Հասարակական տրանսպորտում դիմակ, ձեռնոց կրելը պարտադիր է. տրանսպորտից օգտվելու նոր կանոնները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պարետատունը հրապարակել է, թե նոր տիպի կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով մայիսի 18-ից ինչպես պետք է օգտվել հասարակական տրանսպորտից։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է առավել էական կետերը։
Վերգետնյա հասարակական տրանսպորտ
Արգելվում է տրանսպորտային միջոցում կանգնած ուղևորների փոխադրումը, բացի 9 մետրից ավել երկարություն ունեցող տրանսպորտային միջոցների:
Տրանսպորտային միջոցներում ուղևորների ընդհանուր թիվը չի կարող գերազանցել նստելու համար հատկացված տեղերի ընդհանուր թվաքանակին, ընդ որում, արգելվում է հավելյալ ինքնաշեն նստատեղերի ավելացումը:
9 մետրից ավելի երկարություն ունեցող տրանսպորտային միջոցներում կանգնած ուղևորների միջև պետք է պահպանվի առնվազն 1 մետր հեռավորություն։
Տրանսպորտային միջոցները ենթարկվում են խորքային ախտահանման օրական նվազագույնը 2 անգամ, որից մեկը՝ պարտադիր նախաուղերթային հատվածում:
Յուրաքանչյուր երթուղու ավարտին (երկար տարածությունների և երկարատև՝ ավելի քան 3 ժամ տևողությամբ երթուղիների ժամանակ՝ նաև ընթացքում) ուղևորներին իջեցնելուց հետո իրականացվում է սրահի օդափոխություն, դռների բռնակների, նստարանների արմնկակալների կանխարգելիչ ախտահանում ախտահանիչ անձեռոցիկներով (կամ ախտահանիչ միջոցների լուծույթներով):
Բացառվում է ուղևորների նստեցումը և տրանսպորտային միջոցի սրահում ուղևորների առկայությունն առանց նրանց կողմից անհատական պաշտպանության միջոցների՝ դիմակ և ձեռնոցներ կրելու:
Տրանսպորտային միջոց նստելիս ուղեւորները պարտադիր ախտահանում են ձեռքերը ալկոհոլային հիմքով ախտահանիչ միջոցներով։
Տրանսպորտային միջոցից օգտվելիս անհրաժեշտ է ունենալ մանրադրամ ուղևորավարձի չափով՝ հնարավորինս բացառելով մանր վերադարձնելու անհրաժեշտությունը։
Տաքսի
Արգելվում է վարորդի կողքին ուղևորի նստեցումը:
Ավտոտրանսպորտային միջոցները պարտադիր ապահովվում են ալկոհոլային հիմքով ձեռքերի ախտահանիչներով և մեկանգամյա օգտագործման թաց անձեռոցիկներով:
Երկաթուղային տրանսպորտ և մետրոպոլիտեն
Սպասասրահները և բոլոր վագոնները պարտադիր ապահովվում են բավարար թվով ալկոհոլային հիմքով ձեռքերի ախտահանիչներով:
Սպասասրահներում բացառվում են մարդկանց խիտ կուտակումները:
Վագոններում ապահովվում է ուղևորների հնարավորինս նոսր նստեցում:
Սպասասրահներում նշանակվում են ուղևորների նստեցման համար պատասխանատուներ, որոնք կազմակերպում են ուղևորների նստեցումը:
Մետրոպոլիտենի դեպքում մեկ երթուղու ընթացքում յուրաքանչյուր վագոնում ուղևորների առավելագույն քանակը չի կարող գերազանցել 70-ը:
Յուրաքանչյուր երթուղու ավարտին ուղևորներին իջեցնելուց հետո պետք է իրականացվի վագոնների օդափոխություն, դռների բռնակների, նստարանների արմնկակալների կանխարգելիչ ախտահանում:
Օրական առնվազն 3 անգամ պետք է իրականացվի կայարաններում տեղակայված տերմինալների ախտահանում ախտահանիչ միջոցների լուծույթներով:
Յուրաքանչյուր օրվա ավարտին իրականացվում է վագոնների, կայարանների և ընդհանուր օգտագործման տարածքների եզրափակիչ ախտահանում մասնագիտացված կազմակերպությունների միջոցով:
Կառավարությունը մայիսի 14-ին որոշում է կայացրել ՀՀ-ում 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված և մինչև մայիսի 14-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը 2020 թվականի մայիսի 14-ից, ժամը 17:00-ից երկարացնել ևս 30 օրով՝ մինչև 2020 թվականի հունիսի 13-ը՝ ժամը 17:00-ն ներառյալ ժամկետով:
