«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում հրդեհի պատճառը եղել է կայծակը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի առաջին անցակետից դեպի «Քյոսոս» տանող հատվածում բռնկված հրդեհի պատճառը կայծակն է եղել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Շրջակա միջավայրի նախարարի մամուլի խոսնակ Դավիթ Գրիգորյանը։
«Երեկ հրդեհ էր բռնկվել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի «Խաչաձոր» տեղամասում: «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի աշխատակիցների և ԱԻՆ հրշեջ փրկարարների արջակցությամբ հրդեհը, որի բռնկման պատճառը եղել էր կայծակը, հանգցվել էր երեկոյան ժամը 20:00-ին: Մոտավորապես այրվել է 4,5 հեկտար տարածք (գիհու նոսրանտառ)»,- նշել է Գրիգորյանը և հավելել, որ իրավիճակն ամբողջովին գտնվում է վերահսկողության տակ:
Նա հայտնել է, որ ներկա պահին արգելոցում իրականացվում են հետմարման աշխատանքներ:
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի առաջին անցակետից դեպի «Քյոսոս» տանող հատվածում հրդեհը բռնկվել էր հունիսի 18-ին, որի մասին ահազանգը ստացվել էր ժամը 14:41-ին։ Նույն օրը երեկոյան բռնկված հրդեհը մեկուսացվել էր։
Խոսրովի անտառ պետական արգելոցում խոշոր հրդեհ էր բռնկվել 2017 թվականին, սակայն հրդեհի առաջացման ստույգ պատճառը մինչև այսօր հայտնի չէ։ Դեպքի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչության Վեդիի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին (անտառներ, ինչպես նաև անտառային ֆոնդի մեջ չմտնող տնկարկներ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը կատարվել է կրակի, պայթուցիկ նյութերի կամ առավել վտանգի այլ աղբյուրի հետ անզգույշ վերաբերմունքի արդյունքում) մասի և 186-րդ հոդվածի 2-րդ (գույքն անզգուշությամբ ոչնչացնելը կամ վնասելը, որը կատարվել է կրակի կամ առավել մեծ վտանգի այլ աղբյուրի հետ անզգույշ վերաբերվելու հետևանքով կամ առանձնապես խոշոր չափերի վնաս է պատճառել) մասի հատկանիշներով։

Причиной пожара в Хосровском заповеднике была молния
Причиной пожара, замеченного с первого пропускного пункта государственного заповедника “Хосровский лес” была молния.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-секретарь Министерства окружающей среды Давид Григорян.
“Пожар, причиной возгорания которого была молния, усилиями сотрудников государственного заповедника “Хосровский лес” и пожарных спасателей МЧС был потушен вчера вечером в 20:00. Сгорело около 4,5 гектаров территории, покрытой можжевельником”, - отметил Григорян и добавил, что ситуация полностью под контролем. Он сообщил, что в настоящее время в заповеднике проводятся разведывательные работы.
18 июня на участке, ведущем от первого пропускного пункта Хосровского заповедника к Кесосу, вспыхнул пожар, сигнал о котором поступил в 14:41. Пожар вечером того же дня, был локализован.
Крупный пожар в Хосровском заповеднике произошел в 2017 году, однако точная причина возникновения того пожара до сих пор неизвестна. По данному факту в следственном отделе Веди Араратского областного следственного управления было возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 297 (уничтожение или повреждение лесов, а также не входящих в лесной фонд насаждений, совершенное в результате неосторожного обращения с огнем, взрывчатыми веществами или другим источником опасности) и части 2 статьи 186 (уничтожение или повреждение имущества по неосторожности, совершенное в результате неосторожного обращения с огнем и причинение ущерба в особо крупных размерах).