Ադրբեջանական մոտ 100 հոգանոց դիվերսիոն խումբը զգալի կորուստներ է կրել. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ուժերի մոտ 100 հոգանոց խումբը, որը դիվերսիոն ներթափանցման փորձ էր կատարել, զգալի թվով կորուստներ է կրել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասուլիսում հայտնեց Ճգնաժամային տեղեկատվական կենտրոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Մենք փաստացի այս պահին ֆոտոներով ունենք տասը դիակի դուրսհանման ապացույց: Եթե հաշվի առնենք, որ այստեղ տասն են, կան այլ տեղանքներ, որտեղից հանված չեն, բոլոր զոհվածները չէ, որ մնացել են դաշում: Բնականաբար շատ զոհերի կարող էին իրենց հետ տանել անհաջողության մատնված, բայց չզոհված զինծառայողները: Ինչպես նաև բոլորը չէ, որ միանգամից մահանում են, հաճախ լինում են վիրավորներ, որոնք հետ քաշվելուց հետո են մահանում: Ստացվում է, որ մոտ հարյուր հոգանոց խումբը զգալի թվով կորուստ է կրել, դա կարող է լինել մինչև 25, 30 կամ 40 տոկոս»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Դրանք եղել են հատուկ նշանակության ուժերը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները ևս հաստատել էին, որ կիրառվում է «Յաշմա» բրիգադը: Հովհաննիսյանի խոսքով՝ դա իրենց հատուկ նշանակության բրիգադներից մեկն է, որի բազայի վրա պատրաստվում են ընդհանրապես Ադրբեջանի հատուկ նշանակության զորքերը: Նրա խոսքով՝ դա էլիտար ստորաբաժանում է: Հովհաննիսյանը շատ տրամաբանական համարեց, որ ադրեբեջանական երրորդ բանակային կորպուսի և սահմանապահ ծառայության զորքերի՝ իրենց մարտական խնդիրը լուծել չկարողանալուց հետո պետք է կիրառվեր էլիտար ստորաբաժանում՝ նախագահի բարձրագոչ հայտարարություններից հետո:
Գիշերը ժամը 03:40-ի սահմաններում ՀՀ ԶՈՒ դիրքապահները նկատել էին հակառակորդի շարժ։ Անցնելով շրջանաձև պաշտպանության, հայկական ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։Թեժ մարտից հետո հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ էր շպրտվել։
Այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05:20-ին սկսել էին հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբից:

Азербайджанская диверсионная группа в составе около 100 военнослужащих понесла значительные потери
Группа из примерно 100 азербайджанских военнослужащих отрядов специального назначения, которые предприняли попытку диверсионного проникновения, понесли значительные потери. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции заявил официальный представитель Кризисного информационного центра Арцрун Ованнисян.
«У нас фактически есть фотодоказательств эвакуации десяти тел. Если учесть, что здесь их десять, есть и другие места, где тела не эвакуированы, и не все жертвы остались на поле. Конечно, многие потерпевшие поражение, но оставшиеся в живых военнослужащие могли взять с собой тела убитых военнослужащих. А также не все умирают сразу, часто бывают раненые, которые умирают после отступления. Получается, что группа из около ста человек понесла значительное количество потерь, это может быть до 25, 30 или 40 процентов», - сказал Ованнисян.
Это были силы специального назначения. Азербайджанские СМИ подтвердили, что использовалась бригада «Яшма». По словам Ованнисяна, это одна из бригад специального назначения, на базе которой готовятся спецвойска Азербайджана. По его словам, это элитное подразделение. Ованнисян посчитал вполне логичным, что после того, как войска 3-го корпуса армии Азербайджана и пограничной службы не смогли решить свою военную задачу, после громких заявлений президента следовало использовать элитное подразделение.
В ночь с 15 на 16 июля, около 03:40, на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы военнослужащие ВС РА заметили движение противника. Перейдя на круговую оборону, армянские подразделения предотвратили попытку диверсионного проникновения противника.
После ожесточенного боя враг, понеся потери, был отброшен. С армянской стороны потерь нет. В 05:20 азербайджанские подразделения начали обстрел деревень Айгепар и Мовсес, применяя миномет и гаубицу Д-30.