Ընթացիկ տարում Հայաստանում խաղողի առատ բերք է սպասվում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում, ըստ նախնական հաշվարկների, այս տարի ակնկալվում է 230 հազար տոննա խաղողի բերք: Հաշվի առնելով, որ այս տարի առատ բերք է սպասվում, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը նախարար Տիգրան Խաչատրյանի գլխավորությամբ անցկացնում է հանդիպումներ խաղող մթերողների հետ: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը նշեց, որ մեծ թվով ֆերմերներ են ընդգրկված խաղողի արտադրության մեջ:
«Մեր նպատակն է այնպիսի պայմաններ ապահովել, որ մթերման ժամանակ խնդիրներ չունենանք վաճառքի հետ կապված, հնարավոր բոլոր միջոցները ձեռնարկել, որպեսզի արդեն խաղողի վերամշակումից արտադրանք ստացած կազմակերպությունները կարողանան անարգել իրացնել իրենց արտադրանքը: Հանդիպումներին ոլորտի ներկայացուցիչների հիմնական բարձրացված խնդիրները վերաբերում էին վաճառքի ծավալների և արտահանման ծավալների կրճատմանը: Խնդիրն ամբողջ աշխարհում է ՝ պայմանավորված համավարակով: Ճիշտ է, մի կողմից նկատում ենք, որ կան երկրներ, որտեղ ալկոհոլային խմիչքների սպառումը բարձր է, ամեն դեպքում, մեր արտադրողների մոտ նկատվում է արտահանման և տեղական շուկաներում պատվերի նվազում»,-ասաց նախարարի տեղակալը:
Արման Խոջոյանը նշեց, որ հավանաբար որոշ փոխոխություններ կկատարվեն՝ ապահովելու բարենպաստ պայմաններ խաղող մթերողների համար: Այն տնտեսվարողները, որոնք գինու պահամաններ, տարաներ կներկրեն Հայաստան, կարող են դիմել նախարարություն: Վերջինս կփորձի աջակցել ԱԱՀ-ի հետաձգման, մաքսատուրքից ազատաման գործում:
«Սա նույնպես մեծ օժանդակություն է տնտեսվարողների համար: Նրանք այս պահին որպես խնդիր նշում էին, որ իրենց պահամանները լիքն են, լրացուցիչ նման սարքերի անհրաժեշտություն կա ավելի շատ մթերելու համար»,-ասաց նա:
Երկրորդ հարցը վերաբերում էր մթերման պայմաններին: Արման Խոջոյանը նշեց, որ փոխոփություններ են կատարել լիզինգային ծրագրում՝ առաջարկելով գրավիչ պայմաններ: Որպես լիզինգի առարկա ներառվել են գինու պահամաններն ու տակառները:
«Առանց գրավի ապահովման և 10 տոկոս կանխավճարով (մյուս 10 տոկոսը կերաշխավորի պետությունը) մեր տնտեսվարոնղները կարող են լիզինգային ծրագրով ձեռք բերել տարաները, այդ սարքավորումները»,-հավելեց նա:

В текущем году в Армении ожидается богатый урожай винограда
По предварительным подсчетам, в этом году в Армении ожидается около 230 тыс тонн урожая винограда. Учитывая, что в этом году ожидается обильный урожай, министерство экономики Армении во главе с министром Тиграном Хачатряном проводит встречи с закупающими виноград компаниями. На пресс-конференции в конференц-зале Арменпресс, заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян отметил, что большое количество фермеров занимается производством винограда.
«Наша цель - обеспечить, чтобы у нас не было проблем с продажами во время процесса закупок, предпринять все возможные меры, чтобы организации, которые уже получили продукцию переработки винограда, могли беспрепятственно реализовать свои продукты. Основной проблемой, поднятой представителями сферы в ходе встреч, было сокращение продаж и экспорта. Эта проблема существует во всем мире из-за эпидемии. Правда, с одной стороны, мы замечаем, что есть страны, где потребление алкогольных напитков высокое, однако в любом случае у наших производителей наблюдается снижение экспорта и заказов на местных рынках», - сказал замминистра.
Арман Ходжоян отметил, что, вероятно, будут внесены некоторые изменения, чтобы обеспечить благоприятные условия для закупщиков винограда. Хозсубъекты, которые будут импортировать контейнеры для хранения вина в Армению, могут обратиться в министерство, которое попытается помочь в вопросе отсрочки НДС и освобождения от таможенных пошлин.
«Это также большая помощь для бизнеса. На данный момент они отмечают в качестве проблемы, что их контейнеры заполнены, нужны дополнительные такие контейнеры, чтобы закупать больше винограда», - сказал он.
Второй вопрос касается условий закупок. Арман Ходжоян отметил, что внесены изменения в лизинговые программы, предложены привлекательные условия. Винные контейнеры и бочки могут быть приобретены по программе лизинга. Компании могут приобрести эти контейнеры по программе лизинга без залога и с предоплатой в размере 10% (остальные 10% будут гарантированы государством).