Քննարկվել է Երևանում ավտոբուսների համար միջազգային չափանիշներով հավաքատեղի կառուցելու հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քննարկվել է Երևանում նոր ավտոբուսների համար միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հավաքատեղի (դեպո) կառուցելու հարցը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից, այս հարցը քննարկվել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գլխավորությամբ մայիսի 15-ին հեռավար կարգով տեղի ունեցած «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային և Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրերի» կառավարման խորհրդի նիստում:
Անդրադարձ է կատարվել Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում Իսակով-Արշակունյաց ճանապարհահատվածի նախագծմանը վերաբերող հարցերին:
Հաշվի առնելով, որ Երևանի տրանսպորտային խնդիրը լուծելու նպատակով Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ ձեռք է բերվել համաձայնություն 100 ավտոբուսների գնման համար և արդեն ձեռքբերման մրցույթ է հայտարարվել, քննարկվել է Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ավտոբուսների համար նոր, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող հավաքատեղիի (դեպո) կառուցման հարցը:
Նիստի արդյունքում որոշվել է մեկնարկել աշխատանքները քննարկված հարցերի շուրջ, և փոխվարչապետի կողմից այս առումով տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ:

Обсуждался вопрос строительства в Ереване автобусного депо по международным стандартам
Как сообщили Арменпресс из офиса вице-премьера, под председательством вице-премьера Тиграна Авиняна 15 мая в удаленном режиме состоялось заседание совета правления “Программы дорожного коридора Север-Юг, инвестиционной программы стабильного городского развития и программы модернизации Северного коридора”.
Были затронуты вопросы, связанные с проектированием дорожного участка Исаков-Аршакуняц в рамках Инвестиционной программы устойчивого городского развития.
Учитывая, что с Европейским банком реконструкции и развития достигнуто соглашение о покупке 100 автобусов для решения транспортной проблемы Еревана и уже объявлен тендер на их приобретение, был обсужден вопрос строительства в рамках Инвестиционной программы устойчивого городского развития нового автобусного депо, которое будет соответствовать международным стандартам.
По итогам заседания было принято решение начать работы по обсужденным вопросам, и вице-премьер в этой связи дал соответствующие поручения.