Արայիկ Հարությունյանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի խստացմանը նվիրված խորհրդակցություն անցկացրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հունիսի 11-ին աշխատանքային ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրել՝ նվիրված նոր տիպի կորոնավիրուսի դեմ պայքարի միջոցների խստացմանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին պետական նախարար, հանրապետության պարետ Գրիգորի Մարտիրոսյանը, առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Բաղրյանը, ԱԺ պատգամավորներ, Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, շրջանային վարչակազմերի ղեկավարները և պաշտոնատար այլ անձինք:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, իրավիճակի վերաբերյալ զեկուցմամբ հանդես է եկել առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարը: Ա. Բաղրյանի խոսքով՝ վերջին օրերին հանրապետությունում համավարակի տարածման ինտենսիվությունն աճել է:
Ելույթներով հանդես են եկել նաև պարետ Գրիգորի Մարտիրոսյանը, ԱԺ պատգամավորներ, շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներ:
Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է ավելի խստացնել կիրառվող ընթացակարգերը՝ պահանջելով հետևողական լինել ընդունված որոշումների իրականացման հարցերում: Նախագահը հանձնարարել է նաև առողջապահության ոլորտի պատասխանատուների ներգրավմամբ ստեղծել մասնագիտական խումբ, որն անմիջականորեն կզբաղվի համավարակի դեմ պայքարի աշխատանքներով:

Президент Арцаха провел совещание, посвященное ужесточению мер по борьбе с коронавирусом
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 11 июня провел расширенное рабочее совещание, посвященное ужесточению мер по борьбе с коронавирусом нового типа.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, в совещании приняли участие госминистр, комендант республики Григорий Мартиросян, исполняющий обязанности министра здравоохранения Араик Багирян, депутаты парламента, мэр Степанакерта Давид Саркисян, руководители райадминистраций, другие должностные лица.
С докладом по текущей ситуации выступил исполняющий обязанности министра здравоохранения. По словам А.Багиряна, в последние дни в республике наблюдается рост интенсивности распространения пандемии.
С докладами выступили также комендант Григорий Мартиросян, депутаты парламента, руководители компетентных органов.
Глава государства поручил ужесточить существующий комплекс мер, потребовав последовательности в осуществлении принятых решений. Президент поручил также создать специализированную группу с вовлечением ответственных работников сферы здравоохранения, которая будет непосредственно заниматься работами по борьбе с пандемией.