Մեր հռչակած իղձերը դարձնենք իրականություն. վարչապետը՝ Անկախության հռչակագրի 30-ամյակի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 30-ամյակի կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում նշված է.
Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ
30 տարի առաջ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը, որով ազդարարվեց անկախ պետականության հաստատման գործընթացի սկիզբը: Պատմական այդ որոշումը հիմնված էր անկախ պետություն ունենալու հայ ժողովրդի կամքի վրա եւ բխում էր այդ կամքից, ինչը հաստատվեց մեկ տարի անց Հայաստանի անկախության հանրաքվեով:
Նախորդ 30 տարիները լի են եղել բազմաթիվ փորձություններով, ձախողումներով ու հաղթանակներով: Այդ հաղթանակներից ամենակարեւորն Արցախյան փառապանծ ազատամարտն էր, որ հայոց բանակի ձեւավորման հիմք ու խթան հանդիսացավ: 2020 թվականի հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին, որ մենք ունենք մարտունակ բանակ, որն ի վիճակի է պաշտպանել Հայաստանի անվտանգությունը, եւ Հայաստանը կարող է պատվով կատարել Արցախի անվտանգության երաշխավորի իր գործառույթը:
Նախորդ 30 տարվա ամենամեծ ձախողումը պետական եւ հանրային ինստիտուտների կայացվածության ցածր մակարդակն է, եթե չասենք ինստիտուտների բացակայությունը: Անկախություն ձեռք բերելուց գրեթե անմիջապես հետո Հայաստանը տառապել է անկախ դատական համակարգի, օրենքի գերակայության, օրենքի առաջ բոլորի հավասարության բացակայությունից:
Երկար տարիներ կոռուպցիան եղել է պետական կառավարման առանցքային գործիքակազմը, ինչի հետեւանքով Հայաստանը մնացել է առանց արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի: Կոռուպցիան թափանցել է ամենուր՝ պետական կառավարման համակարգ, դատաիրավական համակարգ, դպրոց, մանկապարտեզ, բուհեր, ակադեմիական ու մշակութային շրջանակներ, զանգվածային լրատվության միջոցներ, ընտրական համակարգ, երբեմն նույնիսկ հոգեւոր հարաբերությունների ոլորտ: Սա ոչ թե առանձին խմբերի կամ անհատների, այլ մեր բոլորիս, մեր հավաքական ձախողումն է եղել, որտեղ մեզնից յուրաքանչյուրն ունեցել է իր մեծ կամ փոքր դերակատարումը:
Այս ամենի ամենաաղետալի հետեւանքը դարձել է այն, որ քաղաքացին օտարվել է իր պետությունից, իրավունքներից ու պարտականություններից, պետական կարգն օտար է դարձել քաղաքացուն, որովհետեւ հիմնված է եղել ոչ թե նրա կամքի, այլ կոռուպցիայի եւ ընտրակեղծիքների վրա հիմնված քաղաքական պարտադրանքի վրա:
2018 թվականին տեղի ունեցած Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը հենց այս հակադրությունը լուծելու եկավ: Քաղաքացին, որ օտարված էր իրավունքից, վերստին իր ձեռքը վերցրեց պետական իշխանություն ձեւավորելու իր իրավունքը: Եւ սա մեր նախորդ 30 տարիների հաջողություններն ամրագրելու եւ ձախողումները շտկելու պատմական հնարավորություն է:
Մեր առաջնային անելիքը շարունակում է մնալ նույնը. պետական եւ հանրային ինստիտուտների կայացումը: Բանակի բնականոն զարգացումը պետք է շարունակվի, եւ մենք պիտի խնդիր դնենք ունենալ աշխարհի ամենամարտունակ բանակներից մեկը:
Ընտրական անկեղծելի մեխանիզմ, անկախ դատական համակարգ, մեր պետության ու ժողովրդի ինստիտուցիոնալ նպատակները սպասարկող եւ մրցունակությունը բարձրացնող, կեղծիքից ազատ կրթական համակարգ, բարձր պրոֆեսիոնալիզմն ու արդյունավետությունը խթանող պետական կառավարման համակարգ, նորարար, ստեղծագործ ու մրցակցային տնտեսություն, պարտականություններին՝ իրավունքների համանմանությամբ նախանձախնդիր վերաբերվող քաղաքացի, գործարար, պաշտոնյա. սա է մեր առաջիկա հրատապ անելիքը, ինչը հնարավոր է իրականացնել միայն այնպիսի պայմաններում եւ մթնոլորտում, երբ մեզնից յուրաքանչյուրը գիտակցում է իր անհատական վարքագծի ազդեցությունն իրականության վրա, երբ փոքրամասնության իրավունքների պաշտպանությունը չի դառնում պարտադրանք մեծամասնության նկատմամբ՝ երկիրը դատապարտելով հավերժական տեղապտույտի:
Աշխատանքը, կրթությունը, հմտությունների, գիտելիքի իմացության շարունակական բարձրացումը պիտի դառնա յուրաքանչյուր քաղաքացու սոցիալական ապահովության ու բարեկեցության հիմնաքար, յուրաքանչյուր քաղաքացի (բացառությամբ՝ անաշխատունակության հետ կապված դեպքերի) նախ ինքը պիտի դառնա սեփական բարեկեցության պատասխանատուն, իսկ կառավարությունն ու պետությունը պիտի բավարար կրթական, իրավական, մրցակցային պայմաններ ստեղծեն այդ պատասխանատվության օրինական ու արդյունավետ իրացման համար:
Սիրելի՛ ժողովուրդ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Անկախության հռչակագրի 30-ամյակի կապակցությամբ: Մենք վերջերս ընդունեցինք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը, որտեղ արձանագրեցինք, որ այսօրվա Հայաստանն իրեն դիրքավորում է որպես հայ ժողովրդի պետական հազարամյա երթի կարեւորագույն հանգրվան, եւ մեր օրերի մեր վարքագիծն է կանխորոշելու հայ ժողովրդի առաջիկա հազարամյա ճակատագիրը: Հայաստանում հաստատված պետական կարգը պիտի հարազատ դառնա յուրաքանչյուր քաղաքացու եւ պետք է բխի յուրաքանչյուր քաղաքացու գիտակցված պատասխանատվությունից:
Մենք Անկախության հռչակագիրն ընդունած սերնդի ներկայացուցիչն ենք, եւ մեր պատմական պարտքն ու առաքելությունն է՝ մեր հռչակած իղձերը դարձնել իրականություն: Եւ սա մեզնից յուրաքանչյուրի վրա դնում է առանձնահատուկ պատասխանատվություն, որովհետեւ հայկական պետությունը պիտի գոյություն ունենա հավիտյան, հայ ժողովուրդը պիտի գոյություն ունենա հավիտյան:

