Կհիմնանորոգվեն Սեւան քաղաքի Նալբանդյան եւ Գրիբոեդով փողոցները
ԳԱՎԱՌ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստում հաստա ն տվել է ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող «Սեւան համայնքի Գրիբոեդով եւ Նալբանդյան փողոցների ասֆալտբետոնե ծածկույթի հիմնանորոգում» ծրագիրը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Գեղարքունիքի մարզպետարանի զարգացման ծրագրերի, զբոսաշրջության եւ վերլուծության բաժնի վարիչ Վարդուհի Մնացականյանը, ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 104 միլիոն 39 հազար դրամ, որի 60 տոկոսը կամ 62 միլիոն 423 հազար դրամը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 41 միլիոն 615 հազար դրամը՝ Սեւանի համայնքապետարանը: Գրիբոեդովի փողոցում հիմնանորոգումը կիրականացվի 546, Նալբանդյանի փողոցում՝ 1 230 գծամետր երկարությամբ: «Գրիբոյեդովի փողոցում կիրականացվի 4 578,Նալբանդյանիփողոցում՝ 5 322 քառակուսի մետր մակերես ընդգրկող ասֆալտապատում: Ասֆալտապատմանաշխատանքներինզուգահեռ՝նույն փողոցներումնախատեսվածենեզրաքարերիքանդմանեւվերատեղադրման, անհրաժեշտության դեպքում նոր բազալտե եզրաքարերի տեղադրման,դիտահորերիերկաթբետոնե ծածկի սալերի բարձրացման կամ իջեցման, անհրաժեշտության դեպքում նորերի տեղադրման, անձրեւաընդունիչների բարձրացման կամ իջեցման, ճանապարհային նշանների տեղադրման, գծանշման աշխատանքներ։ Շինարարական աշխատանքների մրցույթը կհայտարարվի առաջիկա օրերին,- ասաց Սեւան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանը:

В Севане будут отремонтированы улицы Налбандяна и Грибоедова
На очередном заседании межведомственной комиссии утверждена осуществляемая правительством Армении программа “Капитальный ремонт асфальтобетонного покрытия улиц Грибоедова и Налбандяна общины Севан”.
Как сообщила «Арменпресс» заведующая отделом программ развития, туризма и анализа администрации Гегаркуникской области Вардуи Мнацаканян, общая стоимость программы составила 104 млн 39 000 драмов, 60% или 62 млн 423 000 драмов выделяет правительство Армении, 41 млн 615 000 драмов - муниципалитет Севана. Капитальный ремонт улицы Грибоедова будет осуществлен на 546 м., улицы Налбандяна на 1 230 м. На улице Грибоедова будет асфальтирована территория в 4 578 кв / м, на улице Налбандяна – в 5 322 кв / м. Параллельно с работами по укладке асфальта, на тех же улицах предусмотрены работы по сносу и переустановке бордюров, при необходимости, установке новых базальтовых бордюров, по повышению или понижению железобетонных плит люков, установке новых в случае необходимости, повышению или понижению дождевых приемников, установке дорожных знаков и разметке. Тендер на строительные работы будет объявлен в ближайшие дни”, - сказал глава общины Севан Саркис Мурадян.