Իսպանիայի Պատգամավորների կոնգրեսը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը՝ Պատգամավորների կոնգրեսը, վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը: «Շուտով այն կքննարկվի նաև վերին պալատում՝ Սենատում»,-նշում է Եղոյանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Իտալիայում համաձայնագրի վավերացման գործընթացն ավարտելու համար մնացել է միայն պատգամավորների պալատի քվեարկությունը, քանի որ հարցը պալատում արդեն քննարկվել է, իսկ Սենատում վավերացվել էր դեռ անցած տարվա՝ 2019-ի սեպտեմբերին։
Համաձայնագիրը դեռ չվավերացրած երրորդ երկրում՝ Պորտուգալիայում, այն ևս շուտով կմտնի երկրի միապալատ խորհրդարանի լիագումար նիստերի օրակարգ։

Конгресс депутатов Испании ратифицировал Соглашение Армения-ЕС
Нижняя палата парламента Испании - Конгресс депутатов, ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Как передает Арменпресс, об этом сообщил председатель Постоянной комиссии НС Армении по вопросам европейской интеграции Арман Егоян.
«Это оно скоро будет обсуждено также в верхней палате - Сенате», - отметил Егоян.
Он также сообщил, что в Италии остается только голосование Палаты депутатов, чтобы завершить процесс ратификации соглашения, поскольку этот вопрос уже обсуждался в Палате и был ратифицирован в Сенате в сентябре 2019 года.
В Португалии, третьей стране, которая еще не ратифицировала соглашение, оно вскоре будет включено в повестку дня пленарных заседаний однопалатного парламента страны.