«Գյումրի» ԲԿ-ում մահացած կնոջ հարազատները մտադիր են դիմել իրավապահ մարմիններին
ԳՅՈՒՄՐԻ, 18 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Երկու օր առաջ «Գյումրի» ԲԿ-ում մահացած 66ամյա կնոջ հարազատները մտադիր են դիմել իրավապահ մարմիններին: Տեղեկությունը, թե երկու անգամ կնոջն առաջարկվել է թեստավորել, և երկու անգամ էլ թեստավորումից հրաժարվել են, այն էլ գրավոր, հիվանդի հարազատները հերյուրյանք են որակում:
Կատարվածի իրենց տարբերակը «Արմենպրես»-ին ներկայացրեց կնոջ ամուսինը՝ Հայ Առաքելական եկեղեցու հովիվ Տեր Եզնիկ քահանա Գալստյանը, ով պնդում է, թե չի եղել գրավոր հրաժարվելու փաստ՝ այնպես, ինչպես ներկայացնում են պոլիկլինիկայից:
«Գյումրու միջազգային կարմիր խաչի» պոլիկլինիկայի տնօրեն Հովհաննես Վարձելյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ տեղեկացրել է, որ փաստաթուղթ կա. «Հրաժարվելու մասին նշում կա անկետայի մեջ: Մենք պարզապես իրավունք չունենք անձնական գաղտնիք պարունակող տվյալները այս պահին հրապարակելու, բայց անհրաժեշտության դեպքում դա կարող ենք անել»: Ի պատասխան այս պնդման Տեր Եզնիկը փաստում է՝ նման փաստաթուղթ չկա: «Չկա, եթե կա նման բան, ես համաձայն եմ, թող այս պահին հրապարակեն»: Ընդհանրապես, ըստ հանգուցյալի հարազատների, չի եղել թեստավորման խիստ անհրաժեշտության մասին խոսակցություն պոլիկլինիկայում, այլ միայն հեռախոսազրույցի ժամանակ է դրա մասին խոսվել:
Կնոջ հարազատները դեպքերի այսպիսի ընթացք են պատմում` երեքշաբթի զանգել են պոլիկլինիկա, ասել են՝ ինչ խնդիրներ ունի հիվանդը, բուժքույրը ասել է, թե իրեն հարմար չի, թող հինգշաբթի գան, հինգշաբթի (հունիսի 11-ին) ևս նա տեղում չի եղել, բայց ստուգել են թոքերը: Նույնիսկ չեն առաջարկել թեստավորել այն դեպքեւմ, երբ հիվանդը ջերմություն է ունեցել: Հետո հինգշաբթի բժշկուհին զանգահարել և հայտնել է ռենտգենի պատասխանները, և որ թոքաբորբ ունի: Բայց նույնիսկ չի ասել, որ հնարավոր է կյանքին վտանգ սպառնա: Հարազատներն էլ մտածել են, որ դարձյալ թոքաբորբ է, ինչպես մի անգամ էլ է եղել: Բժշկուհին ուղղակի զրույցի ընթացքում առաջարկել է թեստ հանձնել, ամուսնու՝ տանը մնալու առաջարկին դեմ չի եղել, նշանակել է տնային բուժում: Շաբաթ, կիրակի օրերին հեռախոսով կապ են պահել անձամբ բժշկի հետ, ունեցել են նաև տնային բուժքույր, ամուսնուն ասել են՝ հենց վատ լինի, մեզ ասեք, թեստ կհանձնենք: Երկուշաբթի կինը վատացել է, ամուսինը շտապօգնության բրիգադին խնդրել է տանեն ինֆեկցիոն հիվանդանոց, ինչին պատասխանել են, որ իրավունք չունեն:
Ըստ ամուսնու՝ կինն ինքը սկզբում չի ուզեցել տեղափոխվել հիվանդանոց, ասում է՝ վախենում էր, բայց, երբ արդեն վատ էր ու շտապօգնություն կանչեցին, ինքն արդեն չի առարկել, գիտենալով, որ տեղափոխում են հիվանդանոց: Իսկ կորոնավիրուսային հիվանդների բուժմամբ զբաղվող Գյումրու ինֆեկցիոն հիվանդանոց շտապ բուժօգնությունը չի տեղափոխել, այլ տեղափոխել է «Գյումրի» կենտրոն:
«Ես իմ վշտի մեջ տեսնում եմ, թե ինչ ստեր են խոսել, պատմել են բաներ, որ չեն եղել»,-ասում է քահանան: Կնոջ հարազատները պնդում են, որ իրենք մինչև վերջ կգնան ու կապացուցեն իսկությունը՝ մեղավորներին արժանի պատժելու համար:
