Շողակաթում կկառուցվի այգի-պուրակ
ԳԱՎԱՌ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքի մարզի Շողակաթ համայնքի համանուն բնակավայրում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակում կկառուցվի այգի-պուրակ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնի վարիչ Վարդուհի Մնացականյանը, ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 26 միլիոն 371 հազար դրամ, որի 45 տոկոսը կամ 11 միլիոն 867 հազար դրամը ներդնելու է ՀՀ կառավարությունը, 55 տոկոսը կամ 14 միլիոն 504 հազար դրամը՝ Շողակաթի համայնքապետարանը: Շողակաթ համայնքի ղեկավար Սուլիկո Շուշանյանի տեղեկացմամբ՝ այգի-պուրակն ընդգրկելու է 1150 քառակուսի մետր տարածք: Այն կառուցվելու է Շողակաթ բնակավայրի կենտրոնում:
«Այգի պուրակում կունենանք կանաչապատ, ծառապատ տարածքներ, նստարաններ, համերգների ու այլ միջոցառումների համար՝ բեմական հատված, շատրվաններ: Սրանով Շողակաթ համայնքի կենտրոնը կդառնա ավելի բարեկարգ ու բարետես, մեր համայնքի բնակիչները ժամանցի ու հանգստի, միջոցառումների վայր կունենան: Այգի-պուրակից կօգտվեն նաեւ մեր համայնք այցելող հովեկները եւ զբոսաշրջիկները: Շինարարության մրցույթը հայտարարված է, արդյունքները կամփոփվեն հունիսի 1-ին»,-նշեց համայնքի ղեկավարը:

В Шогакате будет заложен новый парк
В одноименном населенном пункте общины Шогакат Гегаркуникской области в рамках субвенциальных программ, осуществляемых правительством Армении, будет заложен новый парк.
Как сообщила Арменпресс заведующая отделом программ развития, туризма и анализа администрации Гегаркуника Вардуи Мнацаканян, общая стоимость программы составляет 26 млн 371 000 драмов, 45% или 11 млн 867 000 драмов вложит правительство Армении, 55% или 14 млн 504 000 драмов - муниципалитет Шогаката. По словам главы общины Шогакат Сулико Шушанян, парк должен быть на территории в 1 150 квадратных метров. Он будет находиться в центре Шогаката.
“В парке будут засаженные деревьями, озелененные территории, скамейки, фонтаны и участок сцены. Здесь будут проводиться концерты и другие мероприятия. Центр общины Шогакат станет более благоустроенным и ухоженным, у жителей нашей общины будет место для досуга, отдыха и проведения мероприятий. Парк смогут посещать и туристы, приезжающие в нашу общину. Тендер на строительство уже объявлен, результаты будут подведены 1 июня”, - отметила глава общины.