Դիլիջանում կայացավ «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարության՝ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում գտնվող Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի մարզահրապարակում «Միջազգային բանակային խաղեր-2020» միջոցառումների շրջանակում տեղի ունեցավ «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բացման արարողությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Խաղաղության մարտիկ» զինծառայողների պրոֆեսիոնալ վարպետության մրցույթին մասնակցում ենՀայաստանի, Բելառուսի, Հունաստանի և Ռուսաստանի թիմերը։ Յուրաքանչյուր թիմ բաղկացած է 4 զինծառայողից, այդ թվում՝ մեկ կին։
Մրցույթի բացման արարողությունն անցկացվեց բոլոր սանիտարական-հակահամաճարակային կանոնների պահպանմամբ, որոնք բացառում են ինֆեկցիոն հիվանդությունների տարածումը։ Զինծառայողները ժամանումից անմիջապես հետո հանձնել են COVID-19-ի թեստ և բոլորի պատասխանները բացասական են եղել, այդ իսկ պատճառով միջոցառման ժամանակ նրանք դիմակ չէին դրել։
ՀՀ ԶՈւ բարոյահոգեբանական ապահովման վարչության պետ Արթուր Պողոսյանը շնորհավորեց բոլոր զինվորներին «Խաղաղության մարտիկ» միջազգային մրցույթի բացման արարողության առթիվ։
«Մենք վստահ ենք, որ այս մրցումները մեծ ներդրում կլինեն մասնակից երկրների միջև ռազմական համագործակցության զարգացման գործընթացում»,- նշեց Պողոսյանը։
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը ողջունեց մասնակիցներին և պարզաբանեց, որ տվյալ միջոցառումն անց է կացվում ամեն տարի՝ սկսած 2009 թվականից։
«Ավելի վաղ մրցույթն անցկացվել է բացառապես անկախ պետությունների համագործակցության ձևաչափով, ինչի պատճառով մրցումների մասնակիցներ կարող էին լինել միայն Համագործակցության երկրների թիմերը: 2018 թվականից սկսած՝ միջոցառումն ընդգրկված է Բանակային միջազգային խաղերի մրցումների ցանկում, ինչն էլ թույլ է տվել ընդլայնել մասնակիցների աշխարհագրական ընդգրկումը։ Այսօր ինձ համար հատկապես հաճելի է արձանագրել, որ մրցույթին արդեն 3-րդ անգամ մասնակցում է Հունաստանի Հանրապետությունը։ Մենք նաև ուրախ ենք Հայաստանում տեսնել մրցումների ավանդական մասնակից երկրենրի ներկայացուցիչներին՝ Բելառուսից և Ռուսաստանից»,- ասաց Գասպարյանը։
Նա ընդգծեց, որ «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթը կդառնա քաջության, խիզախության և մարտական եղբայրության տոն։ ԳՇ պետը բոլորին մաղթեց նորանոր բարձր արդյունքներ և ձեռքբերումներ:
Մրցութային ծրագիրը տևելու է 10 օր, այն ներառում է ռազմամարզական «Ատլետ», կրակային պատրաստության «Դիպուկահար», «Պրոֆեսիոնալ», (վերջինիս ժամանակ օգտագործում են ռազմակիրառական ունակությունները (արգելագոտու հաղթահարում, վիրավորվածին մարտի դաշտից դուրս հանում), «Դանակի և նռնակի նետում», ինչպես նաև գրական-գեղարվեստական և պարային-երաժշտական «Մշակութային» մրցաձևերը։
Բելառուսի Հանրապետության թիմը ներկայացնող կապիտան Ալեքսանդրա Սիդորովան «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք արդեն 4 օր է, ինչ Դիլիջանում են և պատրաստվում են մրցումներին։
«Առավոտյան արթնանում ենք, վազում ենք 5 կամ 10 կմ: Այնուհետեւ ձգվում ենք, հատուկ վազքի վարժություններ ենք անում։ Մեր նախապատրաստական աշխատանքներն անցնում են բավականին համախմբված և ուժեղացված կերպով։ Մեր ուժերն ուղղված են հաղթանակին»,- ասաց Սիդորովան։
Հայաստանի ներկայացուցիչը՝ ավագ լեյտենանտ Հարություն Յախանյանը, ով արդեն 3-րդ անգամ է մասնակցում խաղերին, շեշտեց, որ իրենք լավ պատրաստված են, բազմաթիվ մարզաձևերից իրենք ուժեղ են։ Նա հույս հայտնեց, որ ինչպես նախորդ տարի, այս տարի նույնպես իրենց թիմը կկարողանա առաջին տեղը զբաղեցնել։
Յախանյանը ծառայում է Արցախի Հանրապետությունում՝ Ֆիզուլիի շրջանում։
Հունաստանի թիմից Հատուկ նշանակության ստորաբաժանման ավագ լեյտենանտ Ադամոպուլոս Էլեֆերիոսն ասաց, որ իրենք արդեն 2 օր է ինչ Հայաստանում են, հասցրել են կլիմային ադապտացվել։
«Մենք այս մրցույթին նախապատրաստվել ենք մոտ 3 ամիս։ Հիմնականում կենտրոնացել ենք վազքի և ուժային վարժությունների վրա։ Որքան հնարավոր է՝ մենք կձգտենք լավագույնս ներկայանալ և պատվավոր տեղ զբաղեցնել։ Նախորդ տարիների համեմատ, մեր թիմն այս անգամ ավելի պատրաստված է և ավելի ուժեղ»,- նշեց Էլեֆերիոսը։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը միշտ հյուրասեր է եղել և այժմ էլ այդպես է, պայմանները շատ լավն են և ոչ մի դժգոհություն չունեն։
Սեպտեմբերի 3-ին տեղի կունենա «Խաղաղության մարտիկ» մրցույթի բոլոր փուլերի արդյունքում հաղթողների պարգևատրման և խրախուսման արարողությունը։
Ընթացիկ տարում Բանակային միջազգային խաղերն անցկացվում են 10 պետության տարածքում:
Օգոստոսի 23-ից սեպտեմբերի 5-ը կայանալիք «Միջազգային բանակային խաղեր-2020» միջոցառումների շրջանակում Ռուսաստանի Դաշնությունում և Բելառուսի Հանրապետությունում անցկացվող մրցումներին մասնակցելու նպատակով Մոսկվա են մեկնել ՀՀ ԶՈՒ հավաքական թիմերը: «Միջազգային բանակային խաղեր»-ի հանդիսավոր բացման արարողությունը նույնպես տեղի է ունեցել օգոսոտսի 23-ին: Խաղերն անցկացվելու են Կոստրոմայում, Սարատովում, Պենզայում և Բրեստում:

В Дилижане состоялась церемония открытия конкурса «Воин Мира»
В рамках мероприятий «Армейских международных игр-2020» в Дилижане (Тавушская область), на спортивной площадке Военного училища имени Монте Мелконяна Министерства обороны РА состоялась церемония открытия конкурса «Воин Мира».
