Վարչապետի մոտ քննարկվել են ներդրումային ծրագրերի խթանմանն ուղղված աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ օգոստոսի 26-ին կայացած խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ANIF) գործունեության միջանկյալ հաշվետվությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ANIF-ի գործադիր տնօրեն Դավիթ Փափազյանը ներկայացրել է պետություն-մասնավոր հատված գործընկերության շրջանակում քննարկվող ներդրումային ծրագրերը: Զեկուցվել է, որ ընթացքի մեջ են տարբեր ոլորտներում նախատեսվող մի քանի ներդրումային նախագծերի վերջնականացման աշխատանքները, ուսումնասիրության փուլում են մի շարք ծրագրերի առաջարկներ: Նշվել է, որ մշակվել են առաջարկներ ծրագրերի ուսումնասիրության մեթոդաբանության՝ չափորոշիչների, որոշումների կայացման, վերլուծության գործընթացի լավարկման վերաբերյալ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում քննարկվել են կառավարության հակաճգնաժամային քաղաքականության շրջանակում ANIF գործունեության նպատակադրումներին և գործիքակազմին, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության ներքո ծրագրերի իրականացմանն առնչվող հարցեր: Ներկայացվել են ներդրումների խթանմանը վերաբերող մի շարք գաղափարներ:
Վարչապետը նշել է, որ ANIF-ը տնտեսական հակաճգնաժամային քաղաքականության կարևոր գործիքներից է և հանձնարարել շարունակել աշխատանքը ներդրումային ծրագրերի ուղղությամբ:

В правительстве обсуждены работы по стимуляции инвестиционных программ
Премьер-министр Никол Пашинян провел совещание, в ходе которого был представлен промежуточный отчет о деятельности Фонда государственных интересов Армении (ANIF).
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, исполнительный директор ANIF Давид Папазян представил инвестиционные программы, обсуждаемые в рамках партнерства государство-частный сектор. Было доложено, что в стадии завершения находятся несколько инвестиционных проектов в различных сферах, а также в стадии обсуждения находится ряд проектных предложений. Было отмечено, что разработаны предложения по методологии изучения программы - критериям, принятию решений, совершенствованию процесса анализа.
В ходе обмена мнениями были обсуждены вопросы, касающиеся целей и инструментов деятельности ANIF в рамках антикризисной политики правительства, реализации программ в рамках партнерства государство-частный сектор. Был представлен ряд идей по стимуляции инвестиций.
Премьер-министр отметил, что ANIF является одним из важных инструментов антикризисной экономической политики и поручил продолжить работу над инвестиционными программами.