Հակոբ Արշակյանն ԱՄՆ դեսպանի հետ քննարկել է ներդրումների ներգրավման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից։
Ողջունելով դեսպանին նախարարն անդրադարձել է Covid-19 համավարակիհետևանքովՀայաստանում և ԱՄՆ-ում ծագած մարտահրավերին և հույս հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի հաղթահարել ստեղծված իրավիճակը։ Նախարարը ներկայացրել Հայաստանում համավարակի տնտեսական հետևանքներըմեղմելուն ուղղված պետական աջակցության ծրագրերի ընթացքը:
Դեսպան ԼինԹրեյսին նշել է, որ Հայաստանը շարունակում է ուրվագծել իր բարձր տեխնոլոգիական ապագան, և այդ համատեքստում կարևորում է նախարար Արշակյանի հետ մտքեր փոխանակելու այս հնարավորությունն այնպիսի նախաձեռնությունների շուրջ, որոնք կօգնեն Միացյալ Նահանգներին ու Հայաստանին նորարարության առաջամարտիկների դիրքում լինել և ավելի մեծ տնտեսական աճի հետամուտ լինել այնպիսի եղանակներով, որոնք համահունչ են ընդհանուր արժեքներին և բխում են ազգային անվտանգության շահերից։
Խոսելով համավարակի մասին՝ դեսպանը նշել է, որ չնայած աշխարհում գործընթացները դանդաղել են, և ակտիվ ներդրումները էականորեն նվազել, սակայն Միացյալ Նահանգները շարունակում են հետաքրքրված լինել Հայաստանում ներդրումների իրականացմամբ:
Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովիտը հանդիսանում է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության համագործակցության գլխավոր ուղղություններից մեկը, և ԲՏԱՆ կողմից իրականացվող Վիրտուալ կամուրջ ծրագրի շրջանակներում ապահովվելու է 45 մասնակիցների այցելություն Սիլիկոնյան հովիտ՝ ներդրումների ներգրավման և Դրեյփերի համալսարանում գործարար փորձառության ձեռքբերման նպատակով:
Նախարարը մատնանշել է թվայնացման և կիբերանվտանգությանօրակարգերն ու ձևավորվող ռազմավարական մոտեցումները, կիբերանվտանգության կենտրոնի ստեղծման, համակարգային և խորքային զարգացումների ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, որոնք կարող են հիմք հանդիսանալ ներդրումների և հետագա փոխգործակցության համար:
Լին Թրեյսին բարձր է գնահատել հատկապես այն հանգամանքը, որ Հայաստանն իր բարձր տեխնոլոգիական առաջընթացն առավելապես կապում է գիտելիքի և կրթության հետ՝ մատնանշելով փորձագետների ներգրավման հնարավորությունների զարգացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև կիբերանվտագության և նորագույն 5G ծածկույթի հետ պայմանավորված ռիսկերի գնահատման ու կառավարման գործընթացներին, ամերիկյան PayPal-ի, Youtube-ի և Google-ի՝ հայաստանյան շուկայում հանդես գալու հիմնախնդիրներին, ինչի ուղղությամբ ակտիվ աշխատանքներ են տարվում՝ հայաստանյան տնտեսվարողների համար առավել հարմարավետ պայմաններ ստեղծելու նպատակով:
Կողմերը բարձր են գնահատել տեխնոլոգիական արդյունաբերության ուղղությամբ տարվող աշխատանքները և պայմանավորվածություններ ձեռք բերել փոխգործակցության հնարավոր ուղղությունների և ժամանակացույցի հետագա քննարկումների վերաբերյալ:

Министр высокотехнологической промышленности Армении принял посла США
Министр высокотехнологической промышленности Армении Акоп Аршакян принял посла США в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, приветствуя посла, министр коснулся вызванных эпидемией Covid-19 вызовов в Армении и Соединенных Штатах, выразив надежду, что совместными усилиями удастся преодолеть сложившуюся ситуацию. Аршакян представил процесс реализации программ государственной поддержки, направленных на смягчение экономических последствий эпидемии в Армении.
Посол Линн Трейси отметила, что Армения продолжает обрисовывать свое будущее в сфере высоких технологий, и в этом контексте очень важна эта возможность обменяться мнениями с министром Аршакяном об инициативах, которые помогут Соединенным Штатам и Армении быть в авангарде инноваций и добиться большего экономического роста теми путями, которые созвучны общим ценностям и соответствуют интересам национальной безопасности.
Говоря о пандемии, посол отметила, что, хотя процессы в мире замедлились, а активные инвестиции значительно сократились, Соединенные Штаты по-прежнему заинтересованы в инвестициях в Армению.
Акоп Аршакян отметил, что Силиконовая долина является одним из основных направлений сотрудничества высокотехнологичной отрасли Армении, и в рамках реализуемого министерством проекта «Виртуальный мост» будет обеспечен визит 45 участников в Силиконовую долину, чтобы привлечь инвестиции и получить практический опыт в университете Дрейпера.
Линн Трейси высоко оценила тот факт, что Армения в основном связывает свой прогресс в области высоких технологий со знаниями и образованием, подчеркнув важность развития возможностей для привлечения экспертов.
В ходе встречи были также затронуты процессы оценки рисков и управления ими, связанных с кибербезопасностью и новейшим покрытием 5G, а также вопросы, касающиеся выхода американских компаний PayPal, Youtube и Google на армянский рынок для создания более комфортных условий для армянского бизнеса.
Стороны высоко оценили работу, проводимую в области технологической промышленности, и достигли договоренностей о возможных направлениях сотрудничества и графике дальнейших обсуждений.