Մխիթար Հայրապետյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Հայաստան-Իրան բարեկամական խմբի ղեկավար Մխիթար Հայրապետյանն օգոստոսի 5-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Մխիթար Հայրապետյանի գրասենյակից:
«Հայաստան-Իրան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից, ըստ իս, հարկավոր է շեշտը դնել ՀՀ և ԻԻՀ խորհրդարանների ղեկավարների մշտական երկխոսության իրականացման, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների միջև կապերի խորացման, միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերի համագործակցության, միջխորհրդարանական միությունների և միջազգային հարթակների շրջանակներում կապերի հաստատման վրա»,-նշել է Մխիթար Հայրապետյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հայ-իրանական օրակարգի մի շարք հարցեր, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունն առավել ընդլայնելու հնարավորությունները:
Հանդիպումը կայացել է խորհրդանշական վայրում` Պատմական հուշարձանների պահպանման հայկական դաշնության շենքում, որը 1873-1920թթ. եղել է պարսիկ հյուպատոսի նստավայրը:

Мхитар Айрапетян встретился с послом Ирана в Армении
5 августа председатель постоянной комиссии Национального собрания по вопросам науки, образования, культуры, спорта и молодежи, руководитель группы дружбы Армения-Иран Мхитар Айрапетян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббасом Бадахшаном Зохури. Об этом Арменпресс сообщили в офисе Мхитара Айрапетяна.
“Мне кажется, с точки зрения развития межпарламентских отношений Армения-Иран, внимание необходимо акцентировать на постоянном диалоге глав парламентов Республики Армения и Исламской Республики Иран, углублении связей между постоянными парламентскими комиссиями, сотрудничестве межпарламентских групп дружбы, установлении связей в рамках межпарламентских союзов и международных платформ”, - отметил Мхитар Айрапетян.
В ходе встречи был обсужден ряд вопросов армяно-иранской повестки, а также возможности дальнейшего расширения взаимодействия в различных сферах.
Встреча прошла в символическом месте - в здании Армянской федерации по охране исторических памятников. В нем в 1873 - 1920 гг. располагалась резиденция персидского консула.