PM Pashinyan addresses congratulatory message on 30 years of Armenia’s Independence Declaration
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan addressed a congratulatory message on the 30th anniversary of the adoption of Armenia’s Independence Declaration, the PM’s Office told Armenpress.
Thirty years ago, the Supreme Council adopted the Declaration of Independence of Armenia, which heralded the beginning of the process of developing our independent statehood. The above historic decision stemmed from the will of the Armenian people to have an independent state, which was reaffirmed in the referendum on Armenia’s independence a year later.
The past 30 years were full of trials, failures and victories. Our victories were crowned by the glorious liberation war waged in Artsakh, which laid the foundation of and provided a strong stimulus for the formation of the Armenian army. The victorious battles in July 2020 proved that we have an efficient army, capable of defending Armenia’s security. We made sure that Armenia could guarantee the security of Artsakh with honor and dignity.
The biggest setback in the past 30 years was the poor performance, if not the lack of state and public institutions in our country. Ever since the reinstatement of its sovereignty, Armenia has been suffering from lack of independent judiciary, rule of law and everyone’s equality before the law. Corruption used to be the most powerful leverage in the system of public administration, and as a result, Armenia failed to build an effective public administration system. We faced widespread corruption as it had infected the public administration system, the judiciary, schools, kindergartens, universities, academic and cultural institutions, mass media outlets and the electoral system. Sometimes it even encroached on the sphere of spiritual relations. This was a collective failure, and we are all responsible for it to some extent.
The most devastating consequence is that the citizen was alienated from the state with a tremendous gap formed between their rights and liabilities. Citizens were distanced from the state order became the latter was underpinned by political coercion hinged on corruption and electoral fraud, not on the people’s free will.
The non-violent, velvet, people’s revolution of 2018 solved this problem. Armenia’s citizens regained their right to form a government. This is a historic opportunity for us to build on the past 30 years’ achievements and address the failures.
Our primary objective remains the same, namely to complete the formation of state and public institutions. We must ensure the normal development of our armed forces, and we should set the goal of having one of the most efficient armies in the world.
Our primary task is to develop such effective electoral mechanisms that would rule out electoral fraud, build an independent judiciary, a fair and competitive education system serving the institutional goals set by the state and the people, a highly professional and efficacious public administration system, an innovative, creative and competitive economy, prepare law-abiding citizens, businessmen and public officials. This ultimate goal cannot be achieved unless we provide appropriate conditions and foster an atmosphere where each of us realizes the impact of our individual behavior, where the protection of minority rights is not seen as a burden for the majority.
Labor, education, mastering of new skills and knowledge should promote social security and universal welfare. All citizens (except for the disabled) should have a sense of responsibility for their personal wellbeing, while the government and the state must create conditions conducive to the fulfillment of people’s right to education, legal protection and competitive employment.
I congratulate all of us on the 30th anniversary of the Declaration of Independence. We recently adopted the new National Security Strategy, in which we stated that today Armenia is positioning itself as a major milestone in our people’s millennia-long history. The behavior of each of us will determine the status of the Armenian people in the next millennium. Each Armenian citizen should accept the state order established in Armenia, which must derive from their deliberate sense of responsibility.
We represent the generation that adopted the Declaration of Independence, and it is our historical duty and mission to translate the proclaimed national wishes into reality. We all have a special responsibility to ensure the eternity of the Armenian state as the Armenian people must exist forever.