ՀՀ-ն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ունի ճիշտ այնքան պրոբլեմներ, որքան ամբողջ մարդկությունը. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարետատան նիստից հետո տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի և Շտապ օգնության «Կենտրոն» ենթակայանի սրտային վերակենդանացման բրիգադի բժիշկ Տիգրան Գևորգյանի հետ անցկացրել է ճեպազրույց։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը նախ նշել է, որ կառավարությունը հունիսի 12-ին արտահերթ նիստում կքննարկի երկրում արտակարգ դրությունը երկարաձգելու հարցը, այնուհետև քննարկումները կշարունակվեն Ազգային ժողովի հատուկ նիստում:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանում հունիսի 10-ին արձանագրված կորոնավիրուսի 566 նոր դեպքը արտահայտումն է նրա, թե 7-14 օր առաջ ինչպես են պահպանվել հակահամաճարակային կանոնները: «Այսինքն, մենք համոզված ենք, որ մեր կողմից սահմանված կանոնների պահպանումը բերելու է դեպքերի զրոյացման: Այսօր մեր կողմից կանոնների պահպանման մակարդակը արդյունքների է բերում 7-14 օր հետո, որովհետև հիվանդության ինկուբացիոն շրջանն այդքան է: Մենք 7-14 օր առաջ պատշաճ չենք պահպանել հակահամաճարակային կանոնները»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը նշել է, որ արտակարգ դրության ռեժիմի՝ Ազգային ժողովում քննարկման ժամանակ անդրադարձ կկատարվի այս ընթացքում կատարվածին և հետագա անելիքներին:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանի խոսքով՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված իրավիճակի պայմաններում շարունակում են մեծ խնդիր լինել հավաքույթները՝ ծննդյան արարողությունները, հարսանիքները, թաղումներն ու սգո արարողությունները:
«Հանրության մի մեծ հատված խնդրին վերաբերվում է զգացմունքային հենքով դիրքորոշվելով: Վերջին շրջանում ՏԻՄ մարմիններին տրվել են հանձնարարություններ, որ իրենք հանդիսանան պատասխանատուն իրենց համայնքում հավաքույթները պարետի որոշմամբ սահմանվածից ավելի թույլ չտալու: Բայց, ցավոք, սա բավականին բարդ խնդիր է, որովհետև հաճախ, երբ մարդիկ կորցնում են հարազատներ, դժվար է լինում բացատրել խնդրի կարևորությունը: Հորդորում եմ լսել համայնքապետերի, մարզպետարանների, ոստիկանության աշխատակիցների հորդորը: Սա որևէ մեկի քմահաճույքը չէ»,- ասել է նախարարը:
Պատասխանելով հարցին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանը կորոնավիրուսի դեմ պայքարում պարտվել է այնքան, որքան պարտվել է աշխարհը, օրինակ՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Բելգիան, Մեծ Բրիտանիան, ՌԴ-ն, Շվեդիան, Գերմանիան և շատ այլ զարգացած ու գերզարգացած երկրներ: «Եթե ՀՀ կառավարությունը պարտվել է կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, ուրեմն կորոնավիրուսի դեմ պայքարում պարտվել է մարդկությունն ընդհանրապես, քաղաքակրթությունն ընդհանրապես: Այո, ՀՀ կառավարությունն ունի պրոբլեմներ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում, որքան ունեն պրոբլեմներ իմ նշած աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, ճիշտ այնքան պրոբլեմներ, որքան ամբողջ մարդկությունը»,-ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

В борьбе с коронавирусом у правительства Армении ровно столько проблем, сколько у всего мира:премьер
После заседания комендатуры премьер-министр Никол Пашинян провел брифинг вместе с министром территориального управления и инфраструктур Суреном Папикяном и врачом кардиореанимационной бригады Службы скорой помощи Тиграном Геворгяном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, Пашинян сначала отметил, что 12 июня на внеочередном заседании правительство обсудит вопрос о продлении срока режима чрезвычайного положения в стране, а затем обсуждение продолжится на специальном заседании Национального Собрания.
Премьер-министр отметил, что зарегистрированных в Армении 10 июня 566 новых случаев заражения коронавирусной инфекцией являются отражением того, как соблюдались противоэпидемические правила 7-14 дней назад. “Т.е. мы убеждены, что соблюдение установленных нами правил приведет к обнулению новых случаев заражения. Уровень сегодняшнего соблюдения нами правил даст результаты через 7–14 дней, потому что именно столько длится инкубационный период заболевания. 7-14 дней назад мы должным образом не соблюдали противоэпидемические правила”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, что в ходе обсуждения чрезвычайного положения в Национальном Собрании будут затронуты сделанные за этот период и дальнейшие шаги.
По словам министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна, в условиях сложившейся в результате коронавируса ситуации большой проблемой по-прежнему остаются собрания: празднование дней рождения, свадьбы, похороны и траурные церемонии.
“Большая часть общества относится к этой проблеме с эмоциональной точки зрения. В последнее время органам местного самоуправления были даны поручения, чтобы они являлись ответственными за то, чтобы не допускать в своих общинах проведений подобных церемоний с нарушением установленных комендантом правил. Но, к сожалению, это довольно сложная задача, потому что часто, когда люди теряют родственников, бывает трудно объяснить важность проблемы. Призываю прислушаться к призывам глав общин, губернаторов, сотрудников полиции. Это не чей-то каприз”, - сказал министр.
Отвечая на вопрос, премьер-министр подчеркнул, что Армения проиграла в борьбе с коронавирусом настолько же, насколько проиграл весь мир, например, США, Франция, Бельгия, Великобритания, Россия, Швеция, Германия и многие другие развитые и сверхразвитые страны.
“Если правительство Армении проиграла в борьбе с коронавирусом, то человечество и цивилизация в целом проиграли в борьбе с коронавирусом. Да, у правительства Армении есть проблемы в борьбе с коронавирусом, точно так же, как и у упомянутых мною многих стран мира, ровно столько проблем, сколько и у всего человечества”, - сказал Никол Пашинян.