Գյումրիում COVID ախտանիշով մահացության նոր դեպք է գրանցվել: Սրտի իշեմիկ ու անոթային հիվանդություն ունեցող 66ամյա կինը մահացել է «Գյումրի» բժշկական կենտրոնում: Ըստ պոլիկլինիկայի պնդումների՝ ունենալով COVID ախտանշաններ ու երկկողմանի թոքաբորբ՝ հիվանդի ամուսինը երկու անգամ հրաժարվել է թեստավորումից, իսկ «Գյումրի» բժշկական կենտրոն տեղափոխելուց հետո իրականացված թեստավորման արդյունքը դրական է եղել:

Родственники женщины, скончавшейся в МЦ “Гюмри” намерены обратиться в правоохранительные органы
Родственники 66-летней женщины, скончавшейся два дня назад в МЦ “Гюмри”, намерены обратиться в правоохранительные органы. Информацию, что женщине дважды предлагали протестировать, и оба раза она отказывались от тестирования, причем письменно, родственники больного квалифицируют как навет.
Свой вариант произошедшего в беседе с Арменпресс представил супруг женщины, пастырь Армянской Апостольской Церкви Езник Галстян, который утверждает, что не было письменного отказа, как представляют в поликлинике.
Директор поликлиники “Международный красный крест Гюмри” Ованнес Вардзелян в беседе с Арменпресс сообщил, что есть документ. “В анкете есть запись об отказе. Мы просто не имеем права разглашать на данный момент данные, содержащие личную тайну, но при необходимости сможем это сделать”. Вообще, по словам родных покойной, в поликлинике не было разговоров о необходимости тестирования, об этом говорилось только в телефонном разговоре.
Родные женщины рассказывают о произошедшем: во вторник они позвонили в поликлинику, представили проблемы больной, медсестра ответила, что ей в данный момент не удобно, пусть приедут в четверг, в четверг (11 июня) ее также не было на месте, но были проверены легкие. Даже не предложили протестировать, в то время как у больной была температура. Потом в четверг позвонила врач и сообщила результаты рентгена, и что у нее пневмония. Даже, не сказав, что ее жизнь в опасности, предложила сделать тест, и не была против домашнего лечения. В субботу, воскресенье связывались по телефону лично с врачом, имели также домашнюю медсестру, мужу сказали, что как только будет плохо, скажите нам, сделаем тест. В понедельник сосытояние женщины ухудшилось, муж попросил бригаду скорой помощи забрать ее в инфекционную больницу, на что ему ответили, что не имеют права.
По словам мужа, жена сама сначала не хотела ехать в больницу, боялась, но когда ей стало совсем плохо, вызвали скорую помощь, она уже не возражала. Но скорая медицинская помощь ее повезла не в инфекционную больницу Гюмри, занимающуюся лечением коронавирусных больных, а в центр “Гюмри”.
“Теперь я вижу, сколько говорится лжи”, - сказал пастырь. Родные женщины утверждают, что они пойдут до конца и докажут истину ради наказания виновных.
В Гюмри зафиксирован новый случай смерти с симптомами COVID-19. 66-летняя женщина с ишемической и сосудистой болезнью сердца скончалась в медцентре “Гюмри”. Согласно утверждениям поликлиники, имея на лицо симптомы COVID и двустороннюю пневмонию, муж пациента дважды отказывался от тестирования, а результат теста, проведенного после перевода в медицинский центр “Гюмри”, был положительным.