Քննարկվել է գույքահարկի նոր համակարգի ներդրմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում անշարժ գույքի հարկման համակարգի վերանայման ուղղությամբ ներկայացված առաջարկությունները: Դրանք ներկայացվել են՝ հաշվի առնելով ավելի վաղ վարչապետի մոտ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Մասնավորապես, առաջարկությունները վերաբերել են բնակարանների, հասարակական, արտադրական տարածքների, ավտոտնակների, չկառուցված հողամասերի գույքահարկի դրույքաչափերին: Անդրադարձ է կատարվել գույքերի և տարածքների գնահատման մեթոդաբանությանը, դրույքաչափերի փոփոխությունների հնարավոր ազդեցություններին:
Նշվել է, որ առաջարկությունների նպատակն է բարձրացնել հարկման հասցեականությունը: Փոփոխությունների արդյունքում ակնկալվում է հանրապետությունում ներդնել անշարժ գույքի արդյունավետ գնահատման ու հարկման համակարգ:
Ամփոփելով այս և նախորդ քննարկումները՝ վարչապետը հանձնարարել է պատասխանատուներին վերը նշված առաջարկությունները քննարկել Ազգային ժողովի համապատասխան հանձնաժողովների ղեկավարների և ներկայացուցիչների հետ ու այդ քննարկումների արդյունքներով վերջնական տեսքի բերել նախագիծը:

Обсужден ход работ по внедрению новой системы налогообложения имущества
У премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены предложения по пересмотру системы налогообложения недвижимого имущества в Армении. Они были представлены с учетом результатов обсуждений, состоявшихся ранее у премьер-министра. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении.
В частности, предложения касались ставок налога на имущество: квартир, общественных, производственных территорий, гаражей, не застроенных земельных участков. Были затронуты методология оценки имущества и территорий, возможные последствия изменений ставок.
Было отмечено, что целью предложений является повышение адресности налогообложения. В результате изменений в республике будет внедрена система эффективной оценки и налогообложения недвижимого имущества.
Подводя итоги этих и предыдущих обсуждений, премьер-министр поручил ответственным лицам обсудить вышеуказанные предложения с руководителями и представителями соответствующих комиссий Национального собрания и по итогам этих обсуждений привести проект в окончательный вид.