Վարչապետն աշխատանքային այցով ուղևորվում է Արցախի Հանրապետություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի ուղեկցությամբ այցելել է Սյունիքի մարզ: Կառավարության ղեկավարը նախ եղել է Ծղուկ, ապա Անգեղակոթ համայնքներում, ինչպես այս տարեսկզբին խոստացել էր:
Ծղուկ համայնքում վարչապետը բնակիչների հետ զրույցում լսել է նրանց խնդիրները, որոնք վերաբերում են անասնապահությանը՝ արոտավայրերին, մսի և կաթի մթերմանը, համայնքում նոր մանկապարտեզի կառուցմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշված հարցերի հետ կապված հանձնարարականներ է տվել նախարար Սուրեն Պապիկյանին և Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանին՝ խնդիրների լուծման ուղղությամբ հստակ առաջարկություններ ներկայացնելու նպատակով: Նշվել է, որ համայնքում մանկապարտեզ կառուցելու հետ կապված աշխատանքներ են տարվում: Մանկապարտեզի կառուցումը նախատեսվում է իրականացնել գալիք տարվա ընթացքում սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում՝ կառավարություն-համայնք համագործակցությամբ:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Անգեղակոթ համայնք, որտեղ կարճատև հանդիպման ընթացքում բնակիչները բարձրացրել են գյուղի գլխավոր ճանապարհի վերանորոգման հարցը: Մարզպետ Հունան Պողոսյանը զեկուցել է, որ արդեն իսկ ընթացքի մեջ են ճանապարհի վերանորոգման նախագծանախահաշվային աշխատանքները, որոնք իրականացվելու են կրկին սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը բնակիչներին տեղեկացրել է, որ այստեղից աշխատանքային այցով ուղևորվում է Արցախի Հանրապետություն և խոստացել որոշ ժամանակ անց կրկին այցելել Անգեղակոթ:

Премьер-министр направляется с рабочим визитом в Республику Арцах
Премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра территориального управления и инфраструктуры Сурена Папикяна посетил Сюникскую область. Глава правительства, как и обещал в начале этого года, сначала посетил общину Цгук, а затем - Ангегакот.
В общине Цгук премьер-министр выслушал проблемы жителей, связанные с животноводством - выпасом скота, пастбищами, заготовкой мяса и молока, а также обсудил вопрос строительства нового детского сада в общине. Никол Пашинян дал поручения по этим вопросам министру Сурену Папикяну и губернатору Сюника Унану Погосяну, чтобы они представили четкие предложения по решению проблем. Было отмечено, что в общине ведутся работы по строительству детского сада. Строительство детского сада планируется осуществить в рамках программы субсидирования в следующем году в рамках сотрудничества государство-общество.
Затем Никол Пашинян посетил село Ангегакот, где в ходе короткой встречи жители подняли вопрос о ремонте главной дороги села. Губернатор Сюника Унан Погосян сообщил, что уже ведутся проектно-сметные работы по ремонту дороги, которые также будут проводиться в рамках субвенционных программ.
Как сообщилиАрменпрессв Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, премьер-министр проинформировал жителей о том, что отсюда он направляется с рабочим визитом в Республику Арцах, пообещав вновь посетить Ангегакот через некоторое время.