Ճապոնիայում վստահ են` ՄՕԿ-ը կանցկացնի Տոկիոյի ՕԽ-ն 2021 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոյի ամառային օլիմպիական խաղերի կազմկոմիտեն վստահ է, որ ՄՕԿ-ը խաղերը կանցկացնի ըստ պլանավորվածի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` կազմկոմիտեն հույս է հայտնել, որ, անկախ կորոնավիրուսի համաճարակի առկայության այս փուլից, ՄՕԿ-ը անցկացնի 32-րդ ամառային օլիմպիական խաղերը Տոկիոյում:
Ավելի վաղ ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախն ասել էր, որ անհնար է մի քանի տարի շարունակ փոխել միջազգային այս և այն մարզաձևերի ֆեդերացիաների օրացույցային պլանները: Տոկիոյի օլիմպիական խաղերը առհասարակ կչեղարկվեն, եթե դրանք չանցկացվեն 2021 թվականի ամռանը:
Մարտի 24-ին հայտնի դարձավ, որ Տոկիոյի 32-րդ ամառային օլիմպիական խաղերը հետաձգվել են: ՄՕԿի նախագահ Թոմաս Բախը և Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հեռախոսազրույց էին ունեցել, և վարչապետի առաջարկից հետո Բախն իր համաձայնությունն էր տվել խաղերը մեկ տարով հետաձգելուն: Այս պահի դրությամբ հայտնի է, որ Օլիմպիական խաղերը կպահպանեն իրենց անվանումը` Տոկիո-2020: Դրանք կմեկնարկեն 2021 թվականի հուլիսի 23-ին և կեզրափակվեն օգոստոսի 8-ին:

В Японии уверены, что МОК проведет Олимпиаду в Токио в 2021 году
Оргкомитет летних Олимпийских игр в Токио уверен, что МОК проведет игры согласно запланированному решению.
Как передает «Арменпресс», оргкомитет выразил надежду, что независимо от пандемии коронавируса МОК проведет XXXII летние Олимпийские игры в Токио.
Ранее Томас Бах сообщил, что невозможно, чтобы на протяжении нескольких лет менялись календарные планы международных федераций по тем или иным видам спорта. Олимпийские игры в Токио будут вообще отменены, если они не будут проведены летом 2021 года.
24 марта стало известно, что XXXII летние Олимпийские игры в Токио отложены. Президент МОК Томас Бах и премьер-министр Японии Синдзо Абэ провели телефонный разговор. Бах дал свое согласие на предложение премьер-министра Японии на перенос игр на год.
На данный момент известно, что Олимпийские игры сохранят свое название - “Токио-2020”. Они начнутся 23 июля 2021 года и завершатся 8 августа.