Հրապարակվել են Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի դափնեկիրների անունները
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայտնի են մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի դափնեկիր ջութակահարների անունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է Հայաստանը ներկայացնող Դիանա Ադամյանը, երկրորդ հորիզոնականը՝ Դանիայի ներկայացուցիչ Մայքլ Գերմերը, իսկ երրորդ հորիզոնականում հաղթող է ճանաչվել երկու ջութակահար՝ Շվեդիայի ներկայացուցիչ Լորենց Կարլսը և Բելլ Թինգը՝ Թայվանից:
Մրցույթի դափնեկիր է դարձել նաև Ֆելիքս Հարությունյանը՝ Հայաստանից:
Մրցույթի առաջին մրցանակակիրը կստանա դրամական պարգև՝ 10 000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, 2-րդ տեղը զբաղեցրած երաժիշտը կարժանանա 5 000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ մրցանակի, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրած մրցանակակիրներից յուրաքանչյուրին կտրվի 1 500-ական ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ պարգևավճար։
Ելնելով աշխարհում տիրող իրավիճակից՝ մրցույթի կազմկոմիտեի որոշմամբ այս տարի Խաչատրյանի անվան մրցույթը կազմակերպվել է առցանց ձևաչափով՝ մաքսիմալ պահպանելով մրցույթի անցկացման բոլոր կանոնները: Մրցույթը մեկնարկել է Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը՝ հունիսի 6-ին: Եզրափակիչ փուլը տեղի է ունեցել հունիսի 15-ին։
Մրցույթին մասնակցել է 19 ջութակահար աշխարհի 13 երկրից՝ Թայվանից‚ Կորեայի Հանրապետությունից‚ Հոնկոնգից‚ Ռուսաստանից‚ Ֆրանսիայից‚ Լյուքսեմբուրգից‚ Կանադայից‚ Դանիայից‚ Շվեդիայից‚ Ճապոնիայից‚ Ավստրիայից‚ Հունաստանից‚ Հայաստանից և այլն:
Խաչատրյանիանվանմիջազգային մրցույթնառաջինանգամկայացելէ2003թվականին՝մեծկոմպոզիտորի100-ամյակին նվիրվածտոնակատարություններիշրջանակում:Խաչատրյանականմրցույթը2013-ին ընդգրկվելէՄիջազգայիներաժշտականմրցույթներիհամաշխարհայինֆեդերացիայիկազմում՝ դրագոյությանամբողջընթացքումհանդիսանալովայդպատվինարժանացածմիակհայկական մրցույթը:
Մրցույթնուղղվածէ«դաշնամուր», «ջութակ», «թավջութակ», «դիրիժորություն», «վոկալ»մասնագիտություններովշնորհալիերիտասարդերաժիշտներիբացահայտմանը:Մրցույթի անցկացմանն աջակցում է ՀՀ կրթության‚ գիտության‚ մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։

Названы имена лауреатов конкурса имени Арама Хачатуряна
Как передает «Арменпресс», первое место заняла представительница Армении Диана Адамян, второе - представитель Дании Майкл Гермер, а третье - двое скрипачей, из Швеции Лоренц Карлс и Белл Тинг из Тайваня.
Лауреатом конкурса стал также Феликс Арутюнян из Армении.
Первый призер конкурса получит денежную премию в размере 10 000 долларов США, занявший второе место музыкант получит премию в размере 5 000 долларов США, каждому из призеров, занявшему третье место, будет вручена премия в размере 1 500 долларов США.
Исходя из ситуации, сложившейся в мире вследствие пандемии, решением оргкомитета конкурса в этом году конкурс имени Хачатуряна был организован в онлайн формате, с максимальным соблюдением всех правил проведения конкурса. Конкурс начался в день рождения Арама Хачатуряна - 6 июня. Финальный тур состоялся 15 июня.
В конкурсе приняли участие 19 скрипачей из 13 стран мира: Тайваня, Республики Корея, Гонконга, России, Люксембурга, Канады, Дании, Швеции, Японии, Австрии, Греции, Армении и из других стран.
Международный конкурс имени Хачатуряна впервые был проведен в 2003 году в рамках празднования 100-летия великого композитора. В 2013 году хачатуряновский конкурс был включен в состав Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов, став единственным армянским конкурсом, удостоенным этой чести.
Конкурс направлен на выявление талантливых молодых музыкантов по специальностям “Фортепиано”, “Скрипка”, “Виолончель”, “Дирижерство”, “Вокал”. Проведению конкурса содействует Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.