Մայիսի 18-ից կվերացվի հանրային տրանսպորտի արգելքը, վերաբացվելու են առևտրի իրականացման վայրերը, հանվելու են հանրային սննդի ոլորտում միայն բացօթյա տարածքում գործունեություն իրականացնելու սահմանափակումը։ Մարզասրահների աշխատանքի արգելքը նույնպես կհանվի, վերաբացվելու են բացօթյա պատմամշակութային վայրերը, հանվելու է մշակութային ստեղծագործական խմբերի գործունեության սահմանափակումը՝ սակայն փոքր խմբերի համար, թույլատրվելու է նախադպրոցական կրթությունը։
Մայիսի 25-ից պարտադիր է լինելու մարդկանց մոտ պաշտպանիչ դիմակի առկայությունը հանրային բաց տարածքներում։ Կանոնները չպահպանելու դեպքում կիրառվելու են օրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ։

В общественном транспорте ношение масок, перчаток - обязательно: правила пользования транспортом
"Комендатура" опубликовала правила пользования общественным транспортом с 18 мая, чтобы избежать распространения коронавируса нового типа.
Арменпресс представляет наиболее существенные пункты.
Наземный общественный транспорт
Запрещается перевозка пассажиров, стоящих в транспортном средстве, кроме транспортных средств длиной более 9 метров
Общее число пассажиров в транспортных средствах не может превышать общего количества мест, выделенных для сидения, при этом запрещается увеличение дополнительных самодельных сидений.
Между пассажирами, стоящими в транспортных средствах длиной более 9 метров, должно сохраняться расстояние не менее 1 метра.
Транспортные средства должны подвергаться полной дезинфекции не менее 2 раз в день, 1 дезинфекция обязательно должна быть проведена в начале работы
По окончании каждого маршрута (во время длительных маршрутов - длительностью более 3 часов, а также и во время) после выхода пассажиров осуществляется проветривание салона, профилактическая дезинфекция дезинфицирующими салфетками (или растворами дезинфицирующих средств).
Исключается посадка пассажиров и наличие пассажиров в салоне транспортного средства без средств индивидуальной защиты - маски и перчаток
При посадке в транспортное средство пассажиры обязательно дезинфицируют руки дезинфицирующими средствами на алкогольной основе
При пользовании транспортным средством необходимо иметь разменную монету в размере пассажирской платы, по возможности, исключая необходимость возврата мелочи
Такси
Запрещается посадка пассажира рядом с водителем
Автомобили в обязательном порядке обеспечиваются дезинфицирующими средствами для рук на алкогольной основе и одноразовыми мокрыми салфетками
Железнодорожный транспорт и метрополитен
Зал ожидания и все вагоны в обязательном порядке обеспечиваются достаточным количеством дезинфицирующих средств для рук на алкогольной основе
В залах ожидания исключаются скопления людей
В вагонах обеспечивается максимально возможное малое количество пассажиров
В залах ожидания назначаются ответственные за посадку пассажиров, которые организуют посадку пассажиров
В метрополитене максимальное количество пассажиров в каждом вагоне в течение одного маршрута не может превышать 70
После выхода пассажиров в конце каждого маршрута, должно быть проведено проветривание вагонов, профилактическая дезинфекция дверных ручек, перил, скамеек
Не менее 3 раз в день растворами дезинфицирующих средств должна проводиться дезинфекция установленных на станциях терминалов
В конце каждого дня специализированные организации должны провести заключительную дезинфекцию вагонов, станций и территорий общего пользования.
Правительство Армении на заседании 14 мая приняло решение продлить срок чрезвычайного положения, объявленного 16 марта 2020 года и продленного до 14 мая 2020 года. С 17:00 часов 14 мая 2020 года ЧП будет продлено еще на 30 дней, до 13 июня 2020 года включительно.