Փաշինյանը մեծ աշխատանք է կատարել Արցախի անվտանգության բարձրացման գործում․ Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ով, իր գնահատմամբ, կարճ ժամանակահատվածում Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, նրա անվտանգության աստիճանի զգալի բարձրացման գործում ոչ միայն մեծ աշխատանք է կատարել, այլև պատրաստակամ է հետագա բոլոր ծրագրերում նշանակալի մասնակցություն ապահովելու հարցում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հարությունյանն այս մասին ասաց Արցախի Ազգային ժողովի հատուկ նիստում՝ պաշտոնը ստանձնելու համար երդման հանդիսավոր արարողության իր ելույթում:
«Արցախը միշտ զգացել է ՀՀ քաղաքացիների և իշխանությունների զորեղ սատարումը, ինչի համար շնորհակալ ենք բոլորին: Այդ համատեքստում կուզեի նաև երախտագիտություն հայտնել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ով կարճ ժամանակահատվածում Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, նրա անվտանգության աստիճանի զգալի բարձրացման գործում ոչ միայն մեծ աշխատանք է կատարել, այլև պատրաստակամ է հետագա բոլոր ծրագրերում նշանակալի մասնակցություն ապահովելու հարցում»,-ասաց Հարությունյանը:
Դիմելով Փաշինյանին՝ նա վստահեցրեց, որ Արցախն իր ամբողջ ներուժով սատար է Մայր հայրենիքին «Եվ Ձեզ հետ համատեղ պատրաստ եմ կիսելու մեր միացյալ հայրենիքի առջև ծառացած հիմախնդիրների լուծման ու մարտահրավերների դիմակայության բոլոր դժվարությունները»,-ասաց նախագահը:
Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 21-ին Շուշիի Մշակույթի և երիտասարդության կենտրոնի դահլիճում անցկացվող ԱԺ հատուկ նիստում երդման հանիսավոր արարողությամն ստանձնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը: Ապրիլի 15-ին Արցախի Հանրապետության նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքներով նախագահ էր ընտրվել «Ազատ հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։ Երկրորդ փուլում նրա հետ մրցակցում էր ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանը։ Իսկ առաջին փուլի քվեարկությունը կայացել էր մարտի 31-ին։

YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. New President of Artsakh Arayik Harutyunyan expressed his gratitude to Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who, according to him, not only carried out a great work on the socio-economic development, significantly raising the security level of Artsakh, but also is ready to ensure great participation to all future programs.
“Artsakh has always felt the support of Armenia’s citizens and authorities, and we would like to thank all for this. In this respect I would also like to express gratitude to Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who not only conducted a major work on the socio-economic development, greatly raising the security level of Artsakh in a short period of time, but also is ready to ensure significant participation to all future programs”, Harutyunyan said in his remarks at the special session of the Artsakh Parliament, dedicated to his inauguration ceremony.
Addressing Pashinyan, Harutyunyan assured that Artsakh supports the Mother homeland with its entire potential. “And jointly with you I am ready to share all difficulties on solving the problems and resisting the challenges facing our united homeland”, Arayik Harutyunyan said.
Arayik Harutyunyan was elected President of Artsakh based on the results of the voting in the second round of the presidential election on April 14. Today he was officially sworn in as President of Artsakh during the special session of the Parliament.