Փաշինյանն այցելել է ՊԲ զորամասեր, դիրքեր և ծանոթացել Արցախում գյուղատնտեսության զարգացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն Արցախի գործող նախագահ Բակո Սահակյանի, ԱՀ ընտրված նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ ԱՀ Պաշտպանության նախարար-պաշտպանության բանակի հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի ուղեկցությամբ այցելել են պաշտպանական բանակի մի քանի զորամասեր և սահմանապահ դիրքեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայկական երկու հանրապետությունների ղեկավարներին ներկայացվել են ինժեներական և ամրաշինական ենթակառուցվածքները, հուսալի պաշտպանություն իրականացնելու նոր տեխնոլոգիաները, նոր սպառազինությունը, դիրքերում անձնակազմի անվտանգության բարձրացմանն ուղղված աշխատանքները, տեխնիկական հագեցվածությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը, Բակո Սահակյանը և Արայիկ Հարությունյանը ծանոթացել են զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և զրուցել զինվորների հետ:
Այնուհետև նրանք եղել են ՊԲ զորամասերից մեկում, որտեղ միայն մի քանի օր է, ինչ ներդրվել է սննդի նոր կարգը: Վարչապետը ծանոթացել է զինծառայողներին տրամադրվող սննդի տեսականուն, որակին և ընդգծել, որ նոր սննդակարգի ներդրման գործընթացը զինված ուժերում հաջողությամբ ընթացքի մեջ է: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է զինված ուժերի, ռազմարդյունաբերության շարունակական զարգացումը և հավելել, որ այդ խնդիրը գտնվում է ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Հայաստանի և Արցախի ղեկավարներն այցելել են նաև գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներ և բուսական յուղի արտադրությամբ զբաղվող ընկերություն:
Մասնավորապես, Նիկոլ Փաշինյանին են ներկայացվել կաթիլային ոռոգման համակարգով եգիպտացորենի ցանքատարածքներն ու նռան այգիները: Պատասխանատուները վարչապետին մանրամասներ են ներկայացրել կաթիլային ոռոգման համակարգի ներդրման, դրա արդյունավետության և Արցախում այդ համակարգով գործող ցանքատարածքների ու այգիների ընդլայնման ուղղությամբ նախատեսվող ծրագրերի մասին:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը ողջունել է Արցախում ժամանակակից գյուղատնտեսության զարգացմանը միտված շարունակական քայլերը և կարևորել կառավարությունների միջև այս ուղղությամբ սերտ համագործակցությունն ու համատեղ միջոցառումների իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է նաև Արցախի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղում գործող բուսական յուղի արտադրամաս` ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը և առաջիկա ծրագրերին: Նշվել է, որ արտադրությունը կազմակերպվում է տեղական հումքից` գերմանական ժամանակակից սարքավորումներով: Արտադրանքի ողջ ծավալն իրացվում է Արցախում և Հայաստանում: Ընկերությունն ունի 70-ից ավելի աշխատակից և նախատեսում է ներդրումային նոր ծրագրերի արդյունքում առաջիկայում ընդլայնել գործունեությունը:

YEREVAN, MAY 10, ARMENPRESS. Accompanied by incumbent President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan, President-elect of Artsakh Arayik Haroutunyan, and Minister of Defense, Defense Army Commander Jalal Haroutunyan, Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan visited several military units and border positions, the Armenian PM’s Office told Armenpress.
The heads of the two Armenian states were introduced to engineering and fortification infrastructures, new defense technologies and armaments. They were briefed on the ongoing activities aimed at achieving enhanced service security and upgrading military equipment.
Nikol Pashinyan, Bako Sahakyan and Arayik Haroutunyan talked to the soldiers to get acquainted with servicemen’s living standards and service conditions. They visited one of the Defense Army’s military units where a new food system was introduced just a few days ago.
After inspecting the menu and the quality of food, the Prime Minister emphasized that the new army catering system was a successful undertaking. Nikol Pashinyan stressed the need for continued development of the Armed Forces and the military industry.
The leaders of Armenia and Artsakh next visited a number of local farms and a vegetable oil production plant. In particular, corn crops and pomegranate gardens with drip irrigation system were presented to Nikol Pashinyan. The responsible persons presented to the Prime Minister the details of the introduction of the drip irrigation system, its efficiency and the planned programs for the expansion of areas under crops and gardens with such a system in Artsakh.
The Premier welcomed the ongoing efforts to develop modern agriculture in Artsakh and emphasized the importance of close cooperation between governments and the implementation of joint activities in this direction.
Nikol Pashinyan also visited the vegetable oil production plant in Tagavard village of Martuni region of Artsakh to get acquainted with its activities and upcoming programs. The production process is organized with modern German equipment on the basis of local raw materials. The output is being marketed in Artsakh and Armenia. Strong with more than 70 employees, the company is going to expand its activities in the near future owing to new investment programs.