրագրերի լիազոր ներկայացուցիչ Ա. Պողոսյանի և այլ մասնագետների հետ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանն ու «Ճանապարհային դեպարտամենտ» ՊՈԱԿ-ի ներկայացուցիչներն անդրադարձել են Տրանշ-4 ծրագրի Քաջարակ-Ագարակ հատվածի կառուցման հետ կապված հիմնական հարցերին և ժամկետներին։
Արձանագրվել է‚ որ նախագծային աշխատանքներն ընթացքում են. կատարվում են գեոդեզիական հետազոտություններ‚ երկրաբանական ուսումնասիրություններ և այլն։ Պատվիրատուին նախնական նախագիծը կհանձնվի նոյեմբերին։ Ճանապարհահատվածի նախնական նախագծի հետ կներկայացվի նաև հողերի օտարման և տարաբնակեցման պլանի նախագիծը‚ որը կվերջնականացվի վերջնական նախագծի արդյունքների հիման վրա։

Замминистра обсудилa с EFSD вопрос строительства дороги Каджаран-Агарак
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян обсудила с представителями Евразийского фонда стабилизации и развития (EFSD) вопросы, связанные со строительством участка дороги Каджаран-Агарак Транша-4 инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг.
Как сообщили «Арменпресс» в пресс-службе Министерства территориального управления и инфраструктур Армении, строительство этого участка финансируется за счет средств Евразийского фонда стабилизации Евразийского банка развития и Республики Армения. Проектирование участка осуществляет итальянская компания “Ай Ар Ди Инджениринг и Джи Пи Индженерия”.
В ходе встречи руководитель по транспорту и коммуникациям Евразийского фонда стабилизации и развития А. Главатских, генеральный менеджер по реализации программ А. Рашчикова, уполномоченный представитель программ фонда А. Погосян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян и представители ГНКО “Дорожный департамент” коснулись основных вопросов и сроков строительства Каджаранского участка Транша-4.
Было отмечено, что проектные работы находятся в процессе, проводятся геодезические и геологические исследования. Предварительный проект будет передан заказчику в ноябре. Вместе с предварительным проектом дорожного участка будет представлен также и проект плана отчуждения и расселения земель, который будет доработан на основе результатов окончательного проекта.