«Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը հայտարարում են համագործակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Արվեստի ոլորտում կրթություն ստացող տաղանդաշատ երիտասարդների համար նոր հնարավորություններ ստեղծելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի նախարարությունը և «Ազնավուր» հիմնադրամը կհամագործակցեն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, 2018 թվականին «Ազնավուր» հիմնադրամը և Ազնավուր ընտանիքի անդամները դիմում էին ստացել Երևանի մշակույթի պետական քոլեջի ղեկավարությունից այն Շառլ Ազնավուրի անվամբ կոչելու խնդրանքով։ Այնուհետև, հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը և գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրը այցելել են քոլեջ, հանդիպել ինչպես ղեկավարության, այնպես էլ ուսանողների հետ: Հանդիպումների արդյունքում տրվել է անվանակոչման համաձայնությունը:
Հետո, նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտում կրթության որակի և արդյունավետության բարձրացման քաղաքականության շրջանակում հայտարարվել է, որ Երևանի մշակույթի պետական քոլեջը կմիավորվի նույն շենքում գործող Երևանի էստրադային և ջազային արվեստի պետական քոլեջի հետ։ 2020 թվականի ապրիլի 23-ին ՀՀ կառավարության որոշմամբ կայացվել է միավորման որոշումը, իսկ հունիսի 22-ին նորաստեղծ հաստատությունը պաշտոնապես անվանակոչվել է «Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջ»։
«Մենք ուրախ ենք համագործակցել նախարարության հետ՝ այդպիսով աջակցելով տաղանդաշատ երիտասարդների առաջընթացին: Վստահ եմ, որ այս համագործակցության շնորհիվ քոլեջը կդառնա ավելի գրավիչ և կընդլայնի իր հնարավորությունները: Շառլ Ազնավուրի մասնագիտական ուղին էլ լի է եղել բազմաթիվ խոչընդոտներով ու մարտահրավերներով, սակայն նրա վճռականությունն ու քրտնաջան աշխատանքը անհավանական արդյունքներ են տվել՝ համաշխարհային ճանաչում բերելով արտիստին: Ես ուզում եմ, որ մեր երիտասարդ սերունդը ոգեշնչվի Ազնավուրի օրինակով և միշտ ձգտի ավելիին»,- նշել է «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կրիստինա Ազնավուրը:
«Երկու քոլեջների միավորմամբ Հայաստանի կառավարությունը նպատակ ունի էապես բարելավել կրթության որակն ու արդյունավետությունը, մեծացնել միավորված հաստատության կառավարման թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, ապահովել արվեստում իրենց ճանապարհը տեսնող երիտասարդների համար զարգացման և ինքնադրսևորման լավագույն հնարավորություններ, ստեղծագործ միջավայր։ Վստահ ենք, որ «Ազնավուր» հիմնադրամի հետ համագործակցությունը լինելու է արվեստային և մշակութային կրթության զարգացման կարևոր գրավականը»,- ասել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
«Ազնավուր» հիմնադրամը և ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ն նախատեսում են ստորագրել Փոխըմբռնման հուշագիր, որով կամրագրվի քոլեջի զարգացման ռազմավարության շուրջ համատեղ աշխատելու պատրաստակամությունը, հաստատության՝ ՀՀ ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի անվամբ անվանակոչման նախաձեռնումը, ինչպես նաև հիմնադրամի և նորաստեղծ քոլեջի հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Фонд “Азнавур” и Министерство НОКС Армении объявляют о своем сотрудничестве
С целью создания новых возможностей для талантливых молодых людей, получающих образование в сфере искусства, Министерство образования, науки, культуры, спорта Армении и Фонд “Азнавур” объявили о своем сотрудничестве.
Как сообщили Арменпресс в управлении по связям с общественностью и СМИ МНОКС Армении, в 2018 году Фонд “Азнавур” и члены семьи Шарля Азнавура получили заявление от руководства Ереванского государственного колледжа культуры с просьбой назвать его именем Шарля Азнавура. Затем председатель Совета Фонда Николя Азнавур и исполнительный директор Кристина Азнавур посетили колледж, встретились как с руководством, так и со студентами. В результате встреч было дано согласие на название колледжа культуры именем Шарля Азнавура.
Затем, в рамках действий по повышению качества и эффективности образования в сфере начального и среднего профессионального образования было объявлено, что Ереванский государственный колледж культуры объединится с действующим в том же здании Ереванским государственным колледжем эстрадного и джазового искусства. 23 апреля 2020 года было принято решение об их объединении. 22 июня новосозданное учреждение официально было переименовано в “Ереванский государственный колледж культуры и искусства”.
“Мы рады сотрудничать с Министерством, тем самым содействуя прогрессу талантливой молодежи. Уверен, что благодаря этому сотрудничеству колледж станет более привлекательным и расширит свои возможности. Профессиональный путь Шарля Азнавура также был полон множеством препятствий и вызовов, однако, его решимость и кропотливая работа дали невероятные результаты, принеся артисту мировое признание. Я хочу, чтобы наше молодое поколение вдохновлялось примером Азнавура и всегда стремилось к большему”, - отметила исполнительный директор Фонда “Азнавур” Кристина Азнавур.
“Объединением двух колледжей правительство Армении преследует цель существенно улучшить качество и эффективность образования, повысить прозрачность и подотчетность управления объединенным учреждением, обеспечить для молодежи, видящей свой путь в искусстве, лучшие возможности для развития и самовыражения, творческую среду. Мы уверены, что сотрудничество с Фондом “Азнавур” станет важным залогом развития искусства и культурного образования”, - сказала заместитель министра НОКС Жанна Андреасян.
Фонд “Азнавур” и Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении планируют подписать меморандум о взаимопонимании, которым будет закреплена готовность к совместной работе над стратегией развития колледжа, наименования учреждения именем Национального героя Армении Шарля Азнавура, а также вопросы дальнейшего сотрудничества между фондом и новосозданным колледжем.