Հայ խաղաղապահներն արհեստավարժ կերպով լուծում են իրենց առջև դրված խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ խաղաղապահները կարողանում են բավականին արհեստավարժ կերպով լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները տարբեր առաքելություններում և արժանանալ տեղի թե հրամանատարության և թե նաև Պաշտպանության նախարարության ու Զինված ուժերի ղեկավարության գնահատանքին։ Խաղաղապահների միջազգային օրվա կապակցությամբ «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ զինված ուժերի խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար Արտակ Տոնոյանի հետ։ Նրա հավաստիացմամբ՝ այդ գնահատականի վառ վկայությունն են միջազգային հրամանատարության կողմից ստացված բազմաթիվ խրախուսանքները և շնորհակալական նամակները։
«Իսկ ովքե՞ր են Հայաստանում համալրում խաղաղապահ բրիգադի շարքերը․ այն զինծառայողները և այն քաղաքացիները, որոնք պարտադիր անցել են ժամկետային զինծառայությունը։ Շատ քիչ պետություններ կարող են ունենալ մարտական իրավիճակներում ծառայած զինծառայողներ, որոնք ունեն փորձ մարտական խնդիրների իրականացման համար, որը նաև առաքելություններում մեր խաղաղապահների առջև դրված խնդիրների հաջող լուծման ամենակարևոր հիմքերից մեկն է, ինչպես նաև՝ նրանց լուրջ վերաբերմունքը ծառայության նկատմամբ։ Միանշանակ, արժանանում ենք և՛ տեղի հրամանատարության, և՛ մեր ղեկավարության գնահատանքին»,-ասաց Տոնոյանը։
Անդրադառնալով վերջին շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդության տարածման հետ կապված խնդրին՝ Տոնոյանը նշեց, որ պարբերաբար սահմանված կարգով իրականացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ և այս պահին խաղաղապահների շրջանում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ վարակման դեպք չի արձանագրվել։
«Բժշկական առումով ստորաբաժանումները վերահսկողության տակ են․ խաղաղապահները պարբերաբար ստուգվում են և պարբերաբար կատարվում են թեստավորումներ, ինչպես նաև կանխագելիչ միջոցառումներ»,- եզրափակեց Տոնոյանը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանն ընդգծում է՝ միջազգային խաղաղապահության բնագավառում հայ խաղաղապահները վստահելի և արհեստավարժ գործընկերոջ համբավ ունեն: «Հայ խաղաղապահները մասնակցել են բազմաթիվ միջազգային և բազմազգ զորավարժությունների, առաքելությունների` մշտապես բարձր պահելով հայ զինծառայողի պատիվը և արժանանալով վերադաս հրամանատարության, ինչպես նաև արտերկրի բարձրաստիճան զինվորականների գովեստին և պարգևներին: Որպես պատերազմով անցած ու խաղաղության գինն իմացող երկրի «դեսպաններ»՝ հայ խաղաղապահներն այսօր իրենց կարևոր ներդրումն ունեն աշխարհի հակամարտ գոտիներում կայունության և խաղաղության ապահովման գործում»,-նշում է Ստեփանյանը:
ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի՝ 1948թվականին կազմավորված զորախմբի գլխավոր նպատակը խաղաղության հաստատումն ու պահպանումն է աշխարհի թեժ, չլուծված հակամարտությունների գոտիներում, կարևորագույն առաքելություններից է նաև քաղաքացիական բնակչության պաշտպանությունը:
Հայաստանը, որպես ՄԱԿ-ի լիիրավ անդամ, 2001թվականին ձևավորեց ՀՀ խաղաղապահ ուժերը: Նորաստեղծ ստորաբաժանման առաջին առաքելությունն ու մարտական մկրտությունը Կոսովոյում էր 2004թվականին:
Ներկայում հայ զինծառայողները խաղաղապահ առաքելություն են իրականացնում Կոսովոյում, Աֆղանստանում, Լիբանանում, մեկ դիտորդ էլ՝Մալիում։ Ընդհանուր թվով 200-ից ավելի զինծառայողներ խաղաղապահ ծառայություն են իրականացնում:

Armenian peacekeepers professionally fulfill their tasks at missions abroad
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. The Armenian peacekeepers are fulfilling their tasks very professionally at different missions and are appreciated by both the local commanding staff and the leadership of the Defense ministry and the Armed Forces.
On the International Day of Peacekeepers, Commander of the Peacekeeping Brigade of the Armenian Armed Forces Artak Tonoyan gave an interview to ARMENPRESS.
He said they receive many letters of gratitude and words of appreciation by the international commanding staffs on the performance of the Armenian peacekeepers.
“And who join the ranks of the peacekeeping brigade in Armenia? Those servicemen and citizens who have passed the compulsory military service. Very few countries can have servicemen who served in combat situations, who have an experience for solving combat tasks which is one of the most important bases for successfully solving the tasks set before our peacekeepers during their missions, as well as their serious attitude towards the service. Of course, we are appreciated by both the local commanding staff and our leadership”, Artak Tonoyan said.
Commenting on the current situation around the globe caused by the novel coronavirus (COVID-19) pandemic, Tonoyan said regular preventive measures are being taken, and as of this moment no coronavirus case has been detected among the Armenian peacekeepers.
“From medical terms the divisions are under control. Peacekeepers are examined regularly and are being tested, as well as preventive measures are being taken”, he said.
Spokesperson of Armenia’s defense minister Shushan Stepanyan says the Armenian peacekeepers abroad have a reputation of a reliable and skilled partner. “The Armenian peacekeepers participated in many international and multinational military exercises, missions, by always keeping high the honor of the Armenian serviceman and receiving the praise and awards by the commanding staff and foreign high-ranking military officials. Today the Armenian peacekeepers have their important contribution to the maintenance of stability and peace in the world’s conflict zones”, Stepanyan said.
As a full member of the United Nations, Armenia formed its peacekeeping troops in 2001. The first mission was conducted in Kosovo in 2004. Currently the Armenian peacekeepers – more than 200 servicemen, are conducting a mission in Kosovo, Afghanistan, Lebanon.