ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդը նոր քարտուղար ունի, նախագահը վերընտրվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ժամանակ նախագահ է վերընտրվել Գևորգ Մուրադյանը, իսկ քարտուղար ընտրվել է Միքայել Մալխասյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԵՊՀ մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը:
Օգոստոսի 25-ին կայացել է ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի՝ նոր կազմով կայացած առաջին նիստը, որի օրակարգում երեք հարց էր:
Նոր կազմով հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստի օրակարգային առաջին հարցը «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի ընտրությունն էր, իսկ երկրորդը՝ քարտուղարի։
Օրակարգի երրորդ հարցի ընթացքում Հոգաբարձուների խորհուրդը քննարկել է «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի և «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի Իջևանի մասնաճյուղի տնօրենի մրցույթների գործընթացները։
Լրատվամիջոցներին թույլ չէին տվել լուսաբանել ՀԽ նիստը՝ որպես հիմնավորում ներկայացնելով պարետի այն որոշումը, որ մեկ վայրում 40 անձից ավելի գտնվել չի կարող:
Նիստից հետո ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ իրենք չեն արգելել լրագրողների մուտքը:
«Հաշվի առնելով երկրում գործող արտակարգ դրությունը՝ երկու տարբերակ է առաջարկվել լրագրողներին՝ տեսախցիկները տեղադրել դահլիճում և ապահովել ուղիղ հեռարձակում կամ որևէ լրատվամիջոցի միջոցով դա անել ու մյուսներին տրամադրել, եթե դա հնարավոր լիներ տեխնիկապես: Մենք պատասխան ստացանք, որ որևէ առաջարկն ընդունելի չէ: ԵՊՀ լրատվական ծառայությունն ամբողջությամբ տեսագրել և ձայնագրել է, այդ ամենը հասանելի կլինի համալսարանի կայքում»,- նշեց Անդրեասյանը:
ԿԳՄՍ փոխնախարարը հայտնեց, որ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհուրդն ամոբղջությամբ պատրաստակամ է իր ջանքերը ներդնել բուհը զարգացնելու ուղղությամբ:

В Совете попечителей ЕГУ новый председатель и секретарь
На заседании Совета попечителей ЕГУ председателем был избран Геворк Мурадян, а секретарем - Микаэл Малхасян.
Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь ЕГУ Геворг Эмин-Терян.
25 августа состоялось первое заседание Совета попечителей ЕГУ в новом составе, в повестке которого были три вопроса.
Первый вопрос повестки первого заседания Совета попечителей в новом составе - избрание председателя Совета попечителей Фонда “Ереванский государственный университет”, второй -секретаря.
В ходе третьего вопроса повестки дня Совет попечителей обсудил процессы конкурсов на должности ректора Фонда “Ереванский государственный университет” и директора Иджеванского филиала Фонда “Ереванский государственный университет”.
СМИ не было позволено освещать заседание Совета попечителей, представив в качестве обоснования решение коменданта, что в закрытом помещении не может находиться более 40 человек.
После заседания замминистра МСБ Жанна Андреасян в беседе с журналистами сказала, что они не запрещали освещения Совета журналистами.
“Учитывая действующее в стране чрезвычайное положение, журналистам было предложено два варианта - установить камеры в зале и обеспечить прямую трансляцию или посредством какого-либо СМИ сделать это и предоставить другим, если это возможно технически. Мы получили ответ, что предложения неприемлемы. Пресс-служба ЕГУ полностью записала заседание, все это будет доступно на сайте университета”, - отметила Андреасян.