Եվրախորհրդարանում կոչ են արել պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական խորհրդարանում մեծությամբ երկրորդ խմբակցությունը՝ «Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադեմ ալյանսը» (S&D) կոչ է արել Եվրոպական միությանը պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի որոշ պաշտոնյաների նկատմամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովից։
«Հաշվի առնելով Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի լրջությունը՝ կոչ ենք անում Եվրոպական միությանը թիրախավորված պատժամիջոցներ կիրառել ադրբեջանցի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք պատասխանատու են Ադրբեջանում ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության դեմ բռնաճնշումների համար»,- ասված է խմբակցության հայտարարության մեջ:
Խմբակցությունից նաև նշել են, որ անթույլատրելի է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը օգտագործում է COVID-19 համաճարակը և Հայաստանի հետ հարաբերություններում ռազմական լարվածության աճը որպես պատրվակ՝երկրում քաղաքական ընդդիմության մնացորդների ոչնչացման համար:

YEREVAN, AUGUST 3, ARMENPRESS. The Progressive Alliance of Socialists and Democrats (S&D), the second largest group in the European Parliament, has called on the European Union to impose sanctions on several Azerbaijani government officials.
“Given the gravity of the situation in Azerbaijan, we call on the Union’s High Representative for Foreign and Security Policy, Josep Borrell, to launch, without delay, an initiative to impose EU-wide targeted human rights sanctions on Azerbaijani officials responsible for the violent repression of the political opposition and civil society in the country,” the S&D said.
“It is unacceptable that President Aliyev is using the COVID-19 pandemic and the recent spike in military tensions with Armenia as an excuse to wipe out what remains of the political opposition in the country”, the statement said.