Դիմակ կրելը COVID-19-ի համաճարակը կանգնեցնելու ամենահավանական միջոցն է. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի և ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նշել է, որ հասարակության մի զգալի հատվածը շարունակում է չպահպանել անվտանգության կանոնները և չկրել դիմակներ:«Եկել է խոստովանելու ժամանակը, որ մենք մինչ այս պահը չենք կարողացել մեր հայրենակիցներին համոզել կամ պարտադրել, որ պահպանեն ամենատարրական ու ամենաէֆեկտիվ միջոցը: Խոսքը դիմակներ կրելու մասին է: Ըստ էության, արձանագրենք, որ Հայաստանում, ի հեճուկս պարետատան կայացրած որոշումների, կիրառվող քարոզչության, վարույթների, կառավարության գործունեության թափանցիկության, մարդիկ զանգվածաբար չեն կրում դիմակներ: Սա Հայաստանում կորոնավիրուսի համաճարակի տարածման թիվ մեկ պատճառն է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտական տեղեկագիր ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրությունը, ըստ որի դիմակներ կրելը՝ սոցիալական հեռավորության և այլ գործընթացների հետ համատեղ, COVID-19-ի համաճարակը կանգնեցնելու համար ամենահավանական հնարավորությունն է: «Տասնյակ երկրների, այդ թվում, վարակից ամենաշատը տուժած Իսպանիայի, Իտալիայի, ԱՄՆ-ի փորձը ցույց է տալիս, որ դիմակներ կրելը վճռորոշ ազդեցություն ունի: Ուզում եմ ասել, որ սա այսօր է հրապարակվել, այսինքն՝ դիմակների հետ կապված համոզմունքն առկա է այս փուլում: Նախկինում դիմակների էֆեկտիվության հետ կապված նման համոզմունք չի եղել: Հետևաբար հայտարարությունների հետ կապված անճշտություններ եղել են տարբեր տեղերում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ըստ նույն հոդվածի՝ դիմակները խիստ անհրաժեշտ են առողջ մարդկանց ևս, որոնք հնարավորություն են տալիս չշնչել ուրիշների արտաշնչած մթնոլորտային մասնիկները, որոնք օդում կարող են մնալ տասնյակ րոպեներ: Այս պարագայում դիմակը էֆեկտիվ միջոց է: Նիկոլ Փաշինյանը մեջբերել է հոդվածից ևս մեկ հատված, ըստ որի, Նյու Յորքում տանը մնալու և սոցիալական հեռավորություն պահելու կանոններն այդքան շատ արդյունքներ չեն տվել: Արդյունքներն առավել շատ տեսանելի են եղել դիմակների կրումը պարտադիր դարձնելուց հետո:
Վարչապետը մեկ անգամ ևս հորդորել է խստորեն պահպանել անվտանգության կանոնները՝ կրել դիմակ, պահպանել սսոցիալական հեռավորություն, հաճախակի լվանալ ձեռքերը:

Ношение масок - самый верный способ остановить эпидемию COVID-19: премьер-министр
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с министром здравоохранения Арсеном Торосяном и генеральным директором ГНКО "Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний" Артаваздом Ваняном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян отметил, что значительная часть общества продолжает не соблюдать правила безопасности и не носить масок. “Пришло время признать, что мы не смогли до сих пор убедить или принудить наших соотечественников соблюдать самое элементарное и самое эффективное правило. Речь идет о ношении масок. По сути, констатируем, что в Армении, несмотря на принятые комендатурой решения, пропаганду, административные производства, прозрачность деятельности правительства, люди массово не носят масок. Это самая главная причина распространения эпидемии коронавируса в Армении”, - сказал Никол Пашинян.
Глава правительства представил опубликованное в журнале “Труды Национальной академии наук Соединенных Штатов Америки” (“Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America”) исследование, согласно которому ношение масок в сочетании с социальной дистанцией и другими процессами является самым верным способом остановить эпидемию COVID-19. “Опыт десятков стран, в том числе Испании, Италии и Соединенных Штатов, которые наиболее сильно пострадали от эпидемии, показывает, что ношение масок имеет решающее значение. Я хочу сказать, что это исследование было опубликовано сегодня, то есть эффективность ношения масок доказывается на данном этапе. Раньше не было такого убеждения в эффективности масок. Следовательно, в объявлениях в разных местах были неточности”, - сказал Никол Пашинян.
Согласно той же статье, маски очень важны также для здоровых людей, что позволяет им не вдыхать выдыхаемые другими атмосферные частицы, которые могут оставаться в воздухе в течение десятков минут. В этом случае маска является эффективным средством. Никол Пашинян процитировал еще одну часть статьи, согласно которой правила пребывания дома и соблюдения социальной дистанции в Нью-Йорке не дали больших результатов. Результаты стали наиболее заметны после того, как стало обязательным ношение масок.
Премьер-министр еще раз призвал строго соблюдать правила безопасности: носить маски, соблюдать социальную дистанцию, часто мыть руки.