Как передает Арменпресс, в соревнованиях профессионального мастерства военнослужащих «Воин Мира» принимают участие команды Армении, Беларуси, Греции и России. В каждой — 4 военнослужащих, в том числе одна женщина.
Церемония открытия конкурса прошла с соблюдением всех санитарно-противоэпидемических правил, исключающих распространение инфекционных заболеваний. Военнослужащие прошли тест на COVID-19 сразу после прибытия. Все ответы были отрицательными, поэтому во время мероприятия маски они не носили.
Начальник Управления морально-психологического обеспечения Вооруженных Сил РА Артур Погосян поздравил всех военнослужащих с открытием международного конкурса «Воин Мира».
«Мы уверены, что эти соревнования станут большим вкладом в развитие военного сотрудничества между странами-участницами», - сказал Погосян.
Начальник Генерального штаба ВС РА Оник Гаспарян приветствовал участников и пояснил, что данное мероприятие проводится ежегодно с 2009 года.
«Ранее соревнования проводились исключительно в формате сотрудничества независимых государств, благодаря чему в соревнованиях могли участвовать только команды стран Содружества. С 2018 года мероприятие включено в список соревнований Армейских международных игр, что позволило расширить географический охват участников. Сегодня мне особенно приятно констатировать, что Республика Греция участвует в соревнованиях уже третий раз. Мы рады видеть в Армении также представителей традиционных стран, участвующих в соревнованиях — из Беларуси и России», - сказал Гаспарян.
Он подчеркнул, что конкурс «Воин Мира»станет праздником мужества, отваги и военного братства. Глава Генштаба пожелал всем новых высоких результатов и достижений.
Программа соревнований рассчитана на 10 дней, в нее входят «Спортсмен», «Снайпер», «Профессионал» (в последнем используются военные навыки: преодоление преграды, вынос раненых с поля боя), «Метание ножа и гранаты», а также литературно-художественно-танцевально-музыкальные «Культурные» конкурсы.
В беседе с Арменпресс капитан команды Республики Беларусь Александра Сидорова отметила, что они уже 4 дня находятся в Дилижане, готовясь к соревнованиям.
«Просыпаемся утром, пробегаем 5 или 10 км. Затем растягиваемся, делаем специальные беговые упражнения. Наши подготовительные работы проводятся достаточно сплоченно и усиленно. Наши усилия нацелены только на победу», - сказала Сидорова.
Представитель Армении, старший лейтенант Арутюн Яханян, который участвует в играх уже третий раз, подчеркнул, что они хорошо подготовлены, подчеркнув, что они сильнее во многих видах спорта. Он выразил надежду, что, как и в прошлом году, в этом году их команда также сможет занять первое место.
Яханян служит в Республике Арцах, в Физулинском районе.
Адамопулос Элефериос, старший лейтенант греческого спецназа, сказал, что они находятся в Армении уже два дня и сумели адаптироваться к климату.
«Мы готовились к этому конкурсу около 3 месяцев. В основном мы сосредоточились на беге и силовых упражнениях. По мере возможности, мы постараемся представить себя наилучшим образом զբաղ, чтобы занять почетное место. По сравнению с предыдущими годами наша команда на этот раз подготовлена лучше», - сказал Элефериос.
Он подчеркнул, что Армения всегда была гостеприимной, теперь такая же, условия очень хорошие, недовольства нет.
Церемония награждения победителей по итогам всех туров конкурса «Воин Мира» состоится 3 сентября.
В этом году Армейские международные игры проходят на террториях 10 стран мира.
Сборные команды Вооруженных сил РА выехали в Москву для участия в соревнованиях в рамках мероприятий «Армейские международные игры-2020», проводимых в Российской Федерации и Республике Беларусь, которые пройдут с 23 августа по 5 сентября. 23 августа также состоялось торжественное открытие Армейских международных игр. Игры пройдут в Костроме, Саратове, Пензе и Бресте.