Էկոնոմիկայի նախարարությունը վերամշակող կազմակերպությունների համար մեծ հնարավորություններ է ստեղծում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կազմակերպել է «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության» երկրորդ փուլի ծրագրի արժեշղթաների զարգացման բաղադրիչի մրցույթի վերաբերյալ աշխատաժողով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանը նշեց, որ ծրագիրը հիանալի հնարավորություն է վերամշակող կազմակերպությունների համար:
«Մեր վերամշակող կազմակերպությունները կկարողանան վերազինել իրենց արտադրական կարողությունները և ներդնել սննդի անվտանգության միջազգային ճանաչում ունեցող համակարգեր: Ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր հաղթողի տրամադրվելու է 4-25 մլն դրամ որպես դրամաշնորհ՝ 50 տոկոս համաֆինանսավորման սկզբունքով: Դրանով նրանք կկարողանան մեծացնել արտադրական ծավալները և բարձրացնել որակը»,- նշեց Խոջոյանը:
Ծրագրին կարող են մասնակցել կաթ, միրգ և բանջարեղեն վերամշակող կազմակերպությունները, ինչպես նաև բուսական թեյեր, հատապտուղներ, անասնակերեր արտադրող կազմակերպությունները:

Министерство экономики для перерабатывающих организаций создает большие возможности
Министерство экономики Армении организовало рабочее совещание по конкурсу на компонент развития ценных бумаг второго этапа программы “Управление сельскохозяйственными ресурсами общин и конкурентоспособность”.
Как передает Арменпресс, в беседе с журналистами замминистра экономики Армении Арман Ходжоян отметил, что программа является прекрасной возможностью для перерабатывающих организаций.
“Наши перерабатывающие организации смогут переоснастить свои производственные возможности и внедрить международно признанные системы безопасности продуктов питания. В рамках программы победители в качестве гранта по принципу софинансирования 50% получат от 4 до 25 млн драмов. Тем самым они смогут увеличить объемы производства и повысить его качество”, - отметил Ходжоян.
В программе могут принять участие организации по переработке молока, фруктов и овощей, а также организации по производству растительных чаев, ягод, кормов для скота.
Подпрограммы, направленные на развитие ценных бумаг, осуществляются на всей территории Республики Армения.
Планируется, что как минимум 20 компаний будут признаны победителями и будут профинансированы в 2020 году.