Արձանագրված հրդեհների թիվը նվազել է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստանի տարածքում արձանագրվել է հրդեհների 2 հազար 872 դեպք: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում գրանցվել էր 3 հազար 554 դեպք: Այսինքն՝ այս տարվա առաջին վեց ամսումՀայաստանում հրդեհների թիվը նազել է 682 դեպքով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեցՀՀ ԱԻՆ հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության հետաքննության վարչության պետի տեղակալ Սերգեյ Հայրապետյանը: Նրա խոսքով՝ հնարավոր չի եղել խուսափել զոհերից ու տուժածներից:
«Ընթացիկ տարում հրդեհների հետևանքով զոհվել է 8 մարդ, տուժել՝ 15: Նախորդ տարի նույն ժամանակահատվծում ունեցել ենք 1 զոհ և 18 տուժած: 2018 թվականի առաջին կիսամյակում ունեցել ենք 5 զոհ, 13 տուժած: Ինչպես տեսնում եք, թեպետ հրդեհների թիվը պակասել է, սակայն ավելացել է զոհերի թիվը: Ասեմ, որ հրդեհների քանակը կապ չունի, մեկ հրդեհի դեպքում էլ կարող է զոհերի թիվը շատ լինել»,- ասաց Սերգեյ Հայրապետյանը:
Հայաստանում գրանցված հրդեհի դեպքերի զգալի մասը՝ 1 469-ը, արձանագրվել է խոտածածկ տարածքներում: Հաջորդը բնակելի հատվածն է՝ առանձնատներ, բնակելի շենքեր, որոնց հետևում են աղբավայրերը, աղբատարները: Սերգեյ Հայրապետյանը նշեց, որ ընդհանրապես ամբողջ աշխարհում հրդեհների 90 տոկոսից ավելին այս կամ այն կերպ կապված է մարդկային գործոնի հետ, երբ կա անփութություն, անզգուշություն:
«Թեպետ հրդեհների թվերը նվազել են, ամեն դեպքում հանգստանալ պետք չէ: Առջևում ունենք երկու հրդեհավտանգ ամիսներ, և կարծում եմ, որ դեռ հրդեհների քանակը կաճի: Շոգ եղանակով պայմանավորված՝ այս շրջանում շատերը նախընտրում են իրենց հանգիստը կազմակերպել բնության գրկում: Առիթից օգտվելով՝ հորդորում եմ քաղաքացիներին զգոն լինել, պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները: Տարածված խնդիրներից մեկն այն է, որ բաց կրակի հետ անզգույշ գործողություններ են կատարում, ծխախոտի չհանգցրած մնացորդը նետում են չոր խոտածածկ հատված: Շատ կարևոր հանգամանք է աղբն իր հետևից հավաքելը, հակառակ դեպքում մնում է արևի տակ, չորանում է: Եթե այնտեղ կան ապակիներ, ապա կարող ենարևի ճառագայթների ազդեցությամբ բռնկում առաջացնել»,-ասաց Սերգեյ Հայրապետյանը:

Число зарегистрированных пожаров сократилось
В первом полугодии текущего года на территории Армении зарегистрировано 2 872 случая пожаров. То есть за первые шесть месяцев этого года число пожаров в Армении составило 682 случая.
Об этом на пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» сказал заместитель начальника управления по расследованию пожарной и технической безопасности МЧС Армении Сергей Айрапетян. По его словам, к сожалению, не удалось избежать жертв и пострадавших.
“В этом году в результате пожаров погибли 8 человек, 15 пострадали. В прошлом году за то же время был один погибший и 18 пострадавших. В первом полугодии 2018 года было 5 жертв, 13 пострадавших. Как видите, хотя число пожаров и уменьшилось, однако увеличилось число жертв. То есть число пожаров не имеет значения, и при одном пожаре может быть много жертв”, - сказал Сергей Айрапетян.
Значительная часть зарегистрированных случаев пожаров в Армении – 1 469, была зафиксирована на травяных участках. Следующая часть - жилые дома, жилые здания, за которыми следуют мусорные свалки, мусорные баки. Сергей Айрапетян отметил, что вообще более 90% пожаров во всем мире так или иначе связаны с человеческим фактором, с халатностью и неосторожностью.
“Хотя число пожаров уменьшилось, бдительность терять не нужно. Впереди еще два пожароопасных месяца, и думаю, что число пожаров еще может возрасти. В период жаркой погоды многие предпочитают отдыхать на природе. Одна из распространенных проблем заключается в том, что люди неосторожны с открытым огнем, могут выбросить окурок в сухую траву. И если в ней будут осколки стекол, то они под воздействием солнечных лучей могут вызвать искру”, - представил Сергей Айрапетян.