Ոսկեդարի և միջնադարյան հայ գրականությունը ներառվելու է ուսումնական ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրակրթության հայոց լեզու և գրականություն առարկաների չափորոշիչ և ծրագրեր մշակող աշխատանքային խումբը տեղեկացնում է, որ ոսկեդարի և միջնադարյան հայ գրականությունը ներառվելու է ուսումնական ծրագրում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հինգերորդ դասարանից սկսած՝ աշակերտները կուսումնասիրեն պատմիչներ Մովսես Խորենացու, Ագաթանգեղոսի, Փավստոս Բուզանդի, Եղիշեի, Ղազար Փարպեցու, ինչպես նաև առակագիրների գործերը: Ծրագրում ներառված են նաև միջնադարյան հեղինակներ Գրիգոր Նարեկացին, Ներսես Շնորհալին, Նահապետ Քուչակը, Սայաթ-Նովան։
Խումբը շարունակում է աշխատել և լրամշակել ծրագիրը՝ քննարկելով հանրության բոլոր առաջարկությունները և դիտարկումները: Գրականության ամբողջական ցանկը կներկայացվի հանրային քննարկումների արդյունքում լրամշակումներից հետո։
Ավել վաղ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հանրային քննարկման էր ներկայացրել հանրակրթության պետական առարկայական չափորոշիչների և օրինակելի ծրագրերի նախագիծը, որն հրապարակվել է նախարարության պաշտոնական կայքում` www.escs.am:
«Գրականություն» առարկայի չափորոշիչների վերաբերյալ մասնագետներն ու հանրությունը տարբեր կարծիքներ են հնչեցրել, ինչի արդյունքում նախարարությունը վերանայել է որոշ չափորոշիչներ:

Армянская литература средних и Золотого веков войдет в учебную программу
Рабочая группа, разрабатывающая общеобразовательный учебный план по армянскому языку и литературе, сообщает, что литература средних и Золотого веков будет включена в учебный план.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, начиная с пятого класса, будут изучаться произведения историков Мовсеса Хоренаци, Агатангегоса (Агафангела), Павстоса Бузанда, Егише, Газара Парпеци, а также баснописцев. В программе присутствуют также произведения средневековых авторов Григора Нарекаци, Нерсеса Шнорали, Нахапета Кучака, Саят-Нова.
Группа продолжает работу над и пересмотром программы и обсуждением всех замечаний общественности. Полный список литературы будет представлен в результате публичных обсуждений после доработок.
Ранее Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения представило на общественное обсуждение проект типовых программ государственных предметных стандартов общего образования, который был опубликован на официальном сайте министерства: www.escs.am.
Эксперты и общественность выразили различные взгляды на стандарты по предмету «Литература», в результате чего министерство пересмотрело некоторые стандарты.