ՄՕԿ-ը մինչև սեպտեմբեր կներկայացնի Տոկիոյի ՕԽ-ի վերջնական ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն մտադիր է մինչև սեպտեմբեր վերջնականապես ներկայացնել Տոկիոյի ՕԽ-ի կազմակերպման ծրագիրը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ծրագիրը կլինի վերջանական, որտեղ ներառված կլինեն նաև կորոնավիրուսի պանդեմիայի հետևանքները: ՄՕԿ-ը և Տոկիո-2020-ի կազմկոմիտեն հնարավոր կկրճատեն խաղերի ծախսերը: Սակայն կազմակերպիչները դեռևս քննարկում են հանդիսականների մասնակցության դեպքում վիրուսի տարածման դեմ ուղղվելիք քայլերը:
Մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերը հետաձգվել են: ՄՕԿի նախագահ Թոմաս Բախը և Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հեռախոսազրույց էին ունեցել, և վարչապետի առաջարկից հետո Բախն իր համաձայնությունն էր տվել խաղերը մեկ տարով հետաձգելուն: Այս պահի դրությամբ հայտնի է, որ Օլիմպիական խաղերը կպահպանեն իրենց անվանումը` Տոկիո-2020:

МОК до сентября представит окончательную программу Олимпиды в Токио
Международный олимпийский комитет намерен до сентября представить окончательную программу по организации Олимпиады в Токио.
Как передает Арменпресс, программа будет окончательной, в ней будут отражены и экономические последствия пандемии коронавируса. МОК и оргкомитет Токио-2020 возможно сократят расходы на игры. Организаторы все еще обсуждают шаги, направленные против распространения вируса в случае участия зрителей.
24 марта стало известно, что XXXII летние Олимпийские игры в Токио отложены. Президент МОК Томас Бах и премьер-министр Японии Синдзо Абэ провели телефонный разговор. Бах дал свое согласие на предложение премьер-министра Японии на перенос игр на год. На данный момент известно, что Олимпийские игры сохранят свое название - “Токио